Voiko excel 2007:ssa tehdä ehdollista muotoilua niin, että viitataan samassa työkirjassa eri välilehdellä olevaan soluun. Sain herjauksen, ettei onnistu, mutta olin lukevinani jostain, että tämän pitäisi onnistua uudella excelillä.
Käyttämällä apusaraketta (jossa soluviittauksena toiselta välilehdeltä tieto ja sarake piiloon) saan tämän kyllä onnistumaan, mutta tuntuu kepulikonstilta.
Apua kaipaan.
Käyttämällä apusaraketta (jossa soluviittauksena toiselta välilehdeltä tieto ja sarake piiloon) saan tämän kyllä onnistumaan, mutta tuntuu kepulikonstilta.
Apua kaipaan.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Jos nimeät toisella välilehdellä olevan solun ja käytät sitä nimeä ehdollisen muotoilun viittauksena, niin onnistuu vanhemmassakin Excelissä.
Vähän kepulikonstihan se on tämäkin.
Voi, ei aavistustakaan, mitä on solun nimeäminen.
Viitsitkö vielä auttaa. Kiitos etukäteen.
Aktivoi vaikka taulukon 2 solu A1
Lisää -> Nimi -> Määritä ja nimet työkirjassa kohtaan kirjoitat vaikka kalle. ja OK
Nyt voit taulukossa 1 käyttää ehdollisessa muotoilussa vaikka tällaista kaavaa:
=kalle=""
Kiitos neuvosta. vanhalla excelillä onnistuin. 2007:sta en löytänyt nimeämistä. On tämä selvästi fiksumpi tapa kuin ylimääräisen sarakkeen lisääminen. Kiitos!