onko joku joutunut kokemaan sitä... miten se ilmenee?????
serotoniinioireyhtymä
6
4498
Vastaukset
- netistä löydät tietoa
kyseisestä syndroomasta vaikka kuinka ja paljon.
Se voi oireilla monin eri tavoin, itselläni se oireili kuumeella ja huimauksella.
Sehän saattaa olla hyvinkin vaarallinen tila.- glumps
kyll tää on perseestä... kävin lukemassa kyseisestä asiasta ja johan rupesi ahdistamaan ja löytymään vaikka sun mitä vaivaa... piti ihan opamox napata huuleen. tuli ihan kauhee pelko siitä ett mitä jos mulla on... huh huh.(tieto lisää tuskaa,joissakin asioissa) kyll tää paniikihäiriö on rasittavaa kun lähtee ajatukset lentelee ja oot sit ihan paniikissa. olitko muuten itse syönyt mitä lääkkeitä ja missä ajassa sulla se serotoniinioireyhtymä "puhkesi"?
- huumeitten ja
masennuslääkkeitten käytön yhdistelmäjuttu..
Vedä vaan pillerisi josset oo narkkis.
masennus on hoitamattomana vaarallinen sairaus..'- kltrwxvs
...vaan opiaattikipulääkkeiden ja masennuslääkkeiden yhdistelmäjuttu. Btw, opiaatteja käytetään MYÖS laillisesti.
Jos masennuslääkkeitä käyttävä joutuu kirurgien leikeltäväksi, niin voi tulla ongelmia masennuslääkkeiden, anestesia-aineiden ja kipulääkkeiden yhteisvaikutuksista. Koettu on.
- mie vaan
juu päätin vastata vaikka kirjoitus on vanha. Juu minun psykiatrini päätti laittaa efexor-nimistä masennuslääkettä reilummalla annoksella kun se oli aloitettu 75mg:lla (sair.pitkäiak. reumaa ja omalääkärini laittoi tuon lääkkeen kroonisen kivun hoitoon)no minä otin 3 x 75mg jo tutuksi tullutta lääkettä ja samalla söin tramal kipulääkettä 300mg/vrk joka ollut jo yli 10-vuotta käytössä ja psykiatri tiesi ko. lääkkeestä. Ihmettelin seuraavana päivänä kovaa hikoilua, en tajunnut kuitenkaan sen johtuvan jo yli vuoden käytössä olleesta lääkkeestäni vaan jatkoin lääkkeen syömistä. Hikoilu jatkui ja se oli älytöntä, häpesin sitä ja luulin vaihdevuosien alkaneen nelikymppisinä niimpä menin gynekologille puhumaan ongelmastani joka määräsi estrogeenia aikaisin alkaneisiin vaihdevuosiin. Jatkoin lääkettä oli kulunut 6pv, mukaan tuli kamala tärinä ei lepotärinä vaan esim. kun autolla painoi jarrua koko jalka tärisi, vatsa oli ripulilla....kamala olo. Lisäksi olin todella väsynyt ja silmat/suu ja huulet kuivui niin että join vettä koko yön ja käytin bebanthenia huuliin ja kummastelin moista. Otin itse lääkärin käsikirjan eteeni (jonka joskus ostin huuto.netistä) ja etsin ja etsin kahden käyttämäi lääkkeen osioita ja vaivoja/haittavaikutuksia. Löysin serotoniinioireyhtymä. Tajusin että psykiatrini oli laittanut aivan käsittämättömän annoksen MAO-estäjää tramalia käyttävälle potilaalle. Menin lääkäriin joka varmisti epäilyni oikeaksi. Nyt loppui masennuslääkkeiden syönti ja olo parani 2 päivässä lähes normaaliksi. olin jo vakavassa myrkytystilassa kuulemma ja munuaiset olisi ollut seuraavaksi vaurioitumassa 3 pv sisällä. Hyvin vakava ja salakavala oireyhtymä, jokaisella jolla on Tramal-kipulääke niin varokaa MAO-estäjiä 2vko ajan lopettamisen jälkeenkin (vaikuttaa 2vko). Jos lääkärisi on tietoinen molemmista lääkkeistäsi niin käytä varovasti ja seuraa lääkärin ohjetta, mutta mene heti lääkäriin jos tulee hikoilua, ja se on runsasta. Älä lopeta kuitenkaan ominpäin masennuslääkettä jos sitä syöt ja käytät tramalia vaan minäkin käytin molempia ongelmitta kauan, tuttu lääkäri kyllä tietää asiansa. minulla oli asunnonvaihdon myötä ensimmäinen käyntikerta ko.psykiatrilla,. mutta papereissa oli tramali mainittu...hän ei ollut lukenut kunnolla/ei kuunnellut kun asiasta mainitsin.
- eevitelma
Miten vaikuttaa yhdessä Lito ja Venlafaxin? pakkaus selostuksessa sanottiin että ne voi aiheuttaa serotoniinioireyhtymän.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta663402Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh463222Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1272850- 462579
- 311973
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271860- 481646
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä871525- 391340
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k391321