Isyyspakkaus/äitiyspakkaus...

Elikkäs..
Serkkuni on minulle erittäin läheinen (hän on 20 minä 15) Ja hän on raskaana. Ei tiedä lapsista lähes mitään, mutta pitää tottakai lapsen. Muuttaa lapsen isän kanssa juuri yhteen, ovat seurustelleet toista vuotta. En kuitenkaan ole jutellut miehen kanssa ikinä..
Mietinkin että olisi kiva tehdä serkulleni äitiyspakkaus (sellainen huumoripitoinen)
Voiko sellaisen yleensäkkään tehdä vai täytyykö se tehdä miehelle??
Kun en miestä niinkään tunne niin olisi kiva tehdä serkulle se :)

Mitä olette mieltä?? :)
7436
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

on hyvä idea antaa jotain äidille, eikä aina vain vauvalle. Meinaan, että monessa tapauksessa niitä ihan pienen vauvan vaatteita tulee liikaakin. Äiti voisi hyvinkin tykätä kun hän, ison uurastuksen kunniaksi, saisi jotain kivaa ja hauskaa.

Esim. nyt ostin kaverilleni (jonka muuten pitäisi synnyttää tänään) erään hänelle rakkaan lapsuuden tv-sarjan DVD -boxin imetysmaratoneja varten :) Tietenkään ei voi tietää onnistuuko imetys ollenkaan, mutta voi lahjasta olla muutenkin apua. Vaikka tunteja kestävän nukuttamisen aikana tms (kokemusta on) tai sitten vain äidin huviksi.

No ookoo, ostin minä vauvallekin pienen jutun, mutta en niitä 50-senttisiä vaatteita, jotka ei edes välttämättä vauvalle mahdu (arvio on yli 4 kiloa...).

Äänestä

äidille ihan mitä haluat. Ja vaikka se ei olisikaan tapana, niin voit silti. Meillä ainakin vauvalle ja isälle tuotiin vaikka mitä, mutta minua ei kukaan vauvojen synnyttyä juuri muistanut mitenkään. Itse olisin ilahtunut paljon enemmän vaikka suklaalevystä minulle kuin 50 cm vauvan vaatteesta, joka ei edes kunnolla mahdu enää siinä vaiheessa kun sen saa.

Vauva saa joka tapauksessa kaiken tarvitsemansa eikä osaa vielä iloita niistä. Äitiäkin voi välillä muistaa.

Äänestä

mitäs te sitten laittaisitte tähän pakettiin ? :)
En oikein vielä tiedä mikä on sillein kiva saada Kun ikää vasta 15v.. :)

Äänestä
  • Äidille ainakin mukava (ja sinulle edullinen, jos vaan uskot pystyväsi!) olisi vaikka muutama "vauvanhoitokuponki" - esim. 2 h lastenhoitoa tätä korttia vastaan. Jos luulet että tulevan äidin huumorintaju riittää (harkitse itse), voit hankkia esim. piristävän kasvonaamion (kertapusseissa myytävät eivät ole niin kalliitakaan), voidetta mustia silmänalusia/silmäpusseja vastaan..;)

    Lahjakas.fi sivuilta löytyy hauskoja ideoita lahjoiksi, joissa voit mm ottaa tulevan isänkin huomioon. Esim. ruokalappu jossa lukee "Tähtää ylemmäs isi!".
    http://www.lahjakas.fi/product_catalog.php?c=52

    Korvatulpat? Energiajuomaa?

    Entäs sellainen vauvakirja, johon saa kerätä muistoja vauva-ajoilta? Meillä jokaisella lapsella on ollut sellainen, ja lueskelevat niitä innoissaan; "äiti oliko mulla tosiaan näin pieni käsi???!!!" Siinä tapauksessa valitse kuitenkin sellainen, että muistoja mahtuu mukaan myös leikki- ja kouluiältä...
    http://www.vauvalahjat.fi/product_info.php?cPath=21&products_id=124

    Äänestä

Onpas ihana idea! Minuakin olisi piristänyt ihan pienikin yllätys kotiintulon jälkeen.
Tosi hyviä ehdotuksia olitkin jo saanut. etenkin nuo vauvanhoitokupongit ja voihan siihen laittaa myös esim. tällä kupongilla imurointi tai lattioidenpesu tai, vaikka makaroonilaatikon tekeminen. Tietenkin, jos itse haluat.
Kaikki virkistävä kosmetiikka on ihanaa. Joku ihana yrttitee tai erikoisempi kahvi.
Voi listahan on rajaton ja todella edullisestikin saa.
Ystäväni teki ystävälleen tällaisen pakkauksen ja "tapetoi" pienen pahvilaatikon lastenloruilla ja niihin liittyvillä kuvilla, jotka oli leikannut lehdistä ja tulostanut netistä. Oli tosi söpö paketti =).

Äänestä

Tosi ihana ajatus ^^
Hyviä vinkkejä olet jo saanut, mutta itsehän tunnet parhaiten tulevan äidin eli mieti mistä juuri hän voisi ilahtua. Jotain semmosta mikä liittyy häneen eikä vauvaan tai äitiyteen. Pitääkö leffoista, musiikista, ruuasta, meikkijutuista.

Toi "lahjakortti" homma on todella hyvä idea.
Ja joku siivous tai ruoka apu on alkuun TODELLA helpotusta, eli jos vaan viitsit jonku imuroinnin heille joskus tehdä niin varmasti ois koko perheelle kiva :D

Voisit pytää jotain mukaan ton paketin tekoon niin ei menis sulla niin paljoa rahaa. Vaikka joku teidän yhteinen kaveri, sukulainen tms..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Serkkutyttö93.. kirjoitti:

Elikkäs..
Serkkuni on minulle erittäin läheinen (hän on 20 minä 15) Ja hän on raskaana. Ei tiedä lapsista lähes mitään, mutta pitää tottakai lapsen. Muuttaa lapsen isän kanssa juuri yhteen, ovat seurustelleet toista vuotta. En kuitenkaan ole jutellut miehen kanssa ikinä..
Mietinkin että olisi kiva tehdä serkulleni äitiyspakkaus (sellainen huumoripitoinen)
Voiko sellaisen yleensäkkään tehdä vai täytyykö se tehdä miehelle??
Kun en miestä niinkään tunne niin olisi kiva tehdä serkulle se :)

Mitä olette mieltä?? :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu