Sorsastus==

miten'''

pääsen ampumaan sorsia ei ole ketään tuttua kenellä olisi maata ja metsästyskortti on haulikko löytyy kuulun päijäthämeen riistanhoito piiriin eli mistä voin kysyä neuvoa??

5

1263

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • RiK

      Katso kartasta vesialue minne haluaisit mennä. Sitten otat selvää minkä kalastuskunnan kalavettä ko. alue on. Sitä kautta selvität kalastuskunnan yhteyshenkilön. Soitat hänelle ja kysyt myövätkö he lintulupia vesialueelleen? Jos myövät ostat luvan ja sit vaan paistia hakemaan:) Jos omistat kartan jossa näkyvät kiinteistörajat on helppo nähdä miten kalastuskuntien rajat menee? Joka alueella on oma kiinteistö tunnus eli numero. Esim. 562:4 Sen avulla löytyy kalastuskunnan nimi ja yhteystiedot vaikkapa maanmittaustoimistosta.

      • On se vaikeaa etelässä. Minä otan haulikon kaapista ja kävelen puron varteen. Kukaan ei kysele mitään. Ainut ongelma on, ettei ole paljoa lintuja.


      • se yhtä
        k0rh0nen kirjoitti:

        On se vaikeaa etelässä. Minä otan haulikon kaapista ja kävelen puron varteen. Kukaan ei kysele mitään. Ainut ongelma on, ettei ole paljoa lintuja.

        helppoa kun kävelee pihalle haulikon kanssa ja ampuu ekaa vastaan tulijaa päähän! mut seuraukset on vähän erillaiset..


      • Tuupitin

        Onko missään netissä saatavilla tuollaisia karttoja katseltavaksi, ja onko tuollaisia kirjastoissa? Kiinnostaisi ensi vuonna mennä järvelle.


      • Tuupitin

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      50
      2114
    2. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      67
      833
    3. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      833
    4. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      66
      805
    5. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      112
      775
    6. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      9
      732
    7. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      719
    8. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      40
      717
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      693
    10. Salaisuus rakas.

      Mun täytyy kertoa sulle nyt salaisuus rakas. Sä olet todella hyvä sun työssä. Pus!
      Ikävä
      47
      660
    Aihe