Taisin ryhtyä angervon leikkaukseen aivan väärään ajankohtaan näin elokuun loppupuolella!? Pensaat ovat jo vanhoja ja risuuntuneita (tosin keväällä vielä kukkivat melko mukavasti). Leikkasin oksistot noin puolestavälistä ja jotkut haarat aivan maanrajasta. - Minkälainen mullan laatu on norjanangervolle hyväksi, hapan vaiko ei-hapan, ja pitääkö maata kalkita tai syyslannoittaa näihin aikoihin. Voiko tässä vaiheessa vielä laittaa multaa juurille?
Ongelmia norjanangervon kanssa!
1
3019
Vastaukset
- täti angervo
Norjanangervo on niin helppokasvuinen pensas (ellet nyt satu asumaan aivan pohjoisessa) ja sitä voi leikellä kuten muitakin angervoja ihan vapaasti koska tahansa. Norjanangervon leikkaus ajoitetaan sen vuoksi alkukesään, koska sen halutaan kukkivan ensin.
Sen suositeltava leikkausväli on n. viisi vuotta ja ihan tyveen asti. Se saattaa vielä tehdä vähän uutta pikku oksanhaaraa, mutta ensi keväänä alkaa varmasti sen uusi elämä.
Toki voit laittaa multaa juurille, joka voi olla ihan tavallista puutarhamultaa eikä edes erityisen hyvääkään. Se on tyytyväinen niin vähään. Jos tahdot lannoittaa visko syyslannoitetta, mutta jättäisin lannoitushommat kevääseen. Anna sen nyt vaan rauhoittua syksyä varten tässä vaiheessa.Keväällä voit käyttää samaa lannoitetta kuin muillekin kasveilla, mutta muista että se voi innostua kasvattamaan lannoitteen voimalla pitkää harottavaa lehdetöntä oksaa, joita joudut taas leikkelemään kesken kesän.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.3432779SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis582235Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj781929Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis641569- 1401512
- 601054
Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki1021019Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li7908Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön204830- 37738