Laitetaan kunnon vertaus pystyyn Sammon ja Nordean välillä! Itsellä pankin vaihto edessä kun Sampo on niin kuraa..
Kummassa jokin on parempaa tai huonompaa? Maksaako jokin esim. tiliotteet enemmän?
Ite haluan eroon Sammosta eniten siksi koska sen Verkkopankki on niin hidas avautumaan ja epäkäytännöllinen muutenkin.
t. heidi
Kummassa jokin on parempaa tai huonompaa? Maksaako jokin esim. tiliotteet enemmän?
Ite haluan eroon Sammosta eniten siksi koska sen Verkkopankki on niin hidas avautumaan ja epäkäytännöllinen muutenkin.
t. heidi
Vastaukset 4
Vanhimmat
Fiksut päivät ja vähemmän fiksut, ja eikun tuumasta toimeen. Kohtuus kaikessa, sampo pankista XD
En ole juurikaan elämässäni tarvinnut Sammon palveluita, koska Nordeasta (ja sen edeltäjistä) on usein löytynyt kaikki hienostuneimmatkin palvelut. Nykyään voit ottaa lähes kaikki pankkiasiat sieltä; säästöt, sijoitukset (osakkeet, joukkolainat, rahastot jne.), vakuutukset, tallelokeron, lainoja jne. Tämän kääntöpuoli on että osa kuluista voi nousta melko suureksi ellei ole 18-28 vuoden iässä tai omaisuutta ja lainaa 6000 tai 30000 euroa tai sitten sijoitussalkun arvo 150000 tai 1000000.
Ellet kaipaa "hienostuneita" palveluita, niin ainakin S-Pankki tarjoaa tällä hetkellä parhaan käyttötilin, toiseksi parhaan säästötilin (Kauphting Bank paras) ja toiseksi parhaan määräaikaistalletuksen (Kaupthing Bank paras) sekä lainaa enintään 10000 euron (sekä VISA:lla että erikseen). Kyseinen pankki on lisäksi kokonaan Suomen talletussuojarahastossa, joka lisää hieman luotettavuutta kun kriisin aikana ei tarvitse käydä kahdessa tai kolmessa eri valtiossa pyytämässä talletuksiaan takaisin (tosin tällöin voisit saada noin 0,1 - 0,5 % paremman koron tililtä nykyhetkenä).
mitä palveluja käytät ??
miten laskusi maksat, miten rahasi nostat ??
velkapuoli on aina eri asia, eli sen siirto aina maksaa ja nyt maksaa enemmän kuin 1-3 vuoitta takaperin otettu
Nordeassa selvii helpolla 1 € kk.
mitä kortteja haluat, on useita ilmaisia joten niistä ei tarvis maksaa.
Moi!
Ei ole lainaa, nostan rahaa otto-maatista, visa-electron riittää korteista... Ei ole tarvetta vielä veloille, tuskin koskaan osake-salkuille tms. säästämiselle.
Laskut maksan verkkopankissa. Ja haluan tietää puhelimella soittamalla tilini saldon. Ja mielellään tiliotteet kotiin kiikutettuna, halvalla.
Ja olen kohta 28-vuotias.