Kävin Kataisen lelukaupassa ostamassa kummitytölle Barbie-nukkea. Kaikki Barbiet olivat saman hintaisia, mutta yksi oli muita kalliimpi. Myyjä selitti, että palkansaaja-Barbie on ainoa Barbie, joka käy töissä ja siihen kuuluu mm.:
- työsuhdeauto,
- työsuhdepuhelin,
- kannettava tietokone,
- lounassetelit,
- lomaltapaluurahat
- veroedut
En uskonut, että vielä pienemmät verotkin. Tarkistin verolaskurilla ja tosiaan palkansaaja-Barbie maksaa 25.000 euron vuosituloista 5.000 euroa veroja. Esimerkiksi eläkeläis-Barbie maksaa samansuuruisesta eläkkeestä 6.000 euroa.
Vuonna 1995 tuli laki säätyjen erioikeuksien lakkauttamisesta. Nyt Suomessa on uusi etuoikeutettujen sääty PALKOLLISET.
- työsuhdeauto,
- työsuhdepuhelin,
- kannettava tietokone,
- lounassetelit,
- lomaltapaluurahat
- veroedut
En uskonut, että vielä pienemmät verotkin. Tarkistin verolaskurilla ja tosiaan palkansaaja-Barbie maksaa 25.000 euron vuosituloista 5.000 euroa veroja. Esimerkiksi eläkeläis-Barbie maksaa samansuuruisesta eläkkeestä 6.000 euroa.
Vuonna 1995 tuli laki säätyjen erioikeuksien lakkauttamisesta. Nyt Suomessa on uusi etuoikeutettujen sääty PALKOLLISET.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Barbien yhteiskunnassa luokkarajat ovat toisenlaiset kuin Suomessa ja aikuisten ihmisten todellisuudessa.
Suomessa verokohtelu on muuttunut suurituloisia suosivaksi:
- varallisuusvero on kokonaan poistettu
- perintö- ja lahjavero on poistettu yritysten omistajilta ja maakartanoilta
- metsäverojen myyntivoitot on puolitettu
- suurituloisimmat palkansaajat (lääkärit, tuomarit .... ottavat palkkansa verottomina pääomatuloina)
Yrityksillä meni viime vuonna paremmin kuin koskaan aikaisemmin. Näin yritykset jakoivat verottomia pääomatuloja entistäkin enemmän.
Palkansaajien ja työtömien tulokehitys oli kaikkein heikointa - toisin kuin barbien maailmassa.
On väärin jos lapset saavat barbeilla leikkiessään täysin vääränlaisen kuvan yhteiskunnallisesta todellisuudesta. Toivottavasti aikuisilla ei ole samanlainen vääristynyt kuva.
Suomessa on yli 600.000 köyhää tai köyhyysrajalla elävää eli yli 12 % väestöstä. Yhä useampi palkansaaja kuuluu pienituloisiin pätkätöiden ja reaaliansioiden pienuuden johdosta. Palkkatyö on korkeasti verotettua samoin kuin sosiaalietuudetkin Suomessa.
Katainen harrastaa trickle down teoriaa (trickle-down economics) eli valumisefektiä eli tihkumisteoriaa. Googlatkaa.
Rikkaiden rikastuminen ei ole keneltäkään pois, sanoo tämä teoria.
Kyllä on tihkunutkin sinivihreän hallituksen aikana.
Viimeksi norjalaisten sijoittajien salkkuihin, kun Suomi lahjoitti Kemiran norjalaiselle yhtiölle Yaralle. Siinä meni Soklit ja Siilinjärven tehdas...
Näin norjalaisten rikkaiden rikastuminen on suomalaisilta kulutajilta pois, kun lannoitteiden kohonneet hinnat lohkaiset noin neljänneksen viljelijöiden yrittäjätuloista.
Kun bruttokansantuote jakaantuu erittäin epätasaisesti ja veroja maksavat huono-osaiset pienistä sosiaalietuuksistaan - rikkaiden rikastuminen on sosiaaliturvasta ja hyvinvointivaltion palveluista pois.
Huono-osaisuus periytyy köyhien perillisille samoin kuin rikkaudet rikkaiden lapsille - vieläpä verottomina.
Trick-down economics -politiikkaa harjoitettiin vuosisadan alussa, jolloin Suomessa oli erittäin paljon köyhiä, maattomia torppareita ja köyhälistöä - rikkailla oli verottomat rälssitilat ja palkattomat palkolliset: torpparit. Samaan säty-yhteiskuntaan ollaan menossa.
Sinivihreä hallitus suunnittelee orjapankkia Suomeen, josta työnantajat saisivat työttömiä ja "vaivaisia" ilmaiseksi työhön - palkka orjille maksettaisiin valtion veroista - eli palkansaajat maksaisivat "orjien" palkat työnantajien sijaan.