Treenaaminen ja ajanpuute..

=?=

Teen vuorotyötä jonka vuorot ovat epäsäännölliset eli vuorot vaihtuvat päivä ja viikko kohtaisesti jatkuvasti. Tämä tietysti tarkoittaa sitä, että en pääse läheskään aina käymään harjoituksissa jos ja kun ne pidetään tiettyinä viikonpäivinä ja kellonaikoina.

Nyt kysymys kuuluukin onko potkunyrkkeilyssä mahdollista harjoitella vapaammilla ajoilla? Onko mahdollista harjoitella vaikka itsenäisesti niin että salilta löytyisi muitakin vai onko laji sidottu tiukkoihin treeniaikoihin. Kävin alkeiskurssin vuonna 2000, tosin en suorittanut vyötä koskaan eli onko mahdollista siirtyä suoraan johonkin ryhmään vai onko pakollista käydä se alkeiskurssi ja suorittaa vyökoe? Olen 26 vuotias mies eli johonkin papparyhmään pitäisi varmaan hakeutua?

8

1409

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • niin mukaan vain

      Paikkakunta? Ainakin GB gymillä voi harjoitella muulloin kuin treeniaikoina itsekseen, sopimalla muiden kanssa tällit tms.

      Päässet varmaankin mukaan ilman alkeiskurssia, kun olet sen joskus käynyt. Normaaliryhmään vain mukaan, taso on laaja eivätkä ne kokeneet aloittelijoilla pyyhi lattiaa. Papparyhmillähän yleensä kai tarkoitetaan sparrittomia tekniikkaryhmiä. Mutta sparraushan se vasta mukavaa on. Ja vöistä viis...

      Ja siellähän voi samaan hintaan harjoitella useita lajeja, kunhan joko on lajista riittävät perusteet tai sitten käy lisäksi alkeiskurssin.

      Andy jatkaa...

      • =?=

        Paikkakunta on Turku ja täällähän vaikuttaa tuo TKKS ainakin. Eipä löydy GB gymiä tästä kaupungista valitettavasti Onko seuralaisia/valmentajia palstalla?

        En minä välttämättä kilpailuihin tähtää, mutta ei sekään ihan pois suljettu vaihtoehto ole.Kiitos vastauksesta.


    • MarkiisiDeFuckingÅmÅl

      Papparyhmään 26-vuotiaana? Voi ei... mie oon 39v enkä vielä suostu papparyhmään *heh* :D

      • täällä-

        kirjoittelee :):):)

        - pian 50v.


      • =?=

        Tämä pappajuttu lähti lähinnä siitä kun satun tietämään seuran jolla papparyhmä yli 25 vuotiaille. En siis kirjaimellisesti sitä, että jotain pappoja tässä iässä oltaisiin. ;)


    • AndyS

      Treeniajathan riippuvat täysin seurasta. Kannattaa myös kysyä valmentajalta neuvoja omin päin tapahtuvaan treenaukseen silloin kun että pääse yhteistreeneihin. Lisäksi joku muu treenaaja voi suostua käymään kanssasi treenaamassa jossain liikuntahallilla vaikka viikonloppuisin, jos kyselet asiasta. Näin saisit enemmän lajitreenejä. Tunnen ihan aktiiviottelijoitakin, jotka käyvät kolmivuorotyössä, joten ei sen ja treenien yhteensovittaminen mahdotonta ole.

      Suosittelisin peruskurssin käymistä uudelleen jos taukoa on 8 vuotta ja treenitausta vain se peruskurssi.

      Mitä ikään tulee, niin minä aloitin potkunyrkkeilyn 27-vuotiaana ja minulla on mm. SM- ja PM-mitaleita kaapissa. Lämmittelyyn ja lihashuoltoon pitää kiinnittää enemmän huomiota kuin nuorempien, mutta kyllä tässä useimpien vauhdissa vielä pysyy.

      • =?=

        Olisin aloittanut jonkin lajin harrastamisen jo vuosia sitten ellei olisi tämä työ sotkemassa kuvioita. Ehkä pystyisin jotenkin sovittamaan kuitenkin harrastuksen ja työn yhteen.

        Joka tapauksessa jos ja kun aloitan alkeiskurssin uudelleen niin veikkaisin, että vähintään puolet treeneistä tulisi jäämään väliin eikä sillä sinäänsä mitään merkitystä sillä en koe tarvitsevani alkeiskurssia uudestaan paitsi ehkä kunnon kannalta kun se on päässyt pahasta rapistumaan. Alkeiskurssista on tosiaan niinkin pitkä aika kuin 8 vuotta mikä tuntuu uskomattomalta.. aika kuluu vähän turhan nopeaan. Harrastin ennen tuota alkeiskurssia kuitenkin karatea muutamia vuosia, joten tietynlaista pohjaa löytyy jo ihan lapsesta asti. Nyt 8 vuotta kuntosalia ja punttijuttuja. Peruskunto huono.Olen omasta mielestäni kohtalaisen lahjakas potkulajeihin ja liikkuvuuskin on hyvä.


      • AndyS
        =?= kirjoitti:

        Olisin aloittanut jonkin lajin harrastamisen jo vuosia sitten ellei olisi tämä työ sotkemassa kuvioita. Ehkä pystyisin jotenkin sovittamaan kuitenkin harrastuksen ja työn yhteen.

        Joka tapauksessa jos ja kun aloitan alkeiskurssin uudelleen niin veikkaisin, että vähintään puolet treeneistä tulisi jäämään väliin eikä sillä sinäänsä mitään merkitystä sillä en koe tarvitsevani alkeiskurssia uudestaan paitsi ehkä kunnon kannalta kun se on päässyt pahasta rapistumaan. Alkeiskurssista on tosiaan niinkin pitkä aika kuin 8 vuotta mikä tuntuu uskomattomalta.. aika kuluu vähän turhan nopeaan. Harrastin ennen tuota alkeiskurssia kuitenkin karatea muutamia vuosia, joten tietynlaista pohjaa löytyy jo ihan lapsesta asti. Nyt 8 vuotta kuntosalia ja punttijuttuja. Peruskunto huono.Olen omasta mielestäni kohtalaisen lahjakas potkulajeihin ja liikkuvuuskin on hyvä.

        Kannattaa kysellä suoraan TKKS:ltä, millainen politiikka heillä on palaajien suhteen ja mitä treeniryhmää suosittelevat.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      108
      2727
    2. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      29
      1321
    3. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      98
      1156
    4. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      997
    5. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      987
    6. Empaattisuus ja suoruus.

      Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi
      Sinkut
      133
      948
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      833
    8. Sä saat mut tuntemaan

      Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne
      Ikävä
      22
      663
    9. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      40
      648
    10. Tunnettujen vanhempien lapset, tv-sarja

      Tunnettujen vanhempien lapset saa tv-sarjan. Juurihan yksi heistä oli MTV:ssä 6.5.26 kertomassa ettei halua julkisuutta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      109
      625
    Aihe