Hei minä olen lähdössä pois Suomesta ja tomaattini eivät ole vielä keltaisia eivätkä punaisia. Olen ottanut niitä keittiön pöydälle kypsymään ja jotkut ovatkin jo valmistuneet. Muistaako kukaan pitääkö niiden olla pimeässä vai valossa tässä vaiheessa jotta kypsyminen olisi nopeinta?
Sisäkypsytys tomaatille
Vanha konsti
3617
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Lähes täyteen kokoonsa kasvaneet tomaatit jälkikypsyvät 20 asteen lämpötilassa. Vihreät tomaatit levitetään laakealle alustalle kypsymään. Tässä vaiheessa tomaatti ei enää tarvitse valoa punertuakseen.
Kypsyykö tomaatit jos otan koko kasvin sisälle? (Mulla on ruukuissa parvekkeella) Vai pitääkö vihreät raakileet poimia ensin?
lasitetulle parvekkeelle (on istutettu rei'itettyihin ämpäreihin, joten helppo siirtää). Kasvavat ja kypsyvät myöhään syksyyn, kun ei halla käy.