rahat

pois rikkailta

Kyllä heillekin täytyy riittää se mikä muillekin riittää!

15

919

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kysyn sitä

      tarkoitatko huippuvirkamiehiä?

      miten heiltä rahat saataisiin pois???

      • tarkoitan kaikkia

        liikemiehiä. Virkamiehet ovat palkkansa ansainneet.


      • heh hehe
        tarkoitan kaikkia kirjoitti:

        liikemiehiä. Virkamiehet ovat palkkansa ansainneet.

        Sosialismin perusidean mukaan rikkaat virkamiehet saavat pääpotin, köyhä kansa saa vodkaa ja mahorkkaa, ja juoksutusta työkkäristä

        Oletko muuten itse virkamies? Vai oletko yrittäjä?


      • antuanette
        heh hehe kirjoitti:

        Sosialismin perusidean mukaan rikkaat virkamiehet saavat pääpotin, köyhä kansa saa vodkaa ja mahorkkaa, ja juoksutusta työkkäristä

        Oletko muuten itse virkamies? Vai oletko yrittäjä?

        .....= pitsaa ja pigprotheria !


      • ilkkacristianbjörklund
        tarkoitan kaikkia kirjoitti:

        liikemiehiä. Virkamiehet ovat palkkansa ansainneet.

        Onks sitte lillius ?


      • virkamies vaan
        heh hehe kirjoitti:

        Sosialismin perusidean mukaan rikkaat virkamiehet saavat pääpotin, köyhä kansa saa vodkaa ja mahorkkaa, ja juoksutusta työkkäristä

        Oletko muuten itse virkamies? Vai oletko yrittäjä?

        työssä käyvä, joka aikoo joskus yrittäjäksi. Jos saan paljon rahaa, niin ei minulla ole mitään sitä vastaan, että ne viedään minulta pois kunhan ne käytetään hyvään tarkoitukseen. Kuten virkamiesten palkkoihin.


    • ahkeruus

      Sosialisti ei kunnioita työn tuloksia. Jos raadat ympäripyöreitä päiviä saadaksesi edes jotain säästöön pahan päivän varalle, niin sosialisti tulee ja tylysti ryövää työsi tuloksen.

      Sosialisti on moraaliton toisten työllä elävä loinen.

      • jaksa tehdä työtä

        Eikä kaikki edes saa töitä, kun ei ole ollut tarpeeksi fiksuja käydäkseen kouluja. Mutta onneksi suomessa on paljon koúluja käyneitä ihmisiä, jotka tienaavat yhteiseen kuuluvaa rahaa.


      • makoileva sosialisti

        Me otamme oman osuutemme "yhteisistä" rahoista ja te porvarit ette voi sille mitään. Me elämme hyvin näillä rahoilla, ja on mukavaa kun on virka jossa saa paljon palkkaa... joten totutelkaa siihen että me jatkossakin otamme osuutemme kakusta - ja te maksatte sen, halusitte tai ette...


      • työtä tekee
        makoileva sosialisti kirjoitti:

        Me otamme oman osuutemme "yhteisistä" rahoista ja te porvarit ette voi sille mitään. Me elämme hyvin näillä rahoilla, ja on mukavaa kun on virka jossa saa paljon palkkaa... joten totutelkaa siihen että me jatkossakin otamme osuutemme kakusta - ja te maksatte sen, halusitte tai ette...

        viisas pääsee vähemmällä. Mitäs hätää meillä on, antaa työläisten raataa. Muista äänestää vasemmistoa.


      • konkurssilta

        "Jos raadat ympäripyöreitä päiviä saadaksesi edes jotain säästöön pahan päivän varalle, niin sosialisti tulee ja tylysti ryövää työsi tuloksen."

        Tarkoitatko esim. pankkiireita ja pankkeja?

        Onneksi sosialisti tuli väliin ja pelasti konkurssilta! Kyllä nyt kelpaa!


