Pysyykö nylon lista liima/massalla lasikuituveneen pohjassa ilman ruuveja? Korkeintaan voisi keulaan vesirajan yläpuolelle laitta yhden happoruuvin.
Tarkoitus rantautua luonnon hiekkarannalle, jolloin kölilista suojaisi pohjaa.
Pysyykö nylon kölilista liimamassalla?
9
8777
Vastaukset
- fixari 59
Enpä ole asiaa selvittänyt, mutta epäilen suoralta kädeltä. Nylon on ikävän oloista muovia tuossa suhteessa.
Miksi sen pitäisi olla nylonia. Kuluu sekin hiekalle/kalliolle ajettaessa ja rispaantuu vielä ikävän näköiseksi. Joku toinen muovilaatu varmaan kestää riittävästi ja on liimattavissa paremmin.
Kyllä liimaus sinänsä riittää hyvin kiinnitykseen kunhan oikeat aineet löytyvät. Koko lasikuituvenehän on liimaa. - köliin
Minä ostin Etolasta 5m pitkän muovisen kölilistan, maksoi n. 20 e. Liimasin sen Sikafleksillä lasikuituveneen köliin. Keulalenkin laitoin listan läpi. Kaksi kesää on jo kestänyt rannalle ja trailerille vedot.
- ilman ruuveja
Muistatko mitä muovia oli?
- Jonnen
ilman ruuveja kirjoitti:
Muistatko mitä muovia oli?
Mullakin on Etrasta (lienee samaa firmaa kuin Etola) ostettu 5 m kölilista, joka tosin odottaa vielä asennusta. Etrassa taisivat mainita sen olevan PVC:tä, siis ei nailonia tms.
Itse olen suunnitellut asentavani sen ruuveilla vain keulalenkkiin ja perälautaan. Itse köliin vain Sikaflex 252:lla, siis sillä tavallista silikonia kovemmalla tavaralla. - Anonyymi
Samoin, liimasin Sikafleksillä muovisen kölilistan (Etolasta) puuveneen köliin 10 vuotta sitten ja myös kiinnitin hapon kestävillä ruuveilla. Samoin suojasin siviitat. Hyvin ovat kestäneet maihin, telalle ja trailerille vedot.
- Anonyymi
Ei pysy.
- Anonyymi
Ei pysy ei.
- Anonyymi
Olisko selvinnyt ihan kokemuksen kautta? Nauha on jo teini-iässä, toopet
- Anonyymi
nylon imee vettä ja turpoaa, joten se voi haitata liimalla pysymistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1802653Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482407Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1051111- 64911
- 65869
Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20780Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait233779Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka277754Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies88749Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22698