El Tiempo

valkoviini....

Kumpaa suosittelet El Tiempo blancoa vai El Tiempo semisecoa? Seurajuomaksi illan istuaisiin?

9

6117

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kuivin suin

      Ostitpa kumpaa tahansa, niin minä joutuisin tuomaan mukanani oman pullon itseäni varten – ja sehän olisi peräti epäkohteliasta!

      Noihin ”istuaisiin” (?) en siis koe olevani tervetullut.

    • on Alkon

      halvimpia massaviinejä kierrekorkkipullossa, joten jos haluat jotenkin osoittaa arvostusta ystävillesi, osta jotakin edes vähän tyylikkäämpää.

      Toki El Tiempoakin pystyy juomaan (ei Alko sitä muuten maahan toisi), mutta se on maultaan hyvin vaatimatonta - sitä juodaan lähinnä humaltumistarkoituksessa, jolloin halvin kelpaa (ei kuitenkaan ole tavallista vahvempaa).

      Blanco on kaiketi se kuivempi vaihtoehto (joskin espanjan sana "blanco" tarkoittaa pelkästään "valkoinen") ja Semiseco on sitten puolikuiva ("semiseco" = "puolikuiva"). Juntit juovat puolikuivaa, muut kuivaa.

      Paras neuvo jonka voit saada on, että kysyt Alkon myyjältä suositusta hyväksi "seurusteluviiniksi illanistujaisiin", ja kerrot, mihin hintaluokkaan olet valmis menemään. Myyjä suorastaan nauttii saadessaan neuvoa, palvella ja auttaa asiakasta. (En siis tarkoita Alkon myymälän kassahenkilöä vaan noita hyllyjen välissä palloilevia asiakaspalvelijoita.)

      On täysin idioottimaista kysyä tältä palstalta viinisuosituksia, kun et pysty mitenkään arvioimaan niiden pätevyyttä. Mutta Alkon myyjän suositukseen voit luottaa kuin peruskallioon!

    • El El

      Kyllä noita kumpaakin huuhtelee sisuksiinsa eikä 90% kansasta huomaa eroa hinnakkaampiin, oikeisiin seurusteluviineihin.

      Eli vastaus riippuu missä porukoissa roikut.

      • El Tiempo viinit

        Ole tarkoitettu alkuaankaan seurustelu eikä humaltumistarkoituksiin. Kyseessä on varsin tavallinen halpa ruokaviini, siihen se soveltuu parhaiten ja siihen se on tarkoitettukin.


      • viinikö
        El Tiempo viinit kirjoitti:

        Ole tarkoitettu alkuaankaan seurustelu eikä humaltumistarkoituksiin. Kyseessä on varsin tavallinen halpa ruokaviini, siihen se soveltuu parhaiten ja siihen se on tarkoitettukin.

        El Tiempo Blancossa on sokeria 45 grammaa litrassa. Jos tuollaista siirappia on ruokajuomana, en ainakaan minä halua istua siihen pöytään, olipa ruoka mitä tahansa.

        El Tiempo Semisecossa sokeria on 13 grammaa litrassa. Saattaa menetellä joten kuten joidenkin ruokien kanssa.


    • paimio95

      no vittu timppaa nassuu vaa ja maistuu!

    • soolo viinit

      Ei kaikkia viinejä ole tarkoitus juoda ruokien kanssa.l

    • Anonyymi

      Surkea viini. Ihme että vielä valmistetaan.

      • Anonyymi

        En oo mikään expertti mutta voin sanoa että kuraa on. Toki jos viinit ovat tuntematonta maaperää niin voihan tuotakin paremman puutteessa juoda. Mut muuten mieleen tulee että hyi Saatana. 😐

        Tv TimmyH


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      43
      2279
    2. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      57
      1841
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      143
      1822
    4. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      107
      1416
    5. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      54
      1120
    6. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      20
      1116
    7. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      76
      1028
    8. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      62
      999
    9. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      54
      847
    10. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      102
      841
    Aihe