http://www.hs.fi/politiikka/artikkeli/Kolme suurinta puoluetta lähtevät tasoissa kuntavaaleihin/1135238896621
Ja Kokoomus on pudonnut kolmanneksi omalle paikalleen.
Ja Kokoomus on pudonnut kolmanneksi omalle paikalleen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Demarit saavat kuntavaaleissa maanvyöryvoiton, sellaiset ennusmerkit ovat nyt ilmassa.
...pienituloinen luottaa Lippos- ja Heinäkuomapolitiikan jälkeen demareihin. Urpilaiselta ei ole näyttöjä joten krisut ja perussit, jopa vasurit saattavat hyötyä yllättävästikin.
Media on yllättävän yksimielisesti otsikoinut jo pitkin kesää, että Urpilainen on näkymätön eikä häneltä ole näkynyt uusia avauksia SDP:n politiikkaan.
Ilmeisesti poliittiset toimittajat ovat maan parhaita asiantuntijoita?
Parempia kuin galluppeihin vastaavat äänestäjät?
kuin alamäki!
Nimittäin siehen virheeseen että SAK osallistuu näihinkin vaaleihin eikä kansa uskokaan että Jutta on totta. Tämä huomioon ottaen SDP kannatus tulee olemaan -3 prosenttia, eli vähemmän kuin keskioluen mikä ollenee myös työttömien yksinhuoltajaäitien toiveiden mukainen tulos.
Median teettämät puolueiden kannatusgallupit ovat lähinnä toimituksellista sivuntäytettä ja lukijaviihdettä paremman uutisoinnin puutteessa. Tutkimuksista ei niiden yhteydessä juurikaan voi puhua, koska jo pelkkä tekninen virhemarginaali on haastattelujen määrästä riippuen 2-3 %-yksikköä jompaan kumpaan suuntaan. Tämä merkitsee, että todellinen kannatus suurimpien puolueiden kohdalla voi olla mitä tahansa 4-6 %-yksikön haarukassa suhteessa siihen, mistä otsikot kirjoitetaan.
Hyvän esimerkin tutkimusten tästä puolesta antaa Taloustutkimus Oy...
http://www.taloustutkimus.fi/tuotteet_ja_palvelut/puolueiden_kannatusarviot/puolueiden_kannatusarviot_2008/
...jonka menetelmät ja näytteenotto kyseenalaistettiin viime vaalien jälkeen, ja Yle pani Toy:n varmistamaan menetelmänsä ja kasvattamaan haastattelujensa määrää. Tämäkään tutkimus ei tuo mitään merkittäviä eroja yhdenkään puolueen kannatukseen.
Mistä sitten johtuu, että median viihdegallupeilla ei ole mitään merkitystä?
Ensinnäkin siitä, että politiikka kiinnostaa vain murto-osaa kansasta. Suuri enemmistö ei seuraa politiikkaa millään tavalla. Niinpä he haastateltaviksi osuttuaan vastaavat sen mukaan, miten viimeksi äänestivät, jos äänestivät.
Toiseksi kannatusgalluppien merkityksettömyys johtuu siitä, että vaalit eivät ole ajankohtaisia. Haastateltavilla ei ole tiedossaan mitään, mitä puolueet vaaleissa ajaisivat. Vaaliteemat ja -ohjelmathan julkistetaan nykyisin vasta 2-3 kuukautta ennen vaaleja, jottei puolueilta kuluisi rahaa pitkiin vaalikampanjoihin.