Tuollainen olisi tarkoitus hankkia, mutta miten riittää valovoima esim hirvimetsällä?
Leupold VX-II 1-4x20 DX , kokemuksia kenelläkään?
8
5992
Vastaukset
- --------------------
Heitä roskiin, osta zeiss tai kahles
- hyvä kiikari
Tuo on erinomainen kiikari hirvelle, jossa useasti joutuu läheltä ampumaan. Etulinssin koolla onmerkitystä vain suurilla suurennoksilla. Tuossa kiikarissa ulostulo pupilli on suurennoksen pienuudesta riittävä (20/4=5). Jos olet nuori, niin silmäsi pupilli avautuu max. 7mm, mutta jos jo ikää,niin 4-5mm suurimmillaan on pupilli silmässä.
- Henttu
Ei tule tällä kertaa itselleni, vaan 55v isälleni, jolla näkö ei varmasti enää parane. Tärkeitä ominaisuuksia ovat juuri valovoimaisuus ja laajanäkökenttä. Todennäköisesti tuo kiikari tulee hankittua.
Ainakin ominaisuuksien mukaan vaikuttaisi hintaan nähden hyvältä ostokselta.
http://www.hjorth.fi/Ampumaurheilu2007osa_3.pdf
Yhden tarjouksen sain jo tuosta. Se oli 380€ ilman jalkoja. Edullisemmin ei lienee mistään saa...
- kimble74-m
Mulla on 243w päällä n 15 vuotta vanha leupold ja hyvin toimii, optilockin renkaissa vaan pultti katkennu, mut sehä osoittaa vaan sen että kun kaatuu kiikarin päälle se kestää.
Nyt oon ostamassa samanlaista tai ainakin vx2 ja laitan vanhan piekkarin päälle vaikka sitä ei oo paljon tarvinnu vuosittain säädellä.
yleensä yhtään.
Kannatan! - leupold
kestää hyvin
- vxII
Tuli tuo Vx II ostettua ja hyvä peli on!!
Näkökenttä on laaja ja näkymä selkeä hämärämpänä ajankohtanakin. Suosittelen! - Anonyymi
Hyvä kiikari Hirvi ja karhujahtiin. Hyvä ohutlankainen ristikko. Etulinssi turhan syvällä putkessa hankala pyyhkiä sadekelillä, mutta onhan suojat jo keksitty. Varmaan parhaita 500€ sarjassa. Mieluummin tämä kuin esim. 900€ "karvahattu" Zaiss.
- T3 hunter
5-vuotta ollu 9.3x62 tikka t3 battuen päällä kyseinen kiikari. on sitte maailman paras hirvikiikari varsinkin isolle kaliiberille kun silman etäisyys kiikariin tuo 110mm. ja muutenkin laaja näkokenttä ja kirkas kuva muihin veraattuna.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä
On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..1626077Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour
(Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa574645Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu
Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu444400Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään
voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa644249Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä
Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa682652En koskaan tule sinulle tätä kertomaan
Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.612142Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen
Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?1331632odotatko vielä viestiä minulta...
Mies...? En tiedä mitä sanoa 😔 auta vähän naista ja tule enemmän vastaan1261479- 481421
- 341308