Dieslin tankkiin vahigossa bensiiniä

Sain letkulla tankista imettyä suurimman osan mutta vähän sinne jäi ehkä 5litraa.laitoin senjälkeen 35 litraa dieseliä.Onko polttaine suhde 5bensiniä/35litraa dieseliä turvallinen suhde moottorille?Nouseeko bensiini kevyempänä tankissa ylös eikä haittaa moottorin käyntiä?Entä kun ajetaan tankki tyhjäksi niin meneekö moottoriin pelkkää bensiiniä? Sekoittuuko bensiini dieseliin? Asiallisesta mielipiteestä kiitollinen.
41037
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

laita puoli litraa 2-tahti öljyä ja takki täyteen heti kun pystyt niin kaikki on taas ok.

Äänestä

Ei pitäisi haitata, kun olet ajanut tankin puolilleen voit taas tankata täyteen dieseliä

Äänestä

annoin kerran itse tutulleni lainaan oman diesel focukseni ja moneen kertaan sanoin hänelle että kun tankkaat niin laita dieseliä.. ja katoppas kummaa ku hän oli itse tottunut ajamaan bentsiini käyttöisellä kulkuneuvolla tankkasi hän tämän minunkin autoni myös bensalla ja ajoi n.35km päähän ennen kuin auto sammua tupsahti.. sitten kun hän alkoi ihmettelemään että mikä tuli huomasi hän tankanneen auton väärällä aineella.. jonka jälkeen alkoi puhdistus operaatio.. saimme noin 35 litraa bensiiniä pois ja loppujen lopuksi jäi seos suhteeksi n.15litraa bensaa ja 30 litraa dieseliä eikä tarvinnut mitään muita toimia tehdä ja koneella ajettu jo useita tuhansia kilometrejä tämän jälkeen ongelmitta.!

Äänestä

IItse tankkasin tänään kans bensiiniä diesel autooni omissa ajatuksissa, ja auto oli käynnissä tankkauksen aikana ja suhteellisen tyhjä tankki oli tankatessa. 16 litraa meni bensaa, ja huomasin tämän, sitten tankkasin 26 litraa dieseliä ja myöhemmin vielä 10 litraa. 25km jälkeen auto sammui, ja tiesin mistä johtuu, joten nafta suodatin auki, ja startilla pumppasin niin kauan että bensan haju haihtui aineesta mitä ulos suodattimesta tuli, sitten ilmaus suihkuille ja käyntiin. hyvin toimi sitten. :) tiedä sitten tekeekö saman uudestaan kun pitempään ajaa...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


fiat scudo jtd 2liranen vm.... kirjoitti:

Sain letkulla tankista imettyä suurimman osan mutta vähän sinne jäi ehkä 5litraa.laitoin senjälkeen 35 litraa dieseliä.Onko polttaine suhde 5bensiniä/35litraa dieseliä turvallinen suhde moottorille?Nouseeko bensiini kevyempänä tankissa ylös eikä haittaa moottorin käyntiä?Entä kun ajetaan tankki tyhjäksi niin meneekö moottoriin pelkkää bensiiniä? Sekoittuuko bensiini dieseliin? Asiallisesta mielipiteestä kiitollinen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu