vanhainkodeissa olevat vahukset,helsingin alueella ovat tutkimuksen mukaan suurin osa aliravittuja,hienoa hallitus työntäkää sitä rahaa ulkomaille,eihän nämä suomen rakentajat tarvi ruokaa ja terveyspalveluja, kun sekin on jo todella huonoa,jos rahaa on sairaalla sitä hoitoa saa mutta muuten ei.
voiko tämä olla totta suomessa
maraesk
26747
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
helsingin alueella on vanhujset muita alueita useammin aliravittuja? Ainakaan iltapäivälehtien I-L ja IS juttujen mukaan ei helsinki tullut mitenkään muita enemmin, esiin. Lapsellista ja syyttävää populismia tyypilliseen soinilaisuuden malliin.
molemmista mainittiin ja ovat huonontuneet kovasti,lue jos et usko.
se vain valitettavasti on totta. Kuunteleppa noita meidän politiikkoja, aina joku huutaa turpa levällään kehitysapumiljoonien korottamisen puolesta. Viis veisaavat kotimaan tarpeessa olevista.
Suomessa suurin osa laitos ja vanhusten taloissa asuvista vanhuksista on ali ravittuja sekä muutoin huonolla hoidolla.
hoitohenkilöstöllä ei ole aikaa eikä voimavaroja hoitaa vanhuksia sen mukaisesti kuin se olisi tarpeen. Erityisesti vammaiset jotka ovat laitos hoidossa joutuvat kärsimään asioista eniten, heidän hoitonsa on täysin retu perällä.
Olisi korkea aika tukea yksityisiä hoitokoteja ja perhekoteja erityisellä rahoituksella jota selllaisille yritäjille antaa avustuksia joilla on ulosotto velkoja, sillä ne henkilö jotka lähtevät perustamaan kyseisiä koteja ovat tietoisia mihin ryhtyvät ja ottavat asiansa vakavasti, silloin hoito olisi sen muakista joista vanhukset ja vammaiset tarvitsevat.
Vähän vääristelevää. Ei se aina ruuan puutteesta johdu vaan siitä että vanhukset ei aina halua syödä paljon mitään. Vaikka olisi pöytä täynnä herkkuja niin yksi silli uppoaa. Väkisinkö niitä pitäisi syöttää?
antamaan enerkia pitoisia ruokia, lisätä oikeaa rasvaa ja sokeria annoksiin, niin, että niistä tulisi maukkaita aterioita.
lainauksia: Alipainoisia ovat varsinkin sellaiset vanhukset, joilla on hankaluuksia syömisessä huom. joilla oli vaikeuksia syömisessä!
lisää: Vuonna 2003 tehdyn vastaavan tutkimuksen mukaan Helsingin vanhainkotien asukkaista liki puolet oli vajaaravittuja tai heillä oli riski olla vajaaravittuja. Pitää huomauttaa että ko. tutkimus oli tehty vuonna 2003 joten sen tulokset eivät ole relevantteja, tämän päivän tilaan.
Tietoista kohuhakuisuutta ja keinotekoista syyllistämistä. Tutkimuksessa ei mainittu mitään siitä tosiasiasta että vanhukset ns. valmistautuu myös kuolemaan ja ravinnon vastaanotto tyrehtyy, eli ns. saattohoito niin henkilön itsensä kuin hoitohenkilökunnankin taholta, alkaa luonnollista kautta. Pitänee samalla kyseenalaistaa tuota alati muuttuvaa terveystietoa jota jaetaan, niin nuorille kuin vanhainhoidostakin vastaaville. Onko vain kevyt terveellistä, vai tarvitaanko myös raskasta ruokaa.
ensinnäkin haluan kysyä suoraan,kun nuo voivat kirjoitta nimimerkilläsi eli kirjoita oikealla nimelläsi.sairaala hoidossa minulla hyviä kokemuksia kun siskoni kuoli oys.ssa vähän yli kuukausi sitten,se hoito taso oli aivan kauheaa jos ei ois muuten kuollu niin nälkään.
tylsää siellä kykypuolueessa koska näyt viihtyvän jatkuvasti täällä. Mie en koskaan käy enkä kirjoottele kykypuolueen palstoilla, mie oo kato perus.
suornaisen terveysmoskan syömisessä, herra Kärhamä ei ehkä ulkönäöstä päätellen ole törmännyt ongelmaan VIELÄ! (Toivo elää)
ku siul ei oo mittää sanomist. Jos et oo huomant, ni käyphä tuo Kähärä Keskustan ja kokoomuksenkii palstala kirjottamas, ja näkkyy tuo nytkii olevan tuol NATO palstal herättelijänä. Iha hyvä ku sie sanot olevas perus, mut sen kyl huomais toki muutenkii. äänes siu pittää olla, vaik mittää et sano.
Kun aikanaan pääsee vanhain-kotiin,eikä mene kauan...
Sulla ei taida olla minkäänlaiset elämänreaaliteetit hallussa