viljakäärmeen poikasia

tarjolla

Muninta ja haudonta onnistui niin hyvin, että vielä olisi pari reipasta, hyvinsyövää, nahanluonnit ok. poikasta ilman kotia Helsingissä.

Poikueesta muut menneet joko tuttavankauppaa tai sitten eläinkaupan kautta uusille omistajille. Ongelmia ei ole ollut. Nämä kaksi vaan olivat pidemmässä tarkkailussa kotona alun ruokailuongelmien vuoksi. Nyt ovat syöneet kuukauden päivät moitteettomasti kumpikin (tosin toiselta jäi vain yksi ruokailukerta väliin silloin alussa, mutta halusin silti tarkkailla sitäkin) -tai sitten sen voi tulkita luopumisen vaikeudeksi-. :) Ovat niin herttaisia.

Väritys on normaali ja sondattu ei ole, koska kantapään kautta olen oppinut, että pikkuisten sondaus ei välttämättä täsmää totuuden kanssa. Onpa joku väittänyt tuota isukkiakin tytöksi aikoinaan.

Eli sikaa säkissä, tai sitten hellyttäviä pikkuisia viljiksiä olisi pari tarjolla. Ellei kukaan halua niitä 40 e/kpl hoito-ohjeiden ja neuvomissitoumuksen kanssa suoraan kasvattajalta, niin joku ostaa ne kuitenkin kaupan kautta ja hinta siellä on jokin muu.


Nyt harkintaa... tietty, en anna vauvojani kokeiluun, että oiskohan noi kivoja ja uskaltaako niihin koskea. Sitä en voi kaupan kautta tarkastaa, mutta toivon, että löytävät hyvän kodin.

8

1159

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      noin pienet kyllä yleensä popataan, ja kokenut poppaaja saa kyllä uroksen pilin esiin... kantaako poikaset mitään resessiivisesti? Onko pakkoruokittu? Miten sinuun voi ottaa yhteyttä?

      • tarjolla

        Ei ole pakkoruokittu, toinen alkoi syömään vasta kun ensin pesin pinkit, nyt syö pesemättöminä hyvällä ruokahalulla, ja kuten sanoin, toiselta jäi aikoinaan vain yksi ruokintakerta väliin.

        Äiti puoliksi bloodred.

        Yhteyttä voi ottaa sp:lla os [email protected] tai puhelimitse 050-3701665. Aikaisempaa satsia myin myös tätä kautta, mutta yhteydenotot tulivat sellaisella viiveellä, että kun olin juuri asioimassa eläinkaupassa, tuli eka tekstari puhelimeen ja sen tietysti luin vasta poikasten luovutuksen jälkeen :o.

        Se on muuten jännä juttu, kun tuntuu siltä, että ihmiset hankkivat mieluummin lemmikin eläinkaupasta kuin kasvattajalta, vaikka eläimelle on vain stressaavaa käväistä siellä näytillä. Tuo 40e on sama hinta, minkä saan viedessäni poikaset kauppaan myytäväksi, niin että se siitä.

        En osaa popata itse, mutta voisin ehkä kysäistä apuja jos niin on tarpeen.


    • Sonni

      Itselläni on jo hommattu poikasia 2 kappalein. Mutta jos käärmeesi uhkaavat jäädä käsiin ja kukaan muu ei niitä huoli, olen valmis maksamaan 30 ekuu yhdestä. Toden näköisesti et tule myymään tuohon hintaan mutta ainahan sitä voi yritää.

      [email protected]

      • Nez

        Ovatko siis myynnissä vai eivät? ovatko kesyjä? Olisin kiinnostunut...


      • uudessa kodissa
        Nez kirjoitti:

        Ovatko siis myynnissä vai eivät? ovatko kesyjä? Olisin kiinnostunut...

        Sorry, tuon viimeisen viestin jälkeen olisi ollut hyvä vielä laittaa tieto, että ovat uudessa kodissa jo ja kaikki hyvin.

        Eli suosittelen käymistä herppi.net osoitteessa, siellä löytyy vielä joitakin viime kesän poikasia myynnissä. Toiselle herppiläiselle myin vauvelit sillä sitoumuksella, että viikon saavat tutustua toisiinsa uusi omistaja & babyt ja kaikki sujuu hyvin ja niinhän se sujui, syömisineen, nahanluonteineen yms.

        Eli luovutus oli Amandan päivänä ja maksun sain kuun vaihteessa.

