minkähän makuista tulee jos teke viinin mansikoista ja limestä? tarviiko rusinoita ja sitruunahappoa? miten paljon uskaltaa laittaa limeä? mietimme puolisoni kanssa häihin tehdä koe erän joten jos jollain kokemusta tai ehdotuksia niin kiitos jo etukäteen! ajattelin kokeilla tämmöstä: 6kg mansikkaa, 4kpl puristettuja limeä, 500g rusinaa ja mikäli tarvetta on niin 20g sitruunahappoa, 6kg panimosokeria. Minkähän laista tärpättiä tulee? kertokaa jos jotain on liikaa tai liian vähän?
T: tämmönen tumpelo alottelija!
viiniä mansikoista ja limestä?
6
2818
Vastaukset
- Tuutiitutöötituu
>>>mietimme puolisoni kanssa häihin tehdä koe erän
- xoukki
tarkotus olikin ENNEN häitä tehdä erä ja tarkotus oli antaa "lahjaksi" kaikille pullo kotiin viemisiksi MIKÄLI viini onnistuu!!! melkolta on ainakin saatu hyviä neuvoja viinin valmistukseen joten kiitos heille! kannattaa kysyä heilltä neuvoja!
- Melkolta??
xoukki kirjoitti:
tarkotus olikin ENNEN häitä tehdä erä ja tarkotus oli antaa "lahjaksi" kaikille pullo kotiin viemisiksi MIKÄLI viini onnistuu!!! melkolta on ainakin saatu hyviä neuvoja viinin valmistukseen joten kiitos heille! kannattaa kysyä heilltä neuvoja!
Melkolta???
- xoukki
xoukki kirjoitti:
http://www.kotiviini.fi/
viinitalo melkko!viikko sitten saatiin testi erä omenoista ja mansikoista valmiiksi pulloihin, maku oli hyvä ei tarvinnut lisätä sokeria, mutta mansikkaa pitäisi olla enempi (omenaa 5kg, mansikkaa 2kg, rusinaa 500g, 6kg panimo sokeria) NOOOHH! nyt sitten pistettiin kokeeksi se mansikka lime viini porisemaan.... (5kg mansikkaa, 1pullo realime limemehua, 6kg tavallista sokeria kun panimosokeri kaikkialla loppu!!, 500g rusinaa) 1pullo rea limeä vastaa 8 kpl limen mehua, 10 limeä on noin kilon! saas nähä kuin käy!!! ;)
- xoukki
xoukki kirjoitti:
viikko sitten saatiin testi erä omenoista ja mansikoista valmiiksi pulloihin, maku oli hyvä ei tarvinnut lisätä sokeria, mutta mansikkaa pitäisi olla enempi (omenaa 5kg, mansikkaa 2kg, rusinaa 500g, 6kg panimo sokeria) NOOOHH! nyt sitten pistettiin kokeeksi se mansikka lime viini porisemaan.... (5kg mansikkaa, 1pullo realime limemehua, 6kg tavallista sokeria kun panimosokeri kaikkialla loppu!!, 500g rusinaa) 1pullo rea limeä vastaa 8 kpl limen mehua, 10 limeä on noin kilon! saas nähä kuin käy!!! ;)
pikkusen joutu jälkimakeuttamaan (20litraa viiniä -> 360g sokeria) saatiin pikkasen makeampaa ;) kirkasta on ja hyvän makuista , nyt vaan odotellaan lopullista kypsymistä pullossa! suosittelen!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 686892
Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on636803Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1485456Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist504503En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä
Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛204099Onnettomuus
Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?53680- 373258
- 283183
Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris762792Köysi alkaa kiristyä putinin kaulalla....
Putin pelkää eniten juuri omaa porukkaansa, ja siihen on varmasti syytä kun sota ei ole mennyt hyvin, tappiot ovat valta402269