Lääkeaineallergia

vai vauvarokko?

Pojalla, 1v4kk, on viime perjantaista asti ollut korkea kuume(39) joka kuitenki laskenut aina panadolilla himpun alle 38 mutta noussut taas takaisin 39. sunnuntaina vietiin arvauskeskukseen ja lääkäri totesi, että todennäköisesti(!) korvatulehdus, määräsi Amorionia. Poika sai sitä su illalla, ma aamulla ja illalla sekä ti aamulla(4annosta). 2tuntia viimeisestä annoksesta nousi vatsaan, kaulalle, selkään, taipeisiin ja kasvoihin näppyläistä ihottumaa, peppu tulipunainen, nivuset punaiset ja turvoksissa, samoin kainalot ja poika oli ihan vesiripulilla ja itkuinen. Tiistaina käytettiin yksityisellä joka katsoi korvat ja sanoi ettei tulehdusta ole ja antibiootti pitää lopettaa koska oireita on. Nyt saa zyrtekkiä oireisiin.
Mietityttää, kun oireet sopivat myös vauvarokkoon. Kuumekkin on nyt laskenut. Onko muilla kokemusta tälläisestä tilanteesta? Pitääkö nyt välttää sitten tuota amorionia ja amixcilliiniä(vai miten se kirjoitetaan...) koko loppuelämän vaikka ei ole 100% varmuutta, että se aiheutti tämän vai oliko kyseessä vauvarokko. siis tottakai se on parempi välttää mutta... Onko muilla tullut pieninäppyläistä ihottumaa? kuinka pitkään sitä kesti? poika vieläkin tosi itkuinen ja selvästi huono olla... Pitää vissiin taas ravata lääkäriin...

4

1073

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ap.

      ja tuo ihottuma kutisee pahasti...

    • ...

      Mulla ei oo mitään kokemusta vauvarokosta, niin varmaa mielipidettäen asiaan voi sanoo... Mutta jokatapauksessa tuo kutiseva ihottuma ja ripuli viittaa siihen allergiseen reaktioon. Ens kerralla kun antibioottikuuria määrätään kannattaa mainita että noin on käynyt niin ei anneta sitä amoxilliinia, mutta voihan sitä muutaman vuoden päästä kokeilla uusiks.

    • allerginen monelle

      voi olla sitten sellainen, että hengitystiet menee tukkoon ja anaflyktinen shokki. Ei kannata riskeerata. Terkuin KOKENUT

      • antibiooteille allerginen

        ja naama turposi kaulaa myöten ja joka puolella punaista ihottumaa.
        Lääkäri oli todella vihainen asiakkaan nähdessään ja sanoi että seuraavalla kerralla voi mennä sitten huonolla tuurilla henkikin sen "unohtamisen" vuoksi.

        Eli lapsen kanssa on oltava todella varuillaan ja otettava huomioon myös lääkkeen mahdollisesti aiheuttama allerginen ja muu vakavampikin reaktio. Joka on siis pahimmillaan anafylaktinen shokki tai vakavampaakin, jos apu (adrenaliini) ei ennätä ajoissa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      373
      866
    2. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      101
      850
    3. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      78
      652
    4. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      50
      635
    5. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      156
      616
    6. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      65
      615
    7. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      38
      599
    8. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      30
      576
    9. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      59
      576
    10. Omituiset kuntayhtymän vieraat festareilla

      Mitähän Pekka Iivari teki kuntayhtymän vieraana festareilla? Harvemmin tällaiset tilaisuudet ovat ns. avec- tyyppisiä ei
      Kemijärvi
      48
      557
    Aihe