Briggs, raks ja poks

Joka toinen viesti koskee rikkinäistä Brigsua. Ostakaa leikkurinne Hondan koneella niin säästytte monilta murheilta.
101385
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Eiköhän se johdu siitä että niitä on markkinoitu miljoonia ja vialliset alkaa olla vuosia, jopa kymmeniä vanhoja. Honda on alkanut tuoda markkinoille puutarhakoneita myöhemmin ja tiettyjä ongelmia niissäkin on. Niitä vain on myyty vain kourallinen beeässään verrattuna.

Äänestä
  • Näyttää olevan suht tuoreissakin paljon ongelmia. Kyllähän Hondaa löytyy ainakin jo 70-luvun leikkureista. Vähemmän niitä on myyty johtuen varmaan ainakin osittain korkeammasta hinnasta.

    Oli miten oli, paljon parempia koneita nuo Hondat ovat joka tapauksessa. Luotettavampia, kestävämpiä ja hiljaisempia. Sen minkä Hondasta joutuu hankintahinnassa maksamaan ekstraa, säästää huoltokustannuksissa aivan varmasti.

    Äänestä

  • bs = bull shit kirjoitti:

    Näyttää olevan suht tuoreissakin paljon ongelmia. Kyllähän Hondaa löytyy ainakin jo 70-luvun leikkureista. Vähemmän niitä on myyty johtuen varmaan ainakin osittain korkeammasta hinnasta.

    Oli miten oli, paljon parempia koneita nuo Hondat ovat joka tapauksessa. Luotettavampia, kestävämpiä ja hiljaisempia. Sen minkä Hondasta joutuu hankintahinnassa maksamaan ekstraa, säästää huoltokustannuksissa aivan varmasti.

    Eipä tarvi BS paljoa huoltoa: Öljyt jos vaihtais sen 50 h välein olis hyvä, ilmanputsarin tarvitessa puhdistaa tai vaihtaa. Tulppakaan ei vanhene koskaan jos muistaa vaihtaa ne öljyt viimeistään silloin kun öljypinta alkaa laskea (se on merkkinä, että öljyn viskositeetti on loppuun kulunut). Terän kun vielä teroittaa joskus, että saa siistin jäljen. Kertakaikkiaan luja ja luotettava kone on BS:n halvinkin!

    Äänestä

on kestänyt 21 vuotta.
Nyt alkaa jo olla pikkuvikoja.
Onse niin huono....

Äänestä
  • Meidänkin B&S alkaa olla sen 20 vuotta vanha mutta kyllä se kestää eikä mitään vikoja vielä ollu. Käynnistyykin heti ekalla tai tokalla vedolla.

    Äänestä

  • B&S kirjoitti:

    Meidänkin B&S alkaa olla sen 20 vuotta vanha mutta kyllä se kestää eikä mitään vikoja vielä ollu. Käynnistyykin heti ekalla tai tokalla vedolla.

    ovat selvästi kestävämpiä .

    Uusien ks. moottorien kestävyyteen vaikuttaa huonompi laatu ja ennen kaikkeaan nykyiset päästövaatimukset . Vanhan malliset roikevoidellut sivuventtiilikoneet eivät tahdo kestä laihoja seoksia ja lyijyttömiä polttoaineita - kuumenevat liikaa .

    Pitäisi olla tehokkaammat jäähdytykset .

    Äänestä

  • mf... kirjoitti:

    ovat selvästi kestävämpiä .

    Uusien ks. moottorien kestävyyteen vaikuttaa huonompi laatu ja ennen kaikkeaan nykyiset päästövaatimukset . Vanhan malliset roikevoidellut sivuventtiilikoneet eivät tahdo kestä laihoja seoksia ja lyijyttömiä polttoaineita - kuumenevat liikaa .

    Pitäisi olla tehokkaammat jäähdytykset .

    huoltaisi/huollattaisi joka syksy, niin merkistä riippumatta toimisi. Yleensä ajetaan, kunnes herkeää pyörimästä ja vikana on venynyt kaasarin kalvo ym.. normaalia kulumaa :)

    Äänestä

Eli kyseessä klippo hondan koneella. Muutamien käyttötuntien jälkeen ei enää käynyt tasaisesti, käynti oli sellasta jatkuvaa voimakasta huojumista. Hidasta käntiä ei suostunut käymään lainkaan. Keväällä käynti oli vielä huonompaa, nyt ei enää ollut varma että pysyykö käynnissä lainkaan.

Noh, rahallahan klipon huolto hoiti asian. Voimassa oleva takuu(24kk) ei koskenut tätä ongelmaa, vaikka polttoaineessa on lisäaineet ollu käytössä ja ohjeiden mukaisesti laitettu talviteloille jne. Bensaa ilmeisesti jää järjestelmään joka tapauksessa, joka sitten ajan kuluessa sakkautuu. Tämän vois varmaan välttää sillä että ajais talvellakin nurmikon(eli käyttäs tovin konetta) ;) ...tai sitten huollattaa joka kevät ja maksaa kiltisti 50-100€ ...halpaa? ..no, elämä on.. ;)

..eli eipä se 600€ sijoitus välttämättä kannattanut, jos nyt etsisin konetta harkitsisin peruskoneella halvempaa/kevyempää peliä. Niitä ostaa tuohon rahaan jo useamman...

Äänestä

moottori kestänyt jo 20 vuotta ilman minkäänlaisia ongelmia. Moottori kestää mutta loppu ruohonleikkurista ei

Äänestä
  • riks-strattoni kone toimii ku unelma. ei vie öljyä mutta koppa on kohta puhki ruostunu. pitää ottaa koen talteen ja etsiä sille paremppi koppa. koneella leikkaa varmasti vielä ainkai 15 vuotta=D

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


susia kirjoitti:

Joka toinen viesti koskee rikkinäistä Brigsua. Ostakaa leikkurinne Hondan koneella niin säästytte monilta murheilta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu