P.D.F.S. Krav Magan seuraaja?

Street Fighter

Onko P.D.F.S. eli Practical Defensive Fighting System Krav Magasta kehitetty taistelulaji? Lajin omilla nettisivuilla ainakin kirjoitetaan seuraavasti:

"Vuonna 2002 Kai Koskinen suoritti Tactical Krav Maga ohjaajatutkinnon. Toimintaa pidettiin yllä aina vuoden 2005 loppuun. Alku oli suosittua, mutta sittemmin Krav magan suosion laskettua ja osaksi lajin joustamattoman politiikan vuoksi Kai Koskinen päätti kehittää oman itsepuolustustyylin, jossa eri lajikokemuksien lisäksi otettaisiin huomioon todelliset tilanteet kadulla. Tuloksena oli Practical defensive fighting system (P.D.F.S), joka painottuu vain ja ainoastaan itsepuolustukseen ja harjoitteisiin, jotka kehittävät todellista reagointinopeutta. Lajin suosio on ollut hyvä ja alustavasti yhteydenottoja on tullut muilta paikkakunnilta ja Eestistä. Mainittakoon, että kun laji esiteltiin joulukuussa 2005 kaikki nykyiset harjoittelijat halusivat siirtyä uuden lajin pariin. Vuoden 2006 tammikuussa pidettiin ensimmäinen peruskurssi, johon osallistui 46 ihmistä." (http://www.aikiken.fi/articles.php?lng=fi&pg=95)

2

1530

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Filosofi....

      Laji tuli Aikikenin repertuaariin 2006 Krav Magan tilalle, mutta ei ole krav magan evoluutioversio.
      Tasojärjestelmä muistuttaa Krav magan vastaavaa. Tekniikat kuitenkin perustuvat pitkälle Koskisen vahvoihin lajeihin (kts. aikikenin sivustot).

    • tgvbnjio

      Kaikkien harrastajien halu siirtyä PDFS:iin perustui pikemminkin Krav magan päättymiseen, kuin tyytymättömyyteen itse lajiin.Jos Krav magaa olisi ollut vaihtoehtona tarjolla, niin tilanne olisi saattanut olla toinen. Toki Koskisen persoona ja vaikuttava oma osaaminen vaikutti myös merkittävästi asiaa. Tässä oli osio hiusten halkomsta.

      PDFS ei ole krav magan evoluutioversio, vaikka tasojärjestelmä muistuttaa krav magan vastaavaa. Laji perustuu Koskisen vahvoihin lajeihin, joihin voi käydä tutustumassa aikikenin sivuilla. Vaikuttaa toimivalta lajilta siinä kuin krav magakin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      89
      6082
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      347
      5500
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      22
      2747
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2629
    5. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      103
      1995
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1738
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      114
      1601
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      18
      1573
    9. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      124
      1484
    10. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      135
      1443
    Aihe