Tutkin VR:n matkahakua ja ilokseni huomasin, että junat alkavat jälleen pysähtyä Rovaniemen ja Kemijärven välillä olevalla Misin liikennepaikalla. Näin se menee: Pikajuna 274 Kemijärveltä Helsinkiin pysähtyy 29.9. alkaen Misissä (klo 19.37) ja pikajuna 265 Helsingistä Kemijärvelle 30.9 alkaen (klo 9.07). Misin uusi pitkä turvallisuusvaatimukset täyttävä asemalaituri on siis siihen mennessä valmis. Kiitos Liikenne- ja viestintäministeriölle ja VR:lle tästä saavutuksesta, myös syrjäseutujen palvelemisesta näköjään välitetään!
Misin seisake
Junamatkustaja
1283
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Tämä on todellakin myönteinen uutinen!
Syrjäseutujen asukkaita tulee palvella eikä mollata "väärän asuinpaikan valinnasta". Rautatiet on yhteisin verovaroin rakennettu ja ylläpidetty. Jos kerran radan varrella on ihmisliikenteeseen kelpaava liikennepaikka, tulee sitä myös käyttää - sopivalla kalustolla sopivan liikennöitsijän toimin.
VR:n väki ei ilmeisesti ollut varma asemalaituritöiden edistymisestä, sillä Misin liikennepaikkaa ei mainita Editan julkaisemassa Turisti-aikataulukirjan taulukoissa 7 ja 8A, jotka astuvat voimaan 29. syyskuuta 2008.
Moisen puutteen vuoksi on hienoa, että junamatkustajissa löytyy tarkkasilmäisiä ja avuliaita yksilöitä, jotka haluavat viestittää havaintonsa muiden ihmisten tietoon. Suurkiitos Sinulle, nimimerkki Junamatkustaja!