        Tosin, mitä tiedän, niin pari meidän vauvelia on vielä Malmin 4pets:ssä. Niitä voi käydä varmaan kurkkimassa.

        Kaikki meidän poikaset ovat tottuneet käsittelyyn niin, että ruokimme ne erikseen: ruokapäivänä tsekkaus kädessä, että ei mitään probleemia, ja ruokailu omassa purkissa, jonka jälkeen siirto terraan, siivoamme myös terran päivittäin vedenvaihtoineen, kertaakaan ei ole ollut muuta ongelmaa,kuin että ovat tosi vikkeliä ja reippaita ja Uteliaita. Nahanvaihdon jälkeen tarkastamme myös erityisesti hännänpään, koska joskus parilla meidän vanhuksista häntään on jäänyt pieni pätkä vanhaa nahkaa, joka sitten on lioteltu pois.

        Summa summarum: nyt en myy enää omia poikasia, mutta kaupassa niitä voisi olla mahd. vielä pari kappaletta.


    • ovat varattuja

      ei näillä näkymillä enää tarjolla, ovat varattuja, kiitos!

    • Kati Hölsä

      Moips, Oisin tosi kiinnostunut sun käärmeistäsi, onkos noi minkä ikäisiä? ja ne oli uroksia? montako sulla on niitä? Olisin hankkimassa kahta viljakäärmeen poikasta. terra ja kaikki löytyy, itelläni on 4 vuotias viljakäärme uros. Mä oon 19-vuotias ja mä asustelen vantaalla. saiskohan nistä kuvia ? :D
      T. Kati Hölsä

      • jepajeeejeje

        kuule kuusivuotiaat ole poikasia! Olet ehkä hieman myöhässä, mutta ainahan saa yrittää... ;o)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      78
      1260
    2. Viesti sinulle

      Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️
      Ikävä
      48
      965
    3. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      15
      857
    4. Mitä ihmettä pitäisi tapahtua

      Että me kohdataan ja saadaan tämä tilanne etenemään?
      Ikävä
      71
      817
    5. Olen kironnut sinut alimpaan helvettiin

      Hyvää matkaa.
      Ikävä
      82
      801
    6. Jos mies naisen prinsessakohtelu

      on sinulle liikaa, älä valitse prinsessaa 🦋🧚🏼‍♀️👸🏼
      Ikävä
      151
      754
    7. Mitä sinulle on tapahtunut lapsena

      Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)
      Ikävä
      80
      729
    8. Miksi meille jäi

      Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk
      Ikävä
      40
      722
    9. Ikävö sinua nainen!

      Rakastan sua! ❤️💛❤️💜🧡🧡💚🤎:💜💜❤️
      Ikävä
      68
      717
    10. Haluan purkaa vielä tuntemuksia

      Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei
      Ikävä
      20
      645
    11. Rakas, rakkaampi, rakkain

      Olen tullut siihen johtopäätökseen, ettei minun kannata rakastaa. Kaikki joita olen koskaan rakastanut vain kohtelevat m
      Sinkut
      121
      605
    12. Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.

      Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k
      Sinkut
      203
      598
    13. Kyllä tiedän sun

      Likaiset pelit selän takana
      Ikävä
      58
      581
    14. Sara Sieppi ja hissi tänään

      Voi helvetin helvetti. Nytkö tätä naikkosta täytyy palvoa ja antaa etuoikeus hissiin, kun hän on vääntänyt kakaran maail
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      555
    15. Onko tuo joku katkera nainen oikeasti

      Joka sinua syyttää?
      Ikävä
      90
      528
    16. Persujen Puhoksen retki

      Perussuomalaiset olivat tehneet turistibussimatkan Puhokseen. Tosin raukat olivat niin peloissaan, etteivät uskaltaneet
      Perussuomalaiset
      171
      521
    17. Työttömän miehen ihmisarvo

      ..parisuhdemarkkinoilla on olematon. Työtön mies on naisille ihmisjätettä, varsinkin jos sattuu olemaan vielä kunnolline
      Sinkut
      123
      512
    18. Ketä ajattelen

      kun mietin, mitä sinulle kuuluu? En tunne sinua oikeasti, ja se on ehkä hyvä, koska jos tietäisin enemmän, se varmaan v
      Ikävä
      18
      510
    19. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      95
      490
    20. YLINEN pilaa Ähtärin mahdollisuudet.

      Vuodeosastopäätös jossa Nina Ylinen (sdp) äänesti niiden lopettamisen puolesta, hoitajille potkut ja silti arviointimene
      Ähtäri
      25
      466
    Aihe