Inflaatio on noussut 200% sähkön energiahinnoittelussa, sillä vielä vuonna 2005 saattoi ostaa sähköä noin 3 sentillä per kWh ja nyt hinta on noin 9 senttiä molemmin puolin, kalleimmillaan jopa 11 senttiä kilowattitunnilta. Millähän perusteella sähköyhtiöt nostavat vaivihkaa hintoja ja onko alalla jonkinlainen kartelli, kun ne hinnat poikkeavat toisistaan aika vähän, enintään pari senttiä molempiin suuntiin? Kuka tästä rikastuu? Valtio sekä energiayhtiöiden osakkeenomistajat, joiden osingot ovat huikeat ja kansa maksaa... kiltisti, koska vaihtoehtoja ei ole... Päättäjät hoi, pitäisi säätää katto ryöstölaskutukselle!
Inflaation sähkön hinnoissa
huikeaa eikö totta?
4494
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Turhaa Forttumia haukkua? Valtio tässä pääpiruna häärää! Mitä korkeampi sähkönhinta, sitä enemmän Valtio nettoaa????
1999 tein ensimmäisen sähkösopimuksen, jossa sähkön kokonaishinnaksi tuli 42 penniä/kWh. Tänä päivänä sähkölaskussa on erikseen sähköenergia 5,9 snt/kWh, sähkön siirto 2,5 snt/kWh ja sähkövero 1 snt/kWh. Muunnettuna penneiksi tekee 55,8 penniä/kWh, eli 3,2% on hinnan vuotuinen nousu 9 vuoden periodilla.
Muistelen, että energian hinta laski alkuun pari-kolme vuotta, sen jälkeen on ollut nousussa. Jatkossa tuskin laskee, kiitos päästökaupan... Jos vielä pohjoismaiden sähkökauppa yhdistyy muun euroopan kanssa, tietää se meille suomalaisille sähkön hinnan kallistumista entisestään.
Lukusi tuntuvat uskomattomilta ja kun tarkistin asian, huomaisin, että ne ovatkin täyttä puppua.
www.sahkonhinta.fi -sivuilla jokainen voi vertailla eri yhtiöiden sähkönhintaa. Hintataso on tällä hetkellä luokkaa 5-7 senttiä / kWh.
Tietenkin tähän tulee päälle verkkomaksu. Verkkomaksut ovat nousseet vain hyvin vähän. Tuo mainitsemasi kolme senttiä oli myös pelkkä energian hinta.
Nousseet ovat hinnat, mutta olisi mukavampaa, jos edes jotain faktatietoa olisi kirjoittelun taustalla.
Sähkön hinnoissa näyttää olevan enemmän hintaeroa kuin bensan hinnassa tai puhelujen hinnoissa. Että se siitä kartellista.
Se, että energiayhtiöt voivat nostaa sähkön hintaa mielin määrin, johtuu siitä, että nämä mahtavat yritykset käytännössä määräävät millaisia energiaratkaisuja Suomessa saadaan tehdä. Hallitukset tottelevat kiltisti näitä mahtiyhtiöitä, koska ne tuottavat valtavia osinkoja omistajalleen valtiolle. Varmaan myös lobbauksella on vaikutusta.
Hallituksen tulisi myydä osuutensa energiayrityksistä ja ottaa tarvittava määrä rahaa veroina. Kun energian hinta voitaisiin pitää alempana, toimisi talous paremmin ja verotulot korvaisivat nykyiset vääristyneen kilpailutilanteen aikaansaamat osinkotulot.
Nyt Finngrip varoittaa valtiovaltaa lisäämästä tuulivoimaa, koska sen mukaan sähköverkko ei kestäisi suurta tuulivoiman määrää. Nyt varmaan hallitus luopuu tuulivoiman tukemisesta. Ei ole kuulunut vastaavanlaisia varoituksia ydinvoimaloiden suhteen. Suuret energiayhtiöt eivät salli energian tuotantoa pienille yrityksille eikä yksityisille kansalaisille.
Tuulivoimaa voidaan tasata esim pumppaamalla vettä vesivoimaloiden yläpuolelle tuulisina öinä ja käyttämällä vesivoima tuulettomina päivinä.
Aurinkoenergian käyttöönottoa jarrutetaan pitämällä alan kehitys salassa ja hinnat korkeina. Sama ilmiö esiintyy monessa muussakin maassa. Puristettua ilmaa käyttävä auto ei Ranskassa saanut tukea. Intialainen Tata osti lisenssin ja siten takasi kehitystyön jatkumisen.