Heippa! Sairastan ykköstyypin diabetesta ja hoitonani on monipistoshoito. Insuliineinä ateriainsuliini novo rapid ja pitkävaikutteisena insuliinina levemir.
Diabetes diagnosoitiin mulla pääsiäisen aikoihin tänä vuonna ja kaikki on mennyt suht hyvin tähän mennessä (viimeksi diabeteslääkärillä käydessäni pitkäaikaisverensokerini oli 5,9 ja arvot ovat muutenkin yleensä päivittäin korkeintaan 6,5:ttä, yleensä neljän ja seitemän välillä).
Ongelmani on kuitenkin nyt iltainen verensokerini. Se on ollut nyt suunnilleen noin reilun viikon ajan jopa yhdeksän pintaa iltaisin (kuuden jälkeen) vaikka en olisi mitään syönyt. Ja joudun antamaan itselleni ateriainsuliinia kaksinkertaisen määrän jos syön jotain, ehkäistäkseni liiallisen verensokerin nousun. Ja kun arvoni näyttävät iltaisin noin paljon, olen yrittänyt sitä ateriainsuliinin avulla saada alennettua, mutta se ei tehoa ollenkaan!
Mitä tämä nyt oikein on? Kun päivällä arvot ovat hyvät, samoin yöllä (mittasin toissayönä varmuuden varalta kello kolmelta, ja se näytti 4,7). Tarkoitus on soittaa diabeteshoitajalleni mutta ajattelin tulla täältä nyt ensin kysymään jos joku tietäisi mistä voisi olla kyse.
Lisäksi en tiedä kuvittelenko, mutta voiko insuliinin haittavaikutuksena olla jatkuva näläntunne, kihelmöinti elimistössä (raajoissa jne.) tai semmoinen jännä "heikotus"?
Diabetes diagnosoitiin mulla pääsiäisen aikoihin tänä vuonna ja kaikki on mennyt suht hyvin tähän mennessä (viimeksi diabeteslääkärillä käydessäni pitkäaikaisverensokerini oli 5,9 ja arvot ovat muutenkin yleensä päivittäin korkeintaan 6,5:ttä, yleensä neljän ja seitemän välillä).
Ongelmani on kuitenkin nyt iltainen verensokerini. Se on ollut nyt suunnilleen noin reilun viikon ajan jopa yhdeksän pintaa iltaisin (kuuden jälkeen) vaikka en olisi mitään syönyt. Ja joudun antamaan itselleni ateriainsuliinia kaksinkertaisen määrän jos syön jotain, ehkäistäkseni liiallisen verensokerin nousun. Ja kun arvoni näyttävät iltaisin noin paljon, olen yrittänyt sitä ateriainsuliinin avulla saada alennettua, mutta se ei tehoa ollenkaan!
Mitä tämä nyt oikein on? Kun päivällä arvot ovat hyvät, samoin yöllä (mittasin toissayönä varmuuden varalta kello kolmelta, ja se näytti 4,7). Tarkoitus on soittaa diabeteshoitajalleni mutta ajattelin tulla täältä nyt ensin kysymään jos joku tietäisi mistä voisi olla kyse.
Lisäksi en tiedä kuvittelenko, mutta voiko insuliinin haittavaikutuksena olla jatkuva näläntunne, kihelmöinti elimistössä (raajoissa jne.) tai semmoinen jännä "heikotus"?
Vastaukset 3
Vanhimmat
mahollisesti joku illankoitto ilmiö, mulla on aamunkoitto ilmiö eli sokerit nousee aamua kohti ja aamulla menee se 3/10 hh inskaa, mulla on samat insuliinit. mut voisin arvella noin.
yrita arvata.oma insulini ei riita illaksi.lounas ruokailu vaikuttaa viela.paivan liikunnan vaheneminen loppuminen.juotko paiva kahvit tai jos syot vali palan ilta paivalla.maistelet ruokia ilta paivalla.suorita basal testi ilta paivalla illalla.pista novoa nousun alku vaiheessa.tai lisaa liikuntaa illaksi.saattaa olla myos ohi meneva huomaamaton hoito virhe.ne muut oireet on tavallisia kihelmointeja
Oma insuliinin tuotantosi on hiipunut ja näin ollen tarvitsisit himpun verran enemmän perusinskaa eli Levemiriä.
Sinun verensokeri arvosi ovat aika matalia, eli normi-ihmisen, näin voi käydä, että et tunne todella matalia verensokereita.