Miksei 5 euroa automaatista?

Miksi ei automaateista saa nostettua 5 euron seteleitä? On tietysti hyvä, että uusista automaateista saa 10 euron seteleitä, mutta kyllä 5 euron setelikin pelastaisi usein.
4513
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Sen tähden, että raha olisi automaatista koko ajan loppu ja kone suljettuna, kun rahasäiliöön menisi puolet vähemmän rahaa euromääräisesti kuin sinne kymppeinä mahtuu.
Loogista, eikö totta?

Äänestä

miksi maksaa käteisellä kun kortti on kuitenkin taskussa?

Äänestä

Suomessa pystyy maksamaan kortilla melkein joka paikassa. Kymppikin on turha raha automaatissa: jollei tilillä ole kahtakymppiä, on parempi olla nostamatta yhtään mitään.

Äänestä
  • Kyllä tuo "miksi automaatista ei saa rahaa" juttu on tuttu ja itse törmsäin siihen paikalla jossa ennen oli ollut jokin pankki mutta joka oltiin sitten laman myötä lopetettu.Paikalle jäi kuitenkin työtä tekeviä ihmisiä mutta palvelut pankin tapaan loppuivat vähitellen.Voi tietysti filosofoida että tähän pankittomuuteen ja rahattomuuteen vaikuttaa esim. tietotekniikan muuttuminen mutta kun asiaa kysyttiin lähimmältä pankilta että miksi ei ole sitten edes pankkiautomaattia kun sitä tarvittaisiin on vastaus ollut se että ei kannata !
    Laajemmin ajateltuna koko paikalla oli ennen valtion yritys ja pelvelut elokuvateatteria myöden mutta lamavuosien ja yrityskauppojen myötä ei sitten oikeestaan enää muuta kuin paikallinne kylätaoimikunta ideoimassa sitä miten kuoleva taajama saatasiin pysymään virkeänä ?
    Mä en tähän voi muuta sanoa kuin että kaikki on tosiaan suhteellista ja mm. yritysten omsitajavaihdolsilla on tultu siihen - Kuten Kirsti Paakkanenkin on todennut - että yritysjohto ei nykyään enää pidä huolta työntekijösitään kuten ennen ...
    Ei varsinkaan sitten kun yritys menee ulkomaalaiseen omsitukseen...
    Ejlä kannattaisi sitten tälläisen muutoksen kourissa liittyä vaikka paikalliseen seurakuntaan pohtimaan elämän arvoja uudesta näkökulmasta ?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


vähärahainen kirjoitti:

Miksi ei automaateista saa nostettua 5 euron seteleitä? On tietysti hyvä, että uusista automaateista saa 10 euron seteleitä, mutta kyllä 5 euron setelikin pelastaisi usein.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu