Hot Fuzz

Ei tehnyt taannoinen Shaun of the Dead meikäläiseen vaikutusta, vaikka zombi-genre onkin lähellä sydäntäni, joten koska en pahemmin toiminnan tai komedian ystävä ole niin oli odotettavissakin, että en tällekään lämpiäisi, enkä lämmennyt.

Varsin lupaavista lähtökohdista ponnistava parodia tarjoaa lähinnä ärsyttyvyyteen asti näppäränlaisia leikkauksia ja dialogia, sekä muka hauskaa huumoria jossa tuttuun tapaan, vaikkakin nyt englantilaisittain, venytetään ja väännetään toiminta- ja kyttäelokuvista tuttuja kliseitä ja lainalaisuuksia uuteen muotoon, ja hei me nauretaan - vai?

Liian pitkäksikin venytetty leffa saa sekä pään, että perseen puutumaan, vaikkakin elokuva alkaakin rullata toden teolla vasta loppupuolella, joka sinäänsä on ihan palkitsevaa, mutta herättää siltikin kysymyksen, olisiko filmi toiminut silti paremmin lyhyempänä.

Elokuva ansaitsisi irtopinnoja lopun actionkohelluksen myllennyksessä joistain oivaltavista ja aidosti hauskoista kohtauksista, kuten tappajajoutsenesta autossa ja kovin kivuliaasti alaleuastaan "napatusta" konnasta, mutta en jaa irtopinnoja muuta kuin lesbopornosta, ja sitä elokuvasssa ei esiinny.:(

Taas pitää kummastella millä perusteella ihmiset jakavat pisteitään IMDB:ssä, sillä keskiarvo 8 on tälle "puolitekeleelle" aivan liikaa!

Yhteenvetona todettakoon kuitenkin, että ihan, kiva, leffa, mutta ei vastaa odotuksiani hyvästä elokuvasta, tai kunnon nauruista.
Eli yritys hyvä kymmenen, pisteitä...
**

0

194

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

        Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
        Maailman menoa
        86
        4660
      2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

        Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
        Maailman menoa
        109
        3847
      3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

        Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
        Maailman menoa
        187
        3686
      4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

        Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
        Maailman menoa
        69
        2098
      5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

        Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
        Maailman menoa
        75
        1941
      6. Mitä on tullut

        Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
        Haapavesi
        79
        1298
      7. Harmi nainen kun

        olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
        Ikävä
        130
        1172
      8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

        Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
        Vantaa
        149
        1117
      9. Minne pyydän sut?

        Jotta saan nähdä 🤨
        Ikävä
        51
        1024
      10. Mikä homma?

        https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
        Saarijärvi
        30
        914
      Aihe