Kyllä on kaameeta, siis mulla on ollut heti alkuraskaudesta asti niin, että maha on kovalla, eli on ummetusta...kauheeta kun on tottunu, että vatsa toimii normaalisti tulee niin kauhee olo ja maha kipeeksi..mikä auttas?
Onko kohtalotovereita
ja mikä avuksi.
6454
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Sun täytyy koittaa juoda paljon nesteitä. Esim. ananas mehua. Ja sit voit koittaa syödä vaikka luumuja.
Heipsansaa! Mulla nyt rv 13 5 ja ollu ummetusta, nyt onneks helpottanu...kokeilin luumusoseet ja muut ilman vaikutusta, sit hain apteekista microlaxia ( pieni peräruiske ) ja otin kahtena päivänä sellasen, johan on vatsa sen jälkeen toiminu taas;) Kokeile ihmees.
Duphalacia.. Itelläkkin samat oireet ko sulla ja suolisto on toiminu ennen valla mainiosti mutta nyt on ruvennut kenkkuileen.. Vatta hirveen kova ja kipee.. pari pv käyttäny ja rupee jo pikkasen helpottaan.. =)
Aamulla ja illalla kun syö yhden niin se helpottaa jo kummasti, makujakin on erilaisia. Lisä helpotusta sain kun pidin kolmen päivän välein keitto päivän, eli söin ainoastaan nestemäistä ruokaa (kuituja ei myöskään saa unohtaa).. Nesteitä kannattaa juoda "liikaa" ja vinkki millä pääsee alkuun, jos ei muista juoda: aina kun käyt pissillä tai kakilla juo perään 2 lasia vettä.. kyllä pitäis toimia, ja ilman lääkkeitä!
yksi kiivi. Sen pitäisi auttaa. Hyvää vointia!!
-Rv 34-
ei auttanu kummassakaan raskaudessa muu kuin säännöllinen Levolacin juonti (saa apteekista) ja peräruiskeita kannattaa hankkii varastoon. Toki ruokavaliolla kannattaa ensin yrittää. Jos syöt rautatabletteja valitse vatsaystävällinen esim.Spartocine tai luontaistuotekaupasta saatava juoma.