Rikosilmoituksen tai tutkintapyynnön "yksityisistä pysäköinninvalvontaa" harjoittavista yhtiöistä ? ?
Itse tein rikosilmoituksen, petoksen yrityksestä, myös perintäkirjeen lähettäneestä perintäyhtiöstä. Myös ao. perintäyhtiöstä tein läähinhallitukseen ilmoituksen.
Itse tein rikosilmoituksen, petoksen yrityksestä, myös perintäkirjeen lähettäneestä perintäyhtiöstä. Myös ao. perintäyhtiöstä tein läähinhallitukseen ilmoituksen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
kun on elämä vaikeaa. Pysäköit mihin sattuu kun ei viitsi kävellä ja 40 euron takia pilaa koko elämänsä jos sitä edes enää on. Laita vaikka murhayritys sillä ei kiinnosta sinun neuvominen pätkääkään. Pysäköi oikein niin ei tarvitse miettiä moisia.
Virkavallan anastaminen, petos tuskin kyseessä on, koska maksut saadaan perittyä vasta oikeuden päätöksellä
Niissä tapauksissa joissa omistaja ei ole ollut kuljettaja, voidaan varsin hyvin puhua petoksesta, tai sen yrityksestä kun valvontayhtiö väittää lainvastaisesti että omistaja olisi vastuussa mahdollisen valvontamaksun maksamisesta. Rikoslain määritelmä petoksesta "Joka, hankkiakseen itselleen tai toiselle oikeudetonta taloudellista hyötyä taikka toista vahingoittaakseen, erehdyttämällä tai erehdystä hyväksi käyttämällä saa toisen tekemään tai jättämään tekemättä jotakin ja siten aiheuttaa taloudellista vahinkoa erehtyneelle".
Mitä muutakaan parkkifirmojen toiminta on kuin oikeudettoman hyödyn tavoittelua ja erehdyttämistä kun yritetään väittää lainvastaisesti että auton omistaja olisi jollain tapaa vastuussa kuljettajan "mahdollisesti" tekemistä sopimuksista?
...vaikka heikkolahjaisen heitteillejättö tms.