Niin, kuinka paljon meitä täältä Suomesta löytyy? Ja jos joku osaa heittää vielä jonkun tilaston, vaikka 10:n suosituimman lajin harrastajamäärät olisi kiva...alkoi ihan kiinnostamaan, että missä luokissa sitä mennään...
Kamppailulajien harrastajia?
Tohlo
91427
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
erään lehti tiedon mukaan sin moo hapkidon harrastajia on n. 2000. ei taida silti olla niissä 10 suosituimmassa.
Mikä sitten lasketaan harrastajaksi? Onko sellainen pari vuotta sitten alkeiskurssin suorittanut, joka ei käy enää treeneissä.. Entä kannattaako alkeiskurssilaisia laskea tähän, heidän määränsä kuitenkin on aina kurssin alussa suuri ja puolet lopettanevat ennen ekaa vyökoetta ja jäljelle jääneistä puolet sitten pian sen vyökokeen jälkeen.. Eli siis toisin sanoen siinä syyskuun loppupuolella kun alkeiskurssit ovat alkuvaiheessa lajissa on tuplamäärä harrastajia kuin muulloin..
Tuo sin moo hapkidon luku kuulostaa varsin suurelta, lajia kun ei näy olevan kuin 13 paikkakunnalla, eli tuosta tulisi 150 harrastajaa seuraa kohden, eikä tämä kuulosta erityisen realistiselta arviolta jos tosiaan kyseessä olisi aktiiviset harrastajat..
Oiskohan tuossa kuitenkin Suomen harrastajamäärällisesti suurimmat lajit (eivät ole suuruusjärjestyksessä):
Judo
Aikido
Hanmoodo
Kukki-Taewkondo
Kickboxing
ITF Taekwon-Do
Wado Ryu Karate
Nyrkkeily
Paini
Hokutoryu Jujutsu
Katoin siis vaan täältä..
http://koti.mbnet.fi/budo/
..että paljon seuroja on missäkin lajissa. Siellä on tosin jaoteltu Taekwondot sangen ihmeellisesti (=ihan väärin)..
Lukuja on paha lähtä arvailemaan, muistan joskus lukeneeni jostain että Suomessa olisi n. 10 000 judokaa. Menisikös se sitten niin että jaetaan tuo 10k judon seurojen määrällä ja luku joka saadaan tästä (harrastajaa / seura) kerrotaan kaikkien muiden lajien seurojen määrällä..
on faktatietona n. 4 500 harrastajaa. Kurssimuotoista toiminta ei liene missään vaan luku on aktiiviharrastajien määrä. Kilpailulisenssejä alle 3 000 ja sitten loput aloittelijoita nuoria nassikoita.
Todellista harrastajamäärää ei tiedä kukaan juuri siksi, että seuroissa on paljon ei-aktiivisia jäseniä, joita ei ole poistettu jäsenluetteloista ja joka syksy ja kevät tulee tuhansia alkeiskurssilaisia.
Vanhassa Budo-Expressissä -90-luvun alussa (vai oliko Karateka siihen aikaan) oli joskus vertailtu lajeja ja saatu karate harrastetuimmaksi. Muistaakseni oli 12000 ilmoitettu luku. Judo oli muistaakseni 8000 ja sen alapuolella muutaman tuhannen harrastajan aikido, taekwondo, nyrkkeily ja paini. Oman karatepassini, joka on myönnetty vuonna -91 numero on 24227.
Porin seuran sivuilla kerrotaan seuraavaa.
"Seura on aloittanut toimintansa Porissa jo vuonna 1990 ja nykyinen tyylisuunta Sin Moo Hapkido tuli ohjelmaan v. 1991. Nykyinen harrastajamäärä oli v. 2002 714 jäsentä."
Taekwondo seuroja on listattu 53 liiton sivuille, mutta siitä puuttuu mestari Parkin seuroista osa, itf seurat ja nfta(nortehrn finland tkd accositation) puuttuvat kokonaan.
Taekwondoa on vaikea arvioida lukuina koska vain liitto pitää jotain summittaista rekisteriä harrastajistaan. Ja mahdollisesti Unioni. Parkin ja Chunin seurat eivät ilmeisesti pidä mitään tarkkaa yhteistä lukea, vaan jokainen seurahan pitää omaa jäsen rekisteriään.
Siinäpä olisi jollekkin hyvä urakka, kun ottaa selvää taekwondon harrastaja määrän suomessa.
Siihen liittyy vielä sellainenkin ongelma, että Kukki(WTF) taekwondo ja ITF taekwondo ovat käytännössä kaksi eri lajia, vaikka niillä sama nimi onkin ja samasta puusta ovat kasvaneet. Pitääkö ne siis laskea yhteen vai erikseen..?
"Taekwondo seuroja on listattu 53 liiton sivuille, mutta siitä puuttuu mestari Parkin seuroista osa, itf seurat ja nfta(nortehrn finland tkd accositation) puuttuvat kokonaan."
Tähän vaan tarkentaisin että kaikki NFTA:n alla olevat seurat ovat myös ITF-seuroja ja kuuluvat Suomen uudempaan ITF-liittoon (kyllä niitä on kaksi; uudemman www-osoite on: www.itf.fi ja vanhemman: www.itf-finland.com). NFTA ei siis ole liitto, vaan yhdistys joka järjestää opetuksen noihin seuroihin (tai jotain sinne päin, en ihan tarkkaan tiedä miten viralliset yhdistyskuviot menevät)..
Ja minunkin mielestäni kannattaa laskea ITF- ja Kukki-TKD eri lajeiksi. Mutta pitäisikö myös Suomen Taekwondoliiton sisällä erilaista taekwondoa treenaavat laskea omiksi lajeiksiin? Erilaisilla tarkoitan siis taekwondounionin seuroja jotka treenaavat eri liikesarjoja(?) ja TROXia, joskin jälkimmäisestä minulla ei ole oikein havaintoa, sen suuntaista vaan olen kuullut että tekevät jotain eri tavoin.. Ja onko niitä muitakin "erilaisia"?
"Mutta pitäisikö myös Suomen Taekwondoliiton sisällä erilaista taekwondoa treenaavat laskea omiksi lajeiksiin? Erilaisilla tarkoitan siis taekwondounionin seuroja jotka treenaavat eri liikesarjoja(?)" niitä ei pidä laskea eri lajiksi sillä unioni kuuluu liittoon nykyään ja palgwe ja teaguk liikesarjat ovat molemmat kukkiwonin hyväksymiä/virallisia liike sarjoja.
Ja mikä itf:n ja wtf:n eroon tulee niin itse en luokittelisi niitä eri lajeiksi vaan eri tyylisuunniksi.