    • Otemporaofortum

      Ruotsin postin uusi toimitusjohtaja Lars G. Nordström aikoo luopua kohutusta 900 000 kruunun eli yli 90 000 euron kuukausipalkastaan, kertoo Helsingin Sanomat.
      Nordström ilmoitti lauantaiaamuna Ruotsin TV4:n haastattelussa, että hän luopuu tähän mennessä saamastaan palkasta eikä nosta palkkaa tehtävästä jatkossakaan.
      – En pidä siitä, että minun vihjataan olevan ahne. Olen päättänyt, että postin työntekijöiden, asiakkaiden ja itseni takia luovun palkastani, Nordström sanoi Dagens Nyheter -lehden mukaan.
      Nordström valittiin kesäkuun lopussa Ruotsin postin väliaikaiseksi toimitusjohtajaksi ja konsernijohtajaksi. Postista saamansa palkan lisäksi hän saa noin viisi miljoonaa kruunua eli noin puoli miljoonaa euroa vuodessa eläkettä edellisestä tehtävästään Nordean toimitusjohtajana.

    • ...

      Miksi liberaali foorumiin on tunkeutunut kommunisti?

    • ihmiset eivät ole samanlaisia

      Osa ihmisistä on enemmän kunnianhimoisia ja jotkut toisaalta luksuselintason perään kuin toiset. Vaikka kaikki maailman raha nyt samantien jaettaisiin tasaisesti kaikkien kesken, meillä olisi köyhiä ja rikkaita jo huomenna. Osa köyhistä kun ei ymmärrä mitään rahan päälle tai on esim. alkoholisti, peliaddikti tms joka menettee kuitenkin rahansa hyvin pian. Osa ihmisistä taas haluaa kasata rahaa itselleen sen vallan ja aiheuttaman elintason takia. Siksi kommunismikaan ei ikinä toimi ihmisillä koska aina osa porukasta vetää välistä.

      Osa ihmisistä tyytyy vähään, osa ei. Miksi kahden erilaisen ihmisen pitäisi elää samalla tavalla?

      Vaikka nykyään on eritasaarvoisuutta maailmassa paljon ja raha kasaantuu sinne missä sitä jo on, niin edes keskiluokka ei suostu omistaan jakamaan. Ei rikkaiden rahat riitä tasa-arvoon, se vaatisi keskiluokankin lompakon avaamista jotta köyhille saataisiin samanlaiset oltavat. Kuinka moni keskiluokkainen urpo olisi siihen valmis, hehän ovat muutenkin se pahin luokka tässä kapitalismissa. Seuraavat typeriä kulutustrendejä jotka brändit heille luovat. Ovat kateellisia naapurin rahoista ja ottavat vaikka lainaa että saisivat isomman auton kuin kavereilla.

      Sitäpaitsi, köyhät ihmiset ovat onnellisuumittareissa kärjessä. Esim. Sri Lankalaiset ovat onnellisempia ihmisiä maailmassa vaikka ovat lähes köyhin kansa. Rikkaasa Yhdysvalloissa onnellisuus on jo hakusessa pahasti.

      • libisokangas

        .....Elan Belaan kuljen ja laulan vain !


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      436
      5462
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      171
      3252
    3. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      8
      2907
    4. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      98
      2791
    5. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      71
      2148
    6. Eikö me voitais

      Vaan harrastaa seksiä kun muusta ei tule mitään
      Ikävä
      44
      2098
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      52
      2054
    8. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      87
      1797
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      12
      1541
    10. MTV: Vappu Pimiä lataa yllättävän kommentin Helena Puolakasta: "Eihän Helena Puolakkakaan..."

      Miten Vappu Pimiä pärjäsi mielestäsi MasterChef-tuomarina? Pimiä aloitti MasterChef-tuomarina uudessa pestissä. Nyt Pim
      Tv-sarjat
      17
      1413
    Aihe