Olen ostamassa digi järjestelmää ja olen kallistumassa Canon 450D:hen tai Sony 350:een. Ehkei mitään järkisyytä, mutta ainakin testien perusteella Canonilla näyttää olevan mahdollisuus terävämpään kuvaan, Sonyssa taas on esim. Live-view. Onko mielipiteitä?
Toinen kysymys, jos - ja kun - haluan paremman kakkulan kuin mitä vakiona tulee zoomi mukaan, niin mikä olisi hyvä vaihtoehto, esim. Sigmalta tai Tamronilta?
Canon EOS 450D vai Sony Alpha 350?
45
19594
Vastaukset
- Kahdesta
Canon taitaa olla enemmän ylistetty, itelläni on A200, ihan hyvä sekin. Riippuu mitä kuvaat ja mikä on mieluinen polttoväli zoomi vai kiinteä ja onko hinnalla väliä? Jos Sony niin harkitse A700.
- Levitator
Tässä alkuvaiheessa saa paketti jäädä reilusti tonnin alle, eli vain perus-zoom tähän alkuun. Jatkossa perus tele-zoom ja sen jälkeen valovoimainen laajakulma. Jos olisi enemmän rahaa käytettävissä, niin ostaisin kunnon metallirunkoisen.
"On sitä ennenkin autolla kameran yli ajettu" - Canonisti minäkin
Levitator kirjoitti:
Tässä alkuvaiheessa saa paketti jäädä reilusti tonnin alle, eli vain perus-zoom tähän alkuun. Jatkossa perus tele-zoom ja sen jälkeen valovoimainen laajakulma. Jos olisi enemmän rahaa käytettävissä, niin ostaisin kunnon metallirunkoisen.
"On sitä ennenkin autolla kameran yli ajettu"Unohda se suttuzoomi - tuossakin tilanteessa. Vaikka sitten kaksikymppinen ja käytetty f/1.8 50mm. Jälkimmäinen maksaa viitisen kymppiä, kun uudet vastaavat alta satasen. Kaksikymppistä f/2.8:aa saa uutena karvan päälle neljään sataan, joten käytetty pitää olla alle 300€. Nuo kaksi ovat oikeasti käyttökelpoisia laseja.
- 450D:n omistava
Kyllä Canonistakin LiveView löytyy, Sonyssa tosin ilmeisesti paremmin toteutettu. Sonyssa on myös kääntyvä LCD ja kuvainvakain rungossa. Canoniin löytyy laajempi objektiivivalikoima kuin Sonyyn.
Canonin kitin saa halvimmillaan tällä hetkellä n. 630 eurolla, Sonyn kitti maksaa n. 710 euroa. - A300n käyttäjä
Sonyn runko voitti juuri Euroopassa runkojen tämän vuoden ekan palkinnon.
Sonyn/minoltan huippulasit käytettyinä ovat lähes puoleen hintaan vastaavasta Canonista.
Sony on hyvä valinta siinäkin mielessä, että se on uusi nopeasti nouseva tähti markkinoilla, minkä vuoksi se joutuu kilpailemaan rajusti hinnoilla: Siitä hyvänä esimerkkinä on, että A300:n huippukittiä myydään alle 600 euron hintaan Suomessa.
.- Levitator
Jos haluan jonkun paremman linssin kuin kittiin kuuluvan, niin mitä suosittelet? (Perus-zoom)
- Voisi olla sopiva
Levitator kirjoitti:
Jos haluan jonkun paremman linssin kuin kittiin kuuluvan, niin mitä suosittelet? (Perus-zoom)
Tamron 17-50mm SP AF f/2.8 XR LD Di-II on kerännyt kovasti kehuja ja on kohtuuhintainen. Sitä löytyy myös Sonyyn. Hinta on n. 400 euroa.
Objektiivi on suunniteltu nimenomaan APS-C kennoisille digijärkkäreille.
- A300:n käyttäjä
Sonyn A350 runko voitti juuri Euroopassa runkojen tämän vuoden ekan palkinnon.
Sonyn/minoltan huippulasit käytettyinä ovat lähes puoleen hintaan vastaavasta Canonista.
Sony on hyvä valinta siinäkin mielessä, että se on uusi nopeasti nouseva tähti markkinoilla, minkä vuoksi se joutuu kilpailemaan rajusti hinnoilla: Siitä hyvänä esimerkkinä on, että A300:n huippukittiä myydään alle 600 euron hintaan Suomessa.
.- :)...
on.
- Puute tai jopa virhe
:)... kirjoitti:
on.
alfa kirjain rungon vasemmassa reunassa eikä siinä ole "C" eikä "N" alkavaa kaunista logoa. Tämä pilaa varmasti monen kuvausinnon heti alkuunsa.
Minä en ainakaan ostaisi moista vehjettä jos eivät opi kirjoittamaan "C":llä tai "N":llä alkavaa kaunista logoa.
- Juupa juu
Onhan siinä Sonyssa LiveView, mutta pakkohan se on kun Sonyn etsin on APS-C -kennoisten digijärkkärien surkein: pieni ja pimeä.
- Ent. Canonisti
"pieni ja pimeä", MUTTA
Sonyssa on joka tapauksessa testien mukaan parempi optinen etsin kuin esim. Canonissa. - Omapa on asiasi
Ent. Canonisti kirjoitti:
"pieni ja pimeä", MUTTA
Sonyssa on joka tapauksessa testien mukaan parempi optinen etsin kuin esim. Canonissa.Vilkaisepa vaikka täältä:
http://www.dpreview.com/reviews/sonydslra350/page31.asp
Saman olen todennut ihan henkilökohtaisestikin. - Etsinonoikeastitärkeä
Omapa on asiasi kirjoitti:
Vilkaisepa vaikka täältä:
http://www.dpreview.com/reviews/sonydslra350/page31.asp
Saman olen todennut ihan henkilökohtaisestikin."Viewfinder
The A350 is a big step backwards, in terms of optical viewfinders. The concessions made to provide live view have left it with the smallest viewfinder we've ever seen on an APS-C. An internal shutter closes the viewfinder when live view mode is engaged.
Another problem is that the articulated LCD protrudes some distance from the back of the camera, making it virtually impossible to get your eye close to the viewfinder without first filing down your nose."
Mä en ikinä ostaisi moista lelukameraa, jossa yksi kameran tärkeimmistä ominaisuuksista on pilattu! ...no en mä myöskään ostaisi tuota canonia, se on kamalan tuntuinen muovimöykky kädessä. Suosittelen katsomaan Canon 30D/40D tai Nikon D80, jota saa nykyään lostavalla hinta/laatusuhteella. - ratkaisu.
Sonyn ratkaisu liveview-toiminna toteuttamiseen valitettavasti johti optisen tähtäimen pienenemiseen. Etuna on saavutettu vaivaton ja nopea liveview-toiminta jolloin kuvauksen voi halutessaan suorittaa pokkarityyliin. Canonin liveview-ratkaisussa on kaksi eri toimintatilaa, hidas ja vielä hitaampi. Kumpikaan näistä toimintatiloista ei sovellu pokkarityyppiseen liikkuvan kohteen kuvaamiseen. Canon on vahvoilla jos halutaan kuvata jalustaa käyttäen liikkumattomia kohteita. Canonin ongelmana on lisäksi se että takaseinän näyttöpaneelia ei voi kallistaa lainkaan.
- testit takana
Omapa on asiasi kirjoitti:
Vilkaisepa vaikka täältä:
http://www.dpreview.com/reviews/sonydslra350/page31.asp
Saman olen todennut ihan henkilökohtaisestikin.A350 ja sen optinen tähtäin toimii varsin mallikkaasti.
Kävin ensin katsomassa Canoneita, mutta testieni jälkeen ostin A350:n sen ominaisuuksien vuoksi enkä jonkin "merkkiuskovaisen" testaajan mielenjohteita noudattaen. - Samoin
testit takana kirjoitti:
A350 ja sen optinen tähtäin toimii varsin mallikkaasti.
Kävin ensin katsomassa Canoneita, mutta testieni jälkeen ostin A350:n sen ominaisuuksien vuoksi enkä jonkin "merkkiuskovaisen" testaajan mielenjohteita noudattaen.Itse tein samoin, vertailin useita merkkejä ja päädyin sitten Canon 450D:hen. Ihan itse, enkä minkään "uskovaisen" testaajan vuoksi.
Eikä ole kaduttanut. - Alkooooo
testit takana kirjoitti:
A350 ja sen optinen tähtäin toimii varsin mallikkaasti.
Kävin ensin katsomassa Canoneita, mutta testieni jälkeen ostin A350:n sen ominaisuuksien vuoksi enkä jonkin "merkkiuskovaisen" testaajan mielenjohteita noudattaen.... se on että faktoihin perustuen etsin on pienin mitä löytyy!?
Oikeat valokuvaajat osaavat arvostaa hyvää etsintä!
Kyllä tuo Sony on varmaan muuten ihan kelpo peli, mutta kun yksi tärkeimmistä ominaisuuksista mielyttävään kuvaamiseen on rampautettu niin itse en siihen koskisi millään. - minne päivä ei paista
Alkooooo kirjoitti:
... se on että faktoihin perustuen etsin on pienin mitä löytyy!?
Oikeat valokuvaajat osaavat arvostaa hyvää etsintä!
Kyllä tuo Sony on varmaan muuten ihan kelpo peli, mutta kun yksi tärkeimmistä ominaisuuksista mielyttävään kuvaamiseen on rampautettu niin itse en siihen koskisi millään.Voit ihan rauhassa työntää pääsi sinne samaan paikkaan, minne "faktasikin" kuuluvat.
Kun et kerran ymmärrä, ettei etsinkuvan suurennussuhteita voi suoraan vertailla erilaisella croppikertoimella varustettujen kameroiden kesken.
Absolut pienimmät etsimet löytyvät halvemmista / vanhemmista 4/3" kameroista, vaikka niissä hämäävästi onkin komealta näyttävät suurennuskertoimet.
Ja Canonihan saavutti ihan saman surkeusasteen kuin A350 jo vuosia sitten malleillaan 350D/400D. Mikset silloin ollut tätä sanomaasi julistamassa? - alkoooooooooo
minne päivä ei paista kirjoitti:
Voit ihan rauhassa työntää pääsi sinne samaan paikkaan, minne "faktasikin" kuuluvat.
Kun et kerran ymmärrä, ettei etsinkuvan suurennussuhteita voi suoraan vertailla erilaisella croppikertoimella varustettujen kameroiden kesken.
Absolut pienimmät etsimet löytyvät halvemmista / vanhemmista 4/3" kameroista, vaikka niissä hämäävästi onkin komealta näyttävät suurennuskertoimet.
Ja Canonihan saavutti ihan saman surkeusasteen kuin A350 jo vuosia sitten malleillaan 350D/400D. Mikset silloin ollut tätä sanomaasi julistamassa?surkealla etsimellä kuin noin suututtaa. Kyllä croppien vaikutus etsimeen on ihan hallussa, mutta oikeasti ihmetyttää päätös asentaa muuten hyvään kameraan pieni ja pimeä etsin jonkalainen oli muilla merkeillä käytössä 3-4 vuotta sitten, ja jotka ovat oikeasti panostaneet asiaan sen jälkeen.
Etsin ja ergonomia määräävät sen miten kivaa kameraa on käyttää, eikä se ole ihan pikkujuttu paljon kuvaaville. - mitä eilen et tiennyt
alkoooooooooo kirjoitti:
surkealla etsimellä kuin noin suututtaa. Kyllä croppien vaikutus etsimeen on ihan hallussa, mutta oikeasti ihmetyttää päätös asentaa muuten hyvään kameraan pieni ja pimeä etsin jonkalainen oli muilla merkeillä käytössä 3-4 vuotta sitten, ja jotka ovat oikeasti panostaneet asiaan sen jälkeen.
Etsin ja ergonomia määräävät sen miten kivaa kameraa on käyttää, eikä se ole ihan pikkujuttu paljon kuvaaville.Kylläpä märkäkorva on nyt polleaa poikaa, kun oppi taas yhden "uuden" asian.
Ettei vaan pollea poika olisi kuitenkin erehtynyt ostamaan juuri tällaista etsimen pienennyskisan tiennäyttäjän kameraa... tietämättömyyttää ;-)
> muilla merkeillä käytössä 3-4 vuotta sitten,
Kovin lyhyt tai ainakin valikoiva on märkäkorvan muisti. Eihän siitä ole montaakaan kuukautta, kun canuuna tarjoili ihan yhtä surkeaa etsintä 400D:ssä ja sitä ennen 350D:ssä. Siis kolme vuotta yhteensä, mutta eihän kukaan valittanut, koska merkkihän ostetaan ihan muilla kriteereillä... - alkoooooo
mitä eilen et tiennyt kirjoitti:
Kylläpä märkäkorva on nyt polleaa poikaa, kun oppi taas yhden "uuden" asian.
Ettei vaan pollea poika olisi kuitenkin erehtynyt ostamaan juuri tällaista etsimen pienennyskisan tiennäyttäjän kameraa... tietämättömyyttää ;-)
> muilla merkeillä käytössä 3-4 vuotta sitten,
Kovin lyhyt tai ainakin valikoiva on märkäkorvan muisti. Eihän siitä ole montaakaan kuukautta, kun canuuna tarjoili ihan yhtä surkeaa etsintä 400D:ssä ja sitä ennen 350D:ssä. Siis kolme vuotta yhteensä, mutta eihän kukaan valittanut, koska merkkihän ostetaan ihan muilla kriteereillä...puoliammattilaisena, eli käytössä D300. D100 -> D70s -> D300, joten osaan todellakin arvostaa kunnollista etsintä ja jämäkkä runkoaa joten en koskaan voisi kuvitellakkaan ostavani muovista lelu-Canonia (350D-1000D) tai pimeätunnelista Sonyä, toki molempien merkkien paremmat mallit kelpaisivat, koska itselleni merkillä ei ole muuta väliä kuin jo hallussa oleva lasivalikoima.
Väännetään nyt kuitenkin sulle vielä rauralangasta se että vaikea nähdä kenenkään jo hyvään etsimeen tottunutta vaihtamassa kameraansa toiseen joka on pilattu surkealla etsimellä.
...niin ja 3-4 vuotta sitten saadakseen hyvän etsimen piti ostaa ammattirunko...
- riippuen
Kumpi tekee terävämpää jälkeä riippuu olosuhteista ja optiikasta. Pienillä herkkyyksillä (hyvässä valaistuksessa) Sony vie voiton. Isommilla herkkyyksillä jolloin absoluuttinen kuvan terävyys yleensäkin on heikompi, Canon vie voiton. Erot ovat käytännössä pienet, suuremmat erot syntyvät normaalisti kuvaajan tekemistä virheistä ja halvoista objektiiveista. Molemmat kamerat tarvitsevat huippuluokan objektiivit saadakseen kaiken irti rungon suorituskyvystä eli rahaa palaa tolkuttomasti lasitavaraan.
- kaipaavga...
"Canon 450D tai Sony 350"
Miksi juuri nämä kaksi??
Nikon on paras. Canon on valovuoden päässä Nikonista ja varsinkin Sonysta, missä on mm. RUNKOVAKAIN ja erinomainen kääntyvä LiveView -näyttö sekä hienosti toteutettu telejatke (kaksi eri kerrointa: 1.4 ja 2).
Nyt Sony on todella halvalla myynnissä.- Ihmettelevä?
Miksi Nikon on paras?
Perustele väitteesi. - siksi...
Ihmettelevä? kirjoitti:
Miksi Nikon on paras?
Perustele väitteesi.Nikon on erittäin perinteinen ja pitkäikäinen kameranvalmistaja, jolla on kova ammattitaito alallaan.
Se ei ole mikään monialayritys, joka lisää jonkin uuden toimialan valikoimaansa vain siksi, että markkinoilla sattuu sillä hetkellä olemaan poikkeuksellisen voimakasta kysyntää tämän uuden toimialan tuotteelle.
Nuo suuret monialafirmat voivat yht'äkkiä myös lopettaa tuon eilen niin suositun alan tuotannon jos se ei enää tänään olekaan suosittua. - Tuskinpa
siksi... kirjoitti:
Nikon on erittäin perinteinen ja pitkäikäinen kameranvalmistaja, jolla on kova ammattitaito alallaan.
Se ei ole mikään monialayritys, joka lisää jonkin uuden toimialan valikoimaansa vain siksi, että markkinoilla sattuu sillä hetkellä olemaan poikkeuksellisen voimakasta kysyntää tämän uuden toimialan tuotteelle.
Nuo suuret monialafirmat voivat yht'äkkiä myös lopettaa tuon eilen niin suositun alan tuotannon jos se ei enää tänään olekaan suosittua.Ei Canon tai Pentaxkaan mitään eilisen teeren poikia ole. Tuolla sinun logiikallasi Nikon voi joutua paljon helpommin konkurssiin kuin esim. Canon tai Sony, joiden toiminta ei ole pelkästään yhden toimialan varassa.
Ei tuo riitä perusteluksi Nikonin paremmuudesta. - Levitator
Tuskinpa kirjoitti:
Ei Canon tai Pentaxkaan mitään eilisen teeren poikia ole. Tuolla sinun logiikallasi Nikon voi joutua paljon helpommin konkurssiin kuin esim. Canon tai Sony, joiden toiminta ei ole pelkästään yhden toimialan varassa.
Ei tuo riitä perusteluksi Nikonin paremmuudesta.Mielenkiintoista seurata tätä viimeisintä käännettä keskustelussa. Nyt ollaan jo henkeen ja vereen vereslihalla keskustelemassa kameroiden eroista, jotka varmaan ovat hiuksenhienoja - mutta ovatko ne todellisia käytännössä? Olen itse aiemmin toiminut alalla jossa asiakkaan ostamat laitteet maksavat about 300.000€ kipale ja merkittäviä kilpailijoita on noin 5 kpl globaaleilla markkinoilla. Suurennoslasilla on valmistajien välille löydettävissä eroja ja olinhan minä itsekin niitä etsimässä ja hehkuttamassa. Mutta, todellisessa elämässä, ei niiden laitteiden eroissa ollut mitään merkittävää joka olisi vaikuttanut lopputulokseen. Ehkä sitten kun ajettiin olosuhteet aivan äärimmilleen, niin sitten viimeisessä desimaalissa oli 51% todennäköisyydellä eroa... Eli erot olivat sillä enemmän korvien välissä, ja taitaa olla sama täälläkin. C'mon! Jos eri kameroilla otetaan samasta kohteesta kuva, niin onko henkisessä - ei teknisessä - lopputuloksessa todellakaan mitään merkittävää eroa??! Omalla alallani suurin vaihtelu tulee käyttäjästä - taitaapa olla tässäkin tapauksessa.
Eli, onko ko. kameroiden välillä mitään todellista eroa? Taidanpa viettää iltapäivän jossain liikkeessä ja hakea sen "kouratuntuman" eri kameroista ja sitten vain ... päättää... - Onnea Sinulle
Levitator kirjoitti:
Mielenkiintoista seurata tätä viimeisintä käännettä keskustelussa. Nyt ollaan jo henkeen ja vereen vereslihalla keskustelemassa kameroiden eroista, jotka varmaan ovat hiuksenhienoja - mutta ovatko ne todellisia käytännössä? Olen itse aiemmin toiminut alalla jossa asiakkaan ostamat laitteet maksavat about 300.000€ kipale ja merkittäviä kilpailijoita on noin 5 kpl globaaleilla markkinoilla. Suurennoslasilla on valmistajien välille löydettävissä eroja ja olinhan minä itsekin niitä etsimässä ja hehkuttamassa. Mutta, todellisessa elämässä, ei niiden laitteiden eroissa ollut mitään merkittävää joka olisi vaikuttanut lopputulokseen. Ehkä sitten kun ajettiin olosuhteet aivan äärimmilleen, niin sitten viimeisessä desimaalissa oli 51% todennäköisyydellä eroa... Eli erot olivat sillä enemmän korvien välissä, ja taitaa olla sama täälläkin. C'mon! Jos eri kameroilla otetaan samasta kohteesta kuva, niin onko henkisessä - ei teknisessä - lopputuloksessa todellakaan mitään merkittävää eroa??! Omalla alallani suurin vaihtelu tulee käyttäjästä - taitaapa olla tässäkin tapauksessa.
Eli, onko ko. kameroiden välillä mitään todellista eroa? Taidanpa viettää iltapäivän jossain liikkeessä ja hakea sen "kouratuntuman" eri kameroista ja sitten vain ... päättää...Tältä palstalta et kyllä saa kunnon neuvoja, koska täällä on suurimmat asiantuntijat köyhiä alaikäisiä liimanhaistajia.
- Tarkemmin
Levitator kirjoitti:
Mielenkiintoista seurata tätä viimeisintä käännettä keskustelussa. Nyt ollaan jo henkeen ja vereen vereslihalla keskustelemassa kameroiden eroista, jotka varmaan ovat hiuksenhienoja - mutta ovatko ne todellisia käytännössä? Olen itse aiemmin toiminut alalla jossa asiakkaan ostamat laitteet maksavat about 300.000€ kipale ja merkittäviä kilpailijoita on noin 5 kpl globaaleilla markkinoilla. Suurennoslasilla on valmistajien välille löydettävissä eroja ja olinhan minä itsekin niitä etsimässä ja hehkuttamassa. Mutta, todellisessa elämässä, ei niiden laitteiden eroissa ollut mitään merkittävää joka olisi vaikuttanut lopputulokseen. Ehkä sitten kun ajettiin olosuhteet aivan äärimmilleen, niin sitten viimeisessä desimaalissa oli 51% todennäköisyydellä eroa... Eli erot olivat sillä enemmän korvien välissä, ja taitaa olla sama täälläkin. C'mon! Jos eri kameroilla otetaan samasta kohteesta kuva, niin onko henkisessä - ei teknisessä - lopputuloksessa todellakaan mitään merkittävää eroa??! Omalla alallani suurin vaihtelu tulee käyttäjästä - taitaapa olla tässäkin tapauksessa.
Eli, onko ko. kameroiden välillä mitään todellista eroa? Taidanpa viettää iltapäivän jossain liikkeessä ja hakea sen "kouratuntuman" eri kameroista ja sitten vain ... päättää...Kun päätöksesi on vielä avoin, niin tutustuppa Olympuksen E-520:llaan ja siihen objektiiviksi Zuiko 2.8-3.5, 14-54mm. Oikeassa kameraliikkeessä voit tehdä koekuvauksia. Ota oma muistikortti mukaan (kannattaa vaikka ostaa joku halpa koekuvaukseen), niin ei tarvitse harmitella jälkeenpäin. Kotona vertaillet sitten rauhassa tietokoneen näytöllä näitä valtavia eroja kuvien laadussa. Järjetöntä tämä eri merkkien mollaaminen. Hittoako se kuuluu noille pullamössöpoikasille, joilla on lihaksia vähemmän, kuin keskiverto Teinitytöillä, eihän ne raukat jaksa edes kantaa jotain isoa Canonin L-sarjan objektiivia kotiovea pidemmälle.
- mika2
Tuskinpa kirjoitti:
Ei Canon tai Pentaxkaan mitään eilisen teeren poikia ole. Tuolla sinun logiikallasi Nikon voi joutua paljon helpommin konkurssiin kuin esim. Canon tai Sony, joiden toiminta ei ole pelkästään yhden toimialan varassa.
Ei tuo riitä perusteluksi Nikonin paremmuudesta...... Nikonin kameroita käyttävälle on aivan yhdentekevää meneekö se konkurssiin, vai lopettaako vain kameratuotannon;-)
- mika2
Tarkemmin kirjoitti:
Kun päätöksesi on vielä avoin, niin tutustuppa Olympuksen E-520:llaan ja siihen objektiiviksi Zuiko 2.8-3.5, 14-54mm. Oikeassa kameraliikkeessä voit tehdä koekuvauksia. Ota oma muistikortti mukaan (kannattaa vaikka ostaa joku halpa koekuvaukseen), niin ei tarvitse harmitella jälkeenpäin. Kotona vertaillet sitten rauhassa tietokoneen näytöllä näitä valtavia eroja kuvien laadussa. Järjetöntä tämä eri merkkien mollaaminen. Hittoako se kuuluu noille pullamössöpoikasille, joilla on lihaksia vähemmän, kuin keskiverto Teinitytöillä, eihän ne raukat jaksa edes kantaa jotain isoa Canonin L-sarjan objektiivia kotiovea pidemmälle.
"ne raukat jaksa edes kantaa jotain isoa Canonin L-sarjan objektiivia kotiovea pidemmälle."
.... turha lähteä merta edemmäs kalaan;-) Kotona saa sitä paitsi kuvat ympäristössä jonne toiset kuvaajat eivät tule kilpailemaan.... ja ikeassahan ei vissiin saa asiakkaat kuvata;-) - Oskari Olematon
Levitator kirjoitti:
Mielenkiintoista seurata tätä viimeisintä käännettä keskustelussa. Nyt ollaan jo henkeen ja vereen vereslihalla keskustelemassa kameroiden eroista, jotka varmaan ovat hiuksenhienoja - mutta ovatko ne todellisia käytännössä? Olen itse aiemmin toiminut alalla jossa asiakkaan ostamat laitteet maksavat about 300.000€ kipale ja merkittäviä kilpailijoita on noin 5 kpl globaaleilla markkinoilla. Suurennoslasilla on valmistajien välille löydettävissä eroja ja olinhan minä itsekin niitä etsimässä ja hehkuttamassa. Mutta, todellisessa elämässä, ei niiden laitteiden eroissa ollut mitään merkittävää joka olisi vaikuttanut lopputulokseen. Ehkä sitten kun ajettiin olosuhteet aivan äärimmilleen, niin sitten viimeisessä desimaalissa oli 51% todennäköisyydellä eroa... Eli erot olivat sillä enemmän korvien välissä, ja taitaa olla sama täälläkin. C'mon! Jos eri kameroilla otetaan samasta kohteesta kuva, niin onko henkisessä - ei teknisessä - lopputuloksessa todellakaan mitään merkittävää eroa??! Omalla alallani suurin vaihtelu tulee käyttäjästä - taitaapa olla tässäkin tapauksessa.
Eli, onko ko. kameroiden välillä mitään todellista eroa? Taidanpa viettää iltapäivän jossain liikkeessä ja hakea sen "kouratuntuman" eri kameroista ja sitten vain ... päättää...Olet aivan oikeassa. Täällä väitellään useimmiten epäolennaisista teknisistä eroista kameroiden välillä. Uskon että kaikki vaihtoehdot, joita kamera-alallakin (SLR) on vain viisi: Canon, Nikon, Olympus, Pentax ja Sony, ovat hyviä. Eli erot todellakin ovat korvien välissä.
Olisi mielenkiintoista tehdä testi eri kameroille samoissa olosuhteissa ja kysyä näiltä "asiantuntijoilta" tunnistavatko he oman suosikkinsa joukosta. Epäilenpä.
Kuten kirjoitit suurin ero tulee todellakin käyttäjistä. Hyvä valokuvaaja osaa kuvata hyviä kuvia millä tahansa merkillä. Oskari Olematon kirjoitti:
Olet aivan oikeassa. Täällä väitellään useimmiten epäolennaisista teknisistä eroista kameroiden välillä. Uskon että kaikki vaihtoehdot, joita kamera-alallakin (SLR) on vain viisi: Canon, Nikon, Olympus, Pentax ja Sony, ovat hyviä. Eli erot todellakin ovat korvien välissä.
Olisi mielenkiintoista tehdä testi eri kameroille samoissa olosuhteissa ja kysyä näiltä "asiantuntijoilta" tunnistavatko he oman suosikkinsa joukosta. Epäilenpä.
Kuten kirjoitit suurin ero tulee todellakin käyttäjistä. Hyvä valokuvaaja osaa kuvata hyviä kuvia millä tahansa merkillä.> Uskon että kaikki vaihtoehdot, joita kamera-alallakin (SLR) on vain viisi: Canon, Nikon, Olympus, Pentax ja Sony, ovat hyviä. Eli erot todellakin ovat korvien välissä.
...puhuttaessa, kyllä tuohon viiteen digijärjestelmävalmistajien listaan pitää lisätä ainakin vielä neljä lisää, Fujifilm FinePix, Panasonic, Samsung ja Sigma.- Oskari Olematon
Earl_of_Snowdon kirjoitti:
> Uskon että kaikki vaihtoehdot, joita kamera-alallakin (SLR) on vain viisi: Canon, Nikon, Olympus, Pentax ja Sony, ovat hyviä. Eli erot todellakin ovat korvien välissä.
...puhuttaessa, kyllä tuohon viiteen digijärjestelmävalmistajien listaan pitää lisätä ainakin vielä neljä lisää, Fujifilm FinePix, Panasonic, Samsung ja Sigma.Voihan siihen vielä lisätä myös Leican, jota tosin valmistaa Panasonic. Nämä mainitsemasi valmistajat ovat kuitenkin aika marginaalisia verrattuna noihin viiteen suureen.
Samsungin mallit ovat itseasiassa Pentaxeja, tosin Samsungin logolla tietenkin. Panasonicilla on vain kaksi SLR-mallia L1 ja L10. Niiden jälleenmyyjät ainakin Suomessaa ovat harvassa. Sigmalla on yksi digijärkkärimalli SD14.
Toki nämäkin kaikki ovat vaihtoehtoja. - mika2
Oskari Olematon kirjoitti:
Voihan siihen vielä lisätä myös Leican, jota tosin valmistaa Panasonic. Nämä mainitsemasi valmistajat ovat kuitenkin aika marginaalisia verrattuna noihin viiteen suureen.
Samsungin mallit ovat itseasiassa Pentaxeja, tosin Samsungin logolla tietenkin. Panasonicilla on vain kaksi SLR-mallia L1 ja L10. Niiden jälleenmyyjät ainakin Suomessaa ovat harvassa. Sigmalla on yksi digijärkkärimalli SD14.
Toki nämäkin kaikki ovat vaihtoehtoja..... tuskin Leica R- tai M-systeemi on mikään vaihtoehto tämän ketjun aloittajalle joka oli muutenkin karsinut vaihtoehtonsa jo kahteen halpisjärrkäriin. Panan L1 tuli muistaakseni myyntiin vajaan parintonnin hintaan joten tuskin sekään on vaihtoehto, vaikka jostain sellaisen löytyäisikin (se on muutenkin ihan eri luokan kamera) Topshothan sitä aikoinaan myi ja varmaan tilaamalla saisi vieläkin. Fujifilm S5pro oli myös luokkaa kaksituhatta euroa ilmestyessään joskin sittä sai hiljattain seittemällä sadalla kun varastot myytiin loppuun joten sitäkään tuskin enää mistään uutena saa (käytettynä se näkyy maksavan sen samaisen seitsemän sataa). Sigman tilannetta en tiedä, mutta sitäkin myytiin hiljattain alennuksessa joten varmaan varastoja tyhjennetään silläkin taholla. Polttava kysymyshän onkin että jatkavatko fuji ja sigma vielä digijärkkäribusineksessa. Ainakin sen ne osoitti, että laadulle ei ole markkinoita.
mika2 kirjoitti:
.... tuskin Leica R- tai M-systeemi on mikään vaihtoehto tämän ketjun aloittajalle joka oli muutenkin karsinut vaihtoehtonsa jo kahteen halpisjärrkäriin. Panan L1 tuli muistaakseni myyntiin vajaan parintonnin hintaan joten tuskin sekään on vaihtoehto, vaikka jostain sellaisen löytyäisikin (se on muutenkin ihan eri luokan kamera) Topshothan sitä aikoinaan myi ja varmaan tilaamalla saisi vieläkin. Fujifilm S5pro oli myös luokkaa kaksituhatta euroa ilmestyessään joskin sittä sai hiljattain seittemällä sadalla kun varastot myytiin loppuun joten sitäkään tuskin enää mistään uutena saa (käytettynä se näkyy maksavan sen samaisen seitsemän sataa). Sigman tilannetta en tiedä, mutta sitäkin myytiin hiljattain alennuksessa joten varmaan varastoja tyhjennetään silläkin taholla. Polttava kysymyshän onkin että jatkavatko fuji ja sigma vielä digijärkkäribusineksessa. Ainakin sen ne osoitti, että laadulle ei ole markkinoita.
> Fujifilm S5pro oli myös luokkaa kaksituhatta euroa ilmestyessään joskin sittä sai hiljattain seittemällä sadalla kun varastot myytiin loppuun joten sitäkään tuskin enää mistään uutena saa (käytettynä se näkyy maksavan sen samaisen seitsemän sataa).
...ainakin Saksasta 801,90 € toimituskuluineen,
http://www.idealo.de/preisvergleich/ZumShop/30537491.html?productid=605916&type=offer&sid=4740&pos=3&price=753.9
eikä tuo uusin Sigmakaan enää näytä paljoa maksavan, 419 € toimituskuluineen.
http://www.idealo.de/preisvergleich/ZumShop/20729320.html?productid=549493&type=offer&sid=22334&pos=1&price=399.0- mika2
Earl_of_Snowdon kirjoitti:
> Fujifilm S5pro oli myös luokkaa kaksituhatta euroa ilmestyessään joskin sittä sai hiljattain seittemällä sadalla kun varastot myytiin loppuun joten sitäkään tuskin enää mistään uutena saa (käytettynä se näkyy maksavan sen samaisen seitsemän sataa).
...ainakin Saksasta 801,90 € toimituskuluineen,
http://www.idealo.de/preisvergleich/ZumShop/30537491.html?productid=605916&type=offer&sid=4740&pos=3&price=753.9
eikä tuo uusin Sigmakaan enää näytä paljoa maksavan, 419 € toimituskuluineen.
http://www.idealo.de/preisvergleich/ZumShop/20729320.html?productid=549493&type=offer&sid=22334&pos=1&price=399.0.... vähiin kuitenkin käy ennen kuin loppuu. Fuji on liian kovan luokan kamera tuohon seittemään sataan joten tuskin pysyy tuotannossa tuohon hintaan eli joku nopea kerkiää vielä saada pilkkahinnalla tuon. Itse epäilen, että Fuji ja Sigma on katoavaa kansanperinnettä ja nyt ainakin itselleni polttava kysymys on, jatkaako Fuji vielä järkkäreiden parissa tai alkaako kukaan muu valmistaja tuomaan kameraansa tuolla fujin maanmainiolla kennolla. Pahaa pelkään että ei, mutta toivottavasti olen väärässä. Samoin tuo Sigma on vähän kysymysmerkki.
- mika2
mika2 kirjoitti:
.... vähiin kuitenkin käy ennen kuin loppuu. Fuji on liian kovan luokan kamera tuohon seittemään sataan joten tuskin pysyy tuotannossa tuohon hintaan eli joku nopea kerkiää vielä saada pilkkahinnalla tuon. Itse epäilen, että Fuji ja Sigma on katoavaa kansanperinnettä ja nyt ainakin itselleni polttava kysymys on, jatkaako Fuji vielä järkkäreiden parissa tai alkaako kukaan muu valmistaja tuomaan kameraansa tuolla fujin maanmainiolla kennolla. Pahaa pelkään että ei, mutta toivottavasti olen väärässä. Samoin tuo Sigma on vähän kysymysmerkki.
Myös suomessa näkyi verkkokaupassa olevan vielä kaksi kappaletta jäljellä hintaan 833 euroa.
- Oskari Olematon
Rajala Pro Shop näyttää vetäisseen tämän hetken parhaan tarjouksen 450D kitistä:
http://www.rajalacamera.fi/www/popupcard.php?id=4164 - Kamera hukassa :))
Alla lista kameroista 499-699 hintaan
Pyytäisin lausuntoja , optinen etsin, kennotekniikka, kuvanlaatu, LiveWiev
Seurannut palstaa niin eipä oikein pääsyt eteenpäin
CANON EOS 40D
CANON EOS 450D
NIKON D60
NIKON D80
OLYMPUS E-410
OLYMPUS E-420
SONY ALPHA 350
SONY ALPHA 300- ¶‰¢
Nikon D90
"Alla lista kameroista 499-699 hintaan"
...nyt päivittäisi nykyhetkeen, niin kaksi kameraa olisi yli muiden.
Pentax K-x
Sony A500
Sama kenno molemmissa ja HDR-valmius suoraan kamerasta. Pentaxin ylivertainen ominaisuus hintaluokassaan on vielä tuo objektiivien etu-/takatarkennuksien korjaus kamerassa. Löytyykö mistään muusta alle 1000 €:n kamerasta?
- Canon !
Tuossa Canonissakin on kyllä Live view - toiminto :D vanhemmassa 400D mallissa sitä ei ole, mutta tuossa 450D:ssä se on .
T.tyytyväinen 450D:n omistaja- siinä...
Onhan Canonissa live view, mutta se on käytettävyydeltään markkinoiden huonoin. Hidas tai vielä hitaampi. Kuollut etenakin tahtoo olla liian vilkasliikkeinen kuvauskohteena.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen
Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️662298Onko kaivattusi
kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.381893Viulu vaiennut
Eikö pisnikset suju ? Vai miksi pahin yrittäjä vouhka on "kadonnu" maan alle. 🤣291616Vanhuksen varpaankynsien leikkaus 89 euroa...
Huh huh.......Parturikäynti olisi varmasti ollut 250 euroa? Kallis on suomi nykyään.1711570Anne Kukkohovi. Myy likaisia alushousujaan.
Kuka ihme ostaa jonkun naisen likaisia alushousuja, menee lujaa kyllä tälläkin housujen myyjällä.931380Nainen, sellaista tässä ajattelin
Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost1851223Kauanko skuutteja on siedettävä? Ei tietoa liikennesäännöistä, ajellaan miten sattuu ja missä vain.
Kauanko on kestettävä sähköpotkulautojen terrorismismia? Niillä ajelevat eivät tiedä, tai jos tietävätkin, niin eivät vä1221180Kyllä tekee kipeää
Luopua kaikesta mitä on elämässä saavuttanut😞 ei vaan ole enää yhtäkään hiljaista vuorokautta🤬241140En mä tiedä mitä tapahtuu
siis tykkäisitköhän musta oikeasti. Ehkä oot pelannu liikaa rahapelejä, ehkä rakastat tyhjiä arpoja.9952- 77949