Ruostesuojaus vai no?

Ostin uuden mazda6 sport GT:n. Miten on kannattaako auto ruostesuojata ja miten paljon se maksaa?

Merkkikorjaamolla vai jossain muualla?

En tiedä kaaun aioin autoa pitää... vuosia kuitenkin!
51243
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Ruostesuojautus on tärkeintä juuri siinä vaiheessa kun auto on uusi. Kun uusi auto on jo päässyt ruostumaan joiltain kohdin (oltuaan pari vuotta suojaamatta), on ruostesuojaaminen lähinnä rahan tuhlausta. Ja auton pohja kannattaa massauttaa joka toinen vuosi!

Äänestä

Itse olen viemässä Finikorin käsittelyyn ja laitan samalla äänieristyskäsittelyn. Maksavat yhdessä tingittynä 480 Eur. Tsekkaa Finikorin kotisivuilta lisää.

Äänestä
  • Soittelin äsken liikkeeseen mitä jotkut suosittelivat ja siellä suosittelivat ensin maalipinnan käsittelyä n 500 € ja myöhemmin päälle 10 v ruostesuojaus joka maksaa 700 €
    .... jos otat vain 3 vuodeksi niin joudut uusimaan sitten koko hoidon sen ajan jälkeen. ja samalla summalla.

    mitä mieltä olette. Kovasti tuntui maalipinnan käsittelyä kehuvan.

    Äänestä

  • Hämmästynyt kirjoitti:

    Soittelin äsken liikkeeseen mitä jotkut suosittelivat ja siellä suosittelivat ensin maalipinnan käsittelyä n 500 € ja myöhemmin päälle 10 v ruostesuojaus joka maksaa 700 €
    .... jos otat vain 3 vuodeksi niin joudut uusimaan sitten koko hoidon sen ajan jälkeen. ja samalla summalla.

    mitä mieltä olette. Kovasti tuntui maalipinnan käsittelyä kehuvan.

    Mazdassa tärkeämpi on alustan massaus. Siellä kun ei ole mitään!

    Äänestä

  • Pate kirjoitti:

    Mazdassa tärkeämpi on alustan massaus. Siellä kun ei ole mitään!

    Tuntuu (lähes?) kaikissa uusissa autoissa olevan pelkät maalit pohjassa. Kun eturenkaat sitten aikansa heittelevät kiviä, joita kyllä löytyy asvalttiteiltäkin, helmakoteloiden pohjiin niin on ihme jos ei ruostuminen ala - sinkityksistä huolimatta. Eturoiskeläppien pois jättäminen ilmanvastuskertoimen pienentämiseksi ei ainakaan paranna tilannetta.

    Suosittelen massausta mahdollisimman aikaisessa vaiheessa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


UusMazdaKuus kirjoitti:

Ostin uuden mazda6 sport GT:n. Miten on kannattaako auto ruostesuojata ja miten paljon se maksaa?

Merkkikorjaamolla vai jossain muualla?

En tiedä kaaun aioin autoa pitää... vuosia kuitenkin!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu