position:fixed

parti

Sijoitin kaksi elementtiä toisen vasempaan reunaan ja toisen yläosaan. Yritin kiinnittää (asemoida) ne niin, että pysyisivät paikallaan sivua vieritettäessä. En saa sitä onnistumaan. Osaisiko joku neuvoa eteenpäin. Tässä divit:

.ylaverho{
background-position: top;
position:fixed;
padding: 0;
margin: 0;
background-image: url(taustakuvat/thtopswag.gif);
background-repeat: repeat-x;
width: 100%;
height: 150;
}

ja

.vasenverho{
position:fixed;left;
background-image: url(taustakuvat/thcurtaintile.jpg);
background-repeat: repeat;
width: 150;
height: 100%;
float: left;
padding-top: 0;
margin-top: -150;
width: 150;
}

2

641

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jk111

      Mikä on "position:fixed;left" ?
      Tuon heightin ja widthin perään kannattaa laittaa px (jotkut selaimet eivät ymmärrä sitä pikseleiksi automaattisesti).
      Korkeus prosentteina ei välttämättä toimi samalla tavalla kaikissa selaimissa (toiset laskevat sen sivun korkeudesta, jotkut ruudun korkeudesta).

    • Lauri.

      Aseta vielä sijainnit, niin pitäisi alkaa toimimaan. Eli:
      .ylaverho {
      ...
      top: 0px;
      left: 0px;
      }

      .vasenverho{
      ...
      top: 150px; /* Yläverhon korkeus */
      left: 0px;
      }

      Ota floatit pois. Ne kyllä laittavat sen "kellumaan" oikeaan paikkaan, mutta silloin niiden asemointi ei ole "kiinteä". Lisäksi anna aina yksikkö. Nyt korkeus on 150.. jotain..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      49
      956
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      15
      848
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      501
      788
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      46
      717
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      42
      654
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      37
      599
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      596
    8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      169
      536
    9. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      530
    10. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      56
      487
    Aihe