Täh? Onko AL tullut hulluksi: treella ei koskaan kuule ilmaisua palttiarallaa - mitähän se tarkoittaa?
palttiarallaa
? täh
101243
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
motukalla - mitä se tarkoittaa treella, en ole ikinä kuullut, AL:n toimittajat näköjään ovat.
Miten sidukka voisi ärsyttää treella, ellei edes tiedä, mitä se on.
Kenelle Aamulehteä oikein toimitetaan, kun se käyttää kieltä, jota normaali ihminen ei edes ymmärrä.
mahtunut yhteen viestiin moinen hölynpöly?
Parin minuutin välein itse kysyy, itse vastaa.
AL tuhlasi yli sivun aiheeseen - siihen verrattuna muutama viesti ei ole mitään, etenkään kun AL:n juttu oli ala-arvoisen tökerö!
Viestien määrää voisi rajoittaa per IP - kuitenkin ehkä siten, että tietylle palstalle, jos niin halutaan.
Hiljaistahan tre-palstalla kuitenkin on.
Taitaa Aamulehden viikonlopputoimituksella olla jutut vähissä, kun tuo sama palsta on jo kolmatta viikkoa "Asiat"-liitteessä.
Motukka on joissain yhteyksissä väännös sanasta moottoripyörä. AL:n termistöstä tai käyttöyhteyksistä en tosin mene takuuseen.
Mutta kyllähän em. julkaisussa on kokolailla paljon kakkaa ja suoranaisia asiavirheitäkin toisinaan. On ikävää että jotkut pitävät aamulehden jorinoita absoluuttisena totuutena.
Ei osannut Aamulehti erottaa ärsyttävimpiä koko maan kattavaa sanastoa edes paikallismurteesta!
ensi kertaa joskus 15 vuotta sitten TV:ssä, eräässä Kummeli -nimisessä viihdeohjelmassa.
En koskaan päässyt selvyyteen siitä oliko se `pauttiarallaa` vai `palttiarallaa`.
Typerä sana joka tapauksessa.
Miten se voisi enää ketään ärsyttää?
Millä ihmeen perusteella Aamulehteä oikein tuotetaan. Su-liite nyt muutenkin on turha, yhtä turha kuin artikkeli ärsyttävimmistä sanonnoista, jossa ei ollut päätä eikä häntää. Huonosti koottu juttu ja vielä huonompi lause, joka oli koottu, kun se ei edes ärsytä.