Kepusta huolimatta Suomesta on kehittynyt tasa-arvoinen, hyvinvoiva oikeusvaltio. Siitä on kiittäminen SDP:tä ja maltillisia kokoomuslaisia. Kepun "panos" on vuosikymmenet ollut rahastaa mahdollisimman paljon tukiaisia.
Kiitokset SDP:lle hyvinvointivaltiosta
Suomen Kansa
5137
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
päähän.Kyllä sen on luoneet ahkerat sukupolvet kovalla työllä.Puolueista ovat luomassa olleet sdp,kepu,skdl ja Kekkonen.Kokoomus on aina vastustanut kaikkia parannuksia tavallisten ihmisten asioihin.Sillä ei tosiaankaan ole osaa eikä arpaa hyvinvointivaltion syntyyn.
olihanse luomassa hyvinvointi Suomea jo 1918 vankileireillä,mutta huomasi sitten jotta joutuu itse tekemään tuunarin paskaset työt
tukiaisjärjestelmää, jotta turvattaisiin kotimainen ruuansaanti. Siis demarit demarimaiseen tapaan halusivat halvempaa ruokaa valtion kustannuksella.
Demarithan ovat aina olleet sitä mieltä, ettei mikään saisi maksaa mitään, vaan valtion pitäisi hoitaa kaikki ilmaispalveluina, ja työnantajien on maksettava heille johtajan palkkaa.
Hieno ajatus, mutta kun se ei jostain syystä vain toimi.Minäkin kannattaisin tuollaista, mutta en minä silti demareita äänestä, kun tiedän että tuo on mahdotonta.
Siksipä kaikkein tolloimmat äänestävätkin demareita, kun ne luulevat tuollaisten valheiden voivan käyvän toteen.
Jälleen kerran demarit yrittävät unelmista tehdä vaalikampanjansa, jotta tyhmimmät uskoisivat heidän olevan taikureita.
meillä ei olisi hyvinvointivaltiota. Keskustan johdolla tämä maa on saanut elää nousukautta. Muistelkaapa edellisten hallitusten aikoja. Keskustajohtoinen hallitus on nyt saanut korjailla ja paikkailla edellisten hallitusten tekemiä virheliikkeitä.
niin on kun sanoit.