Tshinvalin joukkomurha

Georgia hyökkäsi Tshinvaliin. Puhutaan taistelusta. Tshinvalissa ei ollut sotilastukikohtaa. Siksi ei ollut mitään vastarintaakaan.

Sitten on tuo Gorin kaupunki Georgiassa. Siellä on sotilastukikohta ja sieltä georgialaiset lähtivät hyökkäykseensä. Sinne venäläiset tekivät vastaiskun.

Kauheaa, että venäläiset estivät siviilien joukkomurhan suuremmaksi muodostumisen. Onhan se jo kummaa ettei enää saa kaikessa rauhassa tappaa siviilejä. Niin se läskitarja taitaa uskoa.
490
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Etelä-Ossetian ja Abhaasian maakunnissa oli puolisotilaallisia joukkoja, joita Venäjä systemaattisesti oli aseistanut provosoidakseen Georgiaa yrittämään järjestyksen palautusta alueilla. Kaiken normaalin käsityksen mukaan Georgialla oli tähän oikeus.

Nimimerkki YLENanti on aivan tavallinen russofiili, joka koittaa näinkin räikeän agression yhteydessä selitellä asioita imperialistien näkökulmaan.

Koska kaltaisensa vaahtosivat aivan samalla äänellä esim. Iskerian itsenäistymispyrkimyksiä vastaan, ei heidän venäläistä natsismia poikkeuksetta tukevia lausuntojaan kannata lukea muuten kuin siten, että jos he jotakin sanovat, on totuus erittäin suurella todennäköisyydellä jotain aivan muuta - käytännössä käänteinen.

Äänestä
  • Kun Venäjän raskaampi kalusto tuli paikalle Venäjältä olivat georgialaiset ehtineet tappaa yli tuhat ihmistä. Siviilejä pääasiassa.

    Sinä olisit varmasti halunnut lisää siviiliuhreja.

    Äänestä

  • Voioijoi kirjoitti:

    Kun Venäjän raskaampi kalusto tuli paikalle Venäjältä olivat georgialaiset ehtineet tappaa yli tuhat ihmistä. Siviilejä pääasiassa.

    Sinä olisit varmasti halunnut lisää siviiliuhreja.

    Nimimerkki Voioijoi suoltaa disinformaatiota selittämällä että Georgia hyökkäsi viattomien sivíilien kimppuun ja sankarillinen Venäjä sotilastukikohtaan, mutta jää surkeasti kiinni:

    "....olivat georgialaiset ehtineet tappaa yli tuhat ihmistä. Siviilejä pääasiassa."

    Tarkatpa ovat tällä "asiantuntijalla".

    No niin. Siis siviilejä pääasiassa. Mitäs ne muut, ei-siviilit sitten olivat?


    Itse asiassa nimimerkki itsekin tietää aivan hyvin, että imperialistit olivat jo vuosia propagoineet, aseistaneet, rohkaiseet ja rahoittaneet separatistivoimia tarkoituksenaan näiden käyttö aluevaltauksien käsikassaroina. Toisin sanoen georgialaiset joutuivat käymään aivan täyttä sotaa näitä etnisiä puhdistuksia yhäkin toteuttavia joukkioita vastaan. Ja olisivat saattaneet voittaakin ilman venäläisten suoraa hyökkäystä.


    Mutta informaatiosodan osalta erittäin tervetullut oli tuo nimimerkin ei-siviileistä kertova tahaton lipsahdus.

    Äänestä

ajatellen tappaminen on syvältä. Mikset ottanut esille Venäjän Tsetseniassa tekemää kansanmurhaa, siitä on ollut murhetta jo yli 10 vuotta?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


YLENanti kirjoitti:

Georgia hyökkäsi Tshinvaliin. Puhutaan taistelusta. Tshinvalissa ei ollut sotilastukikohtaa. Siksi ei ollut mitään vastarintaakaan.

Sitten on tuo Gorin kaupunki Georgiassa. Siellä on sotilastukikohta ja sieltä georgialaiset lähtivät hyökkäykseensä. Sinne venäläiset tekivät vastaiskun.

Kauheaa, että venäläiset estivät siviilien joukkomurhan suuremmaksi muodostumisen. Onhan se jo kummaa ettei enää saa kaikessa rauhassa tappaa siviilejä. Niin se läskitarja taitaa uskoa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu