Miksi ostaisin perus macbookin. Kannattaisiko ostaa se kaupasta vai tilata netistä?
Entäs nettiyhteys? voiko senkin tilata?
Mitä tarkoittaa langattomuus, onko muutkin kannettavat langattomia. Tuleeko Macin mukana paljon piuhoja, enemmän kuin jossai HP: koneessa.
Millä perusteella macbook kestää 6vuotta kun HP tms. kestää 2vuotta?
Macbook, miksi parempi ku muut kannettavat?
5
1118
Vastaukset
- 1stMacFinn
Ostopaikkaan on paha sanoa, itse ole enimmäkseen ostanut viime aikoina AppleStoresta.
Jos nettiyhteyttä ei ole, se tietysti pitää tilata.
Virtajohtohan siinä tulee mukana, mutta eipä juuri muuta. Toisaalta, ei niitä paljon tarvitakaan. Mutta ei niissä mukana tule muissakaan.
Langattomuus tarkoittaa sitä, että jos sulla on kotona langaton tukiasema, MacBook menee verkkoon helposti ja varmasti. Ja taas käytät känny-yhteyttä, Bluetooth toimii oikein hyvin siihen. Ja mokkula tietysti toimii. Toki myös ethernet-yhteys on.
Wlan kannattaa olla n-standardia, sillä se on MacBookissakin. Monessa PC läppärissä on edelleen vain g-standardi.
Kokemusten perusteella väittäisin, että Macbook kestää sen 6 vuotta, mun äidillä on iMac vuodelta 2001 ja ihan hyvin se pelaa. - kiljuhanhi
Itselläni on reilun vuoden ollut macbook ja tämä on tosi helppohoitoinen. Kerran olen tarvinnut tuesta apua ja silloin asensin käyttöjärjestelmän uudelleen mutta senkin sain tehtyä itse kun oli hemmo langan päässä.
Käyttöönotto oli tosi helppo, ei tarvinnu asentaa mitään. Netissä on paljon ilmaisohjelmia tarjolla, itselläni on esim NeoOffice toimisto-ohjelma joka on ihan kuin MS office. Ja osasin ladata itse... Tai siis, ei tarvinnut tehdä mitään.
Ihana asia on myös se, että kone käynnistyy niin nopeasti. Painat käynnistysnappia ja 5 sekunttia myöhemmin voi aloittaa surffauksen. Windowsin kanssa ehtii käydä kahvilla (kokeiltu on).- mika2
.... macbookki sulla!?!? itselläni on reilun vuoden ikäinen (tai puolitoista vuotias varsinaisesti) macbook, mutta kyllä siltä ottaa sen puoli minuuttia, ennen kuin nettiin pääsee virtanapin painamisesta (Leopard) tosin on langaton yhteys, mutta ei se kyllä ihan viidessä sekunnissa edes käynnisty vaikka nopea onkin.
- MacBook Pro
"Ihana asia on myös se, että kone käynnistyy niin nopeasti. Painat käynnistysnappia ja 5 sekunttia myöhemmin voi aloittaa surffauksen. Windowsin kanssa ehtii käydä kahvilla (kokeiltu on)."
Kun voi laittaa kannen kiinni ja menoksi. - kiljuhanhi
MacBook Pro kirjoitti:
"Ihana asia on myös se, että kone käynnistyy niin nopeasti. Painat käynnistysnappia ja 5 sekunttia myöhemmin voi aloittaa surffauksen. Windowsin kanssa ehtii käydä kahvilla (kokeiltu on)."
Kun voi laittaa kannen kiinni ja menoksi.Joka tapauksessa kyllä mielestäni alle 30 sekuntia siihen menee. Jos on tehnyt jonkun päivityksen niin sitten voi mennä sekuntin pidempään.
Kyllähän nämä nätisti uinuvat, mutta kyllä kaikille on joskus suotava omaa aikaa ja laitettava virta pois. :) kerta pari viikossa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1555377
Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä413283- 2533174
Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?
En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?442678- 361834
Naiselle mieheltä
Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?271625Salilla oli toissapäivänä söpö tumma
Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen411576- 161457
- 231447
- 241347