Täällä muita joita vituttaa ne saatan pakkososiaalistamisrituaalit? Minua vituttaa. Niistä syntyy ylimääräistä juoksemista, vaivaa ja joutuu aina vahtimaan tollojen tekemistä. Opiskelen maalla ja oppilastoverini ovat lähes läpeensä yhtä tolloja. Viimeksikin sain kolmosen kun tein niiden kanssa ryhmätyötä. En pystynyt sitä millään venkuroinnilla välttämään.
Vammaiset ryhmätyöt
vittuuntunut
7976
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
...tuo asenne ainakaan asiaasi yhtään auta
Ryhmätyö on tyhmätyötä. Erityisesti ryhmän etevimmän tai motivoituneimman edustajan kannalta.
Onneksi minulla on ollut hyvin vähän ryhmätöitä yliopisto-opintojeni aikana. Sitäkin enemmän keskustelen vapaamuotoisesti alani kysymyksistä.
Ryhmätöissä opit pikkuhiljaa tekemään hommia toisten kanssa sosiaalisessa ympäristössäsi. Tarvitset näitä taitoja työelämässä jossa et voi valita työkavereitasi. Onnea oppimiseen!
Itsellä ei ole ollenkaan ongelmia ryhmätöiden kanssa, koska väki on keskimäärin todella fiksuja. Kannattaa siis miettiä opiskeleeko omantasoisessa paikassa jos muu väki on tosiaan noin "tolloja".
No itse en ainakaan pidä opiskelutovereitani tolloina, kummassakaan pääaineessa, joista teen samaan aikaan kahta tutkintoa. Sen sijaan pidän itseäni erityisen kyvykkäänä ja motivoituneena (ts. minulla on kusta päässä), joten joka tapauksessa koen tekeväni itsenäisesti parempia töitä kuin ryhmässä.
mielestä just ryhmätöiden ongelma
Kun itse tietää osaavansa jonkin asian paremmin kuin toiset, on vaan kiltisti suu kiinni tanssittava ryhmän yleisen mielipiteen mukaan
Olen onnellinen että opiskelen nykyään AMK:ssa. Kun olin yliopistossa, ryhmässäni olevat olivat juuri kaltaisiasi sosiaalisia taitoja omaamattomia keltapäitä. Elämässä ei pärjää, jos ei tule toimeen muiden ihmisten kanssa, siinä ei ne vitoset paljon auta.