vai osakkaalle itselleen? ELi meillä alapohja jossa ryömintätila, siellä irronnut jotain tuulensuojalevyjä, kenelle korjaus kuuluu? Mitä jos taloyhtiö ei sitä suostu korjaamaan?
kuuluuko rivitalon alapohjan kunnossapito yhtiölle
miiimuuu
81218
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Yhtiölle kuuluu kaikki rakenteet pintamateriaaleja lukuunottamatta, joten ilmoitus hallitukselle tai isännöitsijälle välittömästi.
niin sitten tehdään kirjallinen korjausvaatimus. Jos sittenkään ei mitään tapahdu, niin sitten kannattaa tehdä kanne ja toimittaa se käräjäoikeuteen. Kun taloyhtiö saa tiedon kanteesta, niin yleensä alkaa tapahtumaan. Sitten voikin jo taas vetää kanteensa takaisin. Hyvin helppoa. Kanteen voi tehdä itsekin, kun selvittää vain tietyt muotoseikat.
Ilmoita ongelmasta kirjallisesti hallituksen puheenjohtajalle.
Voit vielä mainita, että jos hallitus ei ryhdy toimenpiteisiin ongelman korjaamiseksi ja sen takia taloyhtiölle aiheutuu lisävaurioita, hallituksen jäsenet voivat joutua henkilökohtaiseen korvausvastuuseen.
Juuri tässä tapauksessa lisävaurioita ei ehkä tule, mutta jos on vaikka pieni kattovuoto, jota hallitus ei korjauta vaikka on tietoinen asiasta, hallituksen jäsenet voivat joutua korvaamaan vitkastelusta aiheutuneet lisävahingot omasta pussistaan.
Tämä on faktaa ja yleensä hallitus, joka koostuu taloyhtiön asukkaista ei tällaista riskiä viitsi ottaa.
Asut rivari yhtiössä ja tappelu heti pystyyn ku jotain käy. EI NÄIN.... Pyydät isännöitsijältä että hommaa levyt ja pyydät apuvoimia joltain talonyhtiössä ja käytte laittaa levyt ja villat paikoilleen. Noi hullut meinaa heti vetää kaikki oikeuteen. HERÄTYS! Nyt ei olla jenkeissä. Järki käteen ja sosiaaliset taidot kunniaan.
Onkohan tullut mieleen rivitaloyhtiössä maksumiehiä olette koko porukka. Yrittäkää sulassa sovussa tehdä homma jotta ei tulisi kaikille kalliiksi. Täällä on kumma käsite kun yritetään kaikissa saada maksumieheksi taloyhtiön. Ei se taloyhtiö mikään rahasampo ole kaikki rahat on teiltä itseltä kerätty tai kerätään.
vähän eroa siinä, että maksaako 1/32 vaiko 32/32 osaa korjauksista, jos kysymyksessä on 32 kämpän rivari. Taloyhtiön omistamat rakenteethan siinä kuitenkin on kysymyksessä eikä niihin itse saisi edes kajota.
Juu, taloyhtiölle kuuluu. ilmoita isännöitsijälle. Tosin tilanne ei ilmeisesti mikään akuutti homma joten tuskinpa asiaa heti huomenna hoidetaan. Eikä siis mitään oikeudenkäyntejä.
Korjaus kuuluu taloyhtiölle.
Ilmoita asiasta taloyhtiölle, kirje joko isännöitsijän tai hpj:n kautta.