hei!
haluaisin tietää että jos lasta ei jostain syystä kastetakkaan niin saako sillon lapsi virallisesti kummin ja sedän vai miten nämä asiat sillon menevät kummien ja setien osalta jos lasta ei kastetakkaan?? ja onko niissä joku määrä että montako kummia tai tätiä tai setää lapsella saa olla?
olisin todella kiitollinen jos joku vähän valaisisi tätä asiaa minulle kun en meinaa sitä netistä löytää millään:)
kiitos jo etukäteen:)
kastamatonlapsi
7
2377
Vastaukset
- ei kasteta,
myöskään ei kummeja ei voi olla. Ns. haltijakummeja tai muuten vain kummiksi kutsuttuja voi tietysti olla, mikäli vanhemmat niin haluavat. Mutta siinä tapauksessa lukumäärä voi olla vaikka 1 tai 50, ei sitä kukaan määrittele. Kirkollisen kasteen yhteydessä kummeja on kuitenkin oltava vähintään kaksi ja enimmäismäärä taitaa olla 6.
- uubadiibadaaaaaaaaaaaa
ei ole virallista asemaa
- ++++
Kummeja voi olla vaikka ei kastetaiskaan. Niitä kastamattoman lapsen kummeja vain ei rekisteröidä mihinkään. Kummeja voi olla niin paljon kuin vanhemmat haluavat, ja löytävät ihmisiä, jotka suostuvat kummeiksi. Ev.lut. seurakuntaan kastettavalla pitää olla vähintään kaksi kirkon kriteerit täyttävää kummia.
Setä on isän veli, eli lapsella on niin monta setää kuin hänen isällään on veljiä.
Eno on äidin veli, eli lapsella on niin monta enoa kuin hänen äidillään on veljiä.
Täti on isän tai äidin sisko.
Tiedän lapsen, jolla on 4 setää, 7 enoa ja 16 tätiä. Lisäksi hänellä on 3 kummia, joista kukaan ei ole hänelle mitään sukua. - koska
kummi on kristillinen käsite.
Kummi tekee kristillisessä kasteessa kastelupaukset lapsen puolesta (lukee uskontunnustuksen siis) ja lupaa huoplehtia lapsen kristillisestä kasvatuksesta yhdessä vanhempien kanssa.
Ei-kristityillä ei ole kummeja eikä myöskään aikuiskastetta käyttävissä kirkoissa sellaisia kaiketi tunneta.
Täti, eno ja setä ovat vanhempien sisaruksia tarkoittavia nimiä. Täti voi olla isän sisko tai äidin sisko. Eno on äidin veli, kun taas setä nimtys tarkoittaa isän veljeä.
Kummien ei tarvitse olla vanhempien sisaruksia tai muita sukulaisia, riittää että he kuuluvat samaan kirkkoon kuin kastettava lapsi. Evankelisluterilainen kirkko edellyttää lisäksi, että kummit ovat konfirmoituja eli ripille päässeitä, siis kirkollisessa mielessä täysi-ikäisiä ihmisiä.- Nimetön
nyt olen taas yhden asian viisaampi=)
- kastamattoman lapsen äiti
Jos lasta ei kasteta, ei lapselle myöskään tule virallisia kummeja.
Kummin alkuperäinen tehtävähän on ollut lapsen uskonnollinen kasvatus. Tottakai lapselle voi kummeja nimittää kuinka monta hluaa epävirallisesti. Virallisesti kummeja on yleensä ollut kaksi. - lapsilla on kummit
Olemme valinneet lapsillemme kummit, koska mielestämme kummin tehtäviin kuuluu muutakin kuin uskonnollinen kasvatus (luonnosta kiinnostunut kummi vie lasta onkiretkille, autojen entisöintiä harrastava kummi antaa vinkkejä, kun lapsi tarvitsee apua autorempassa).
Meillä kulkee myös sanonta "lapsi tulee puolet kummiinsa". Tuota on vaikea todentaa, jos lapsella ei ole kummeja mutta meillä pitää paikkansa.
Kyllä kummille voi tehdä itsekin kummitodistuksen, jos haluaa. Tekstinkäsittely ja kuvat paperiin, itsestä se on kiinni, millaisen perinteen haluaa luoda.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va1322953- 61341
Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?2201296Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J701171- 441129
- 371001
Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va38991Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke133947- 47944
Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.36867