OP vs. SAMPO

Moikka!

Te jotka olette vaihtaneet joko OP:sta Sampoon tai päinvastoin, millaisia kokemuksia ja eroja pankkien välillä? Miten sujui vaihto ja tarjoaako molemmat pankit vastaavia lainoja yms.
Ja jos nyt ei oteta huomioon tätä Sampon sotkua.
8821
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Olin Sampon asiakas. Olin ollut "aina" (alkujaan siis Postipankin asiakas) ja koin, että minua arvostetaan asiakkaana ja että olen saanut neuvoteltua hyvät ehdot sekä lainoilleni että sijoituksilleni. Olin tyytyväinen ja Sampoa pyyteettä markkinoiva asiakas.

Viime keväänä alkoivat ongelmat, kuten monella muullakin, ja vasta silloin havahduin päätyneeni tanskalaisen pankin asiakkaaksi supisuomalaisesta Postipankista. Tarvitsin apua saadakseni pankkiasiani hoidettua: verkkopankki kun ei toiminut. Konttoriin ei saanut yhteyttä puhelimella, koska konttorin numero oli vaihdettu verkkopankkipäivityksen kanssa samaan aikaan ja numerotiedustelussakin oli vain vanha numero. En voinut siis asioida tutun asiakaspalvelijani kanssa. Otin yhteyttä Sampon asiakastukeen saadakseni edes laskunmaksun toimimaan. Asiakaspalvelija oli erittäin tympeä, mutta neuvoi ottamaan yhteyttä tekniseen asiakastukeen verkkopankin toimimattomuuden osalta. Sieltä neuvottiin erilaisten kikkailujen toimimattomiksi toteamisen jälkeen päivittämään käyttöjärjestelmä ja selain (käytössä Win2000 ja ie6). Minulle riitti! En nähnyt vaihtoehdoksi jäädä enää Sampon asiakkaaksi. Otin yhteyttä OPiin. Sain paremman tarjouksen kuin ehtoni olivat olleet Sampossa. Päätös oli helppo. Lisäksi saan nyt OPn asiakasomistajana bonusta siitä hyvästä, että minulla on varaa & velkaa pankissa. Bonuksella kuittaan esim kuukausimaksuni. Asiakaspalvelu on ollut hyvää, nopeaa ja ystävällistä OPssa, ja verkkopankki ja kortti toimii täysin moitteetta. Olen siis tyytyväinen OPiin, eikä ole tullut Sampoa ikävä.

Vaihtokin oli helppo. OP hoiti siirrot ym. Sampo hidasteli ja häröili hieman siinäkin, mutta helppo juttu kuitenkin.

Äänestä
  • ite vaihdoin op:hen samposta jo kauan ennen näitä sotkuja ja oon kyl tykänny paljo enemmän op:sta pankkina. juurikin palvelusta ja asioiden sujumisesta ja paremman tarjouksen sain mäkin op:sta

    Äänestä

  • Samat kokemukset melkein sanasta sanaan. Postipankin ajoilta jatkunut >25v asiakkuus päättyi keväällä ja siirto OP:iin sujui ongelmitta. Lainojen ja osakkeiden siirron hoiti OP valtakirjalla, talletukset siirsin itse ja jätin vielä toistaiseksi kuukausimaksuttoman käyttötilin Sampoon.

    OP;n verkkopankki toimii pienen alkutotuttelun jälkeen oikein hyvin, sivutoimista yritystoimintaa harrastavana osaan arvostaa erityisesti OP:n verkkopankin tapahtumalistoja, jotka saa tiedostomuotisena Exceliin. Nykyään pidän OP:n verkkopankkia jopa parempana kuin aiemmin ylivertaisena pitämääni Sampon toteutusta, tämä Dansken versiohan on alle kaiken arvostelun.

    Toistaiseksi OP.ssa ei siis mitään valittamista, tosin talletuksia on jonkin verran Kaupthing Edgessä paremman koron takia. Positiivista OP:ssa on myös henkilöäkohtainen palvelu, tarvittaessa voi soittaa pankin konttorissa tutulle henkilölle eikä mihinkään kasvottamaan call centeriin Sampon tyyliin.

    Äänestä

vaihto on helppoa, jos sinulla ei ole useita jotka tilillesi maksaa, silloin pitää kaikille ilmoittaa,
tai
velkaa, sitä pitää puntaroida tarkemmin, sillä vaihto kustantaa aina.
muta miksi pitää vaihtaa, pitääkö kakki vaihtaa.

meillä on joka pankissa "ilmaiset osat" ja ilmaiset kortit,
lisäksi on yhdistelmänastereita joissa on myös ilmaisia.

eli se kysymys, miksi pitää pankki vaihtaa, muutitko asuinseutua, tai miksi.

Äänestä
  • NO vaihdon syy on se että olen kyllästynyt Sampo pankin ainaisiin ongelmiin.
    Vaihto on vielä ajatusasteella ja siksi kokemuksia kyselenkin. Minulla on Sammossa asuntolaina ja käyttölaina. Korteista pankkikortti/mastercard.

    En vaan tiedä jaksanko vaihtaa jos se on kauhean monimutkaista.

    Äänestä

  • sampoon kirjoitti:

    NO vaihdon syy on se että olen kyllästynyt Sampo pankin ainaisiin ongelmiin.
    Vaihto on vielä ajatusasteella ja siksi kokemuksia kyselenkin. Minulla on Sammossa asuntolaina ja käyttölaina. Korteista pankkikortti/mastercard.

    En vaan tiedä jaksanko vaihtaa jos se on kauhean monimutkaista.

    Helppo homma: yksinkertaisimmillaan neuvottelet uuden pankin kanssa lainoillesi, talletuksillesi ja tarvitsemillesi palveluille sopivat ehdot ja kun/jos pääsette yhteisymmärrykseen, annat uudelle pankillesi valtakirjan asioiden siirtoon vanhasta pankista. Sinulle jää lähinnä tehtäväksi uuden pankkiyhteystiedon ilmoittaminen esim. työnantajalle ja verottajalle sekä niille muille osapuolille, joilta tilillesi on suorituksia mahdollisesti tulossa.

    Äänestä

  • sampoon kirjoitti:

    NO vaihdon syy on se että olen kyllästynyt Sampo pankin ainaisiin ongelmiin.
    Vaihto on vielä ajatusasteella ja siksi kokemuksia kyselenkin. Minulla on Sammossa asuntolaina ja käyttölaina. Korteista pankkikortti/mastercard.

    En vaan tiedä jaksanko vaihtaa jos se on kauhean monimutkaista.

    "En vaan tiedä jaksanko vaihtaa jos se on kauhean monimutkaista."

    helppoahan se on, mutta eikös eurot ratkaise,
    eli tuo laina-asiat kannattavuus pitäis tietää varmanpäälle ennen kuin vaihtaa.

    Äänestä

oon ajatellu vaihtaa osuuspankkiin, kannattaako? monet sanoneet mulle et kannattaa,hyvä pankki. suosituksia lisää? op:n asiakkaat?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kumpi?? kirjoitti:

Moikka!

Te jotka olette vaihtaneet joko OP:sta Sampoon tai päinvastoin, millaisia kokemuksia ja eroja pankkien välillä? Miten sujui vaihto ja tarjoaako molemmat pankit vastaavia lainoja yms.
Ja jos nyt ei oteta huomioon tätä Sampon sotkua.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu