Yrityksen ostot yksityishenkilöltä

Jos homman nimi olisi esimerkiksi se,että yritys ostaa puolukoita yksityishenkilöiltä, niin miten menee verotus? Kuitenkin yritys ei maksa työstä palkkana vaan ainoastaan puolukoista itse määrämnsä rahan. Miten nämä ostot tulisi kirjata ja miten verottaja suhtautuu asiaan? Kiitos jo etukäteen tiedoista.
4709
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kirjaat marjojen oston normaalisti kirjanpitoon. Ostoista ei saa ALV-vähennystä, mutta olet yli 8.500 euron liikevaihdosta itse ALV-velvollinen.

Marjojen poiminta on verovapaata tuloa. Poimija nauttii samaa verokohtelua kuin diplomaatit.

Äänestä

Kuten edellinen ilomoitti, teet kuitin kirjanpitoosi, siinä ei ole tietysti alvia ja kirjaat sen koko summan ostoihin. Moni ruokala/ravintola toimii näin, puolukat, mustikat, jopa puutarhan viinimarjat ja muut tuotteet ostetaan suoraan tuottajalta. Tiedän ravintolayrittäjäpariskunnan, joka pääsee 70%:n katteeseen omalla "metsästyksellä" ja mummojen poimimilla marjoilla ja sienillä.

Äänestä
  • Mikäli samalla periaatteella yritykseni haluaakin ostaa tietoa. Jos työntekijöitä ei palkata, vaan "marjanpoimijat" etsivät internetistä tietoa, josta minulle olisi tässä tapauksessa suuri apu. Näistä konkreettisista tiedoista maksaisin käypän hinnan. Esim. yhteystiedot voisivat olla tällaisia. Sovellettaisiinko siinä tapauksessa samma periaatetta?

    Äänestä

  • kiitos, entäs sitten, kirjoitti:

    Mikäli samalla periaatteella yritykseni haluaakin ostaa tietoa. Jos työntekijöitä ei palkata, vaan "marjanpoimijat" etsivät internetistä tietoa, josta minulle olisi tässä tapauksessa suuri apu. Näistä konkreettisista tiedoista maksaisin käypän hinnan. Esim. yhteystiedot voisivat olla tällaisia. Sovellettaisiinko siinä tapauksessa samma periaatetta?

    Laissa on erikseen säädetty, mitkä tulot ovat verovapaita. Siellä erikseen mainitaan marjojen, sienten, käpyjen, petun jne. verovapaus.

    Tietojen poimimista siellä ei ole mainittu.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


yritys1 kirjoitti:

Jos homman nimi olisi esimerkiksi se,että yritys ostaa puolukoita yksityishenkilöiltä, niin miten menee verotus? Kuitenkin yritys ei maksa työstä palkkana vaan ainoastaan puolukoista itse määrämnsä rahan. Miten nämä ostot tulisi kirjata ja miten verottaja suhtautuu asiaan? Kiitos jo etukäteen tiedoista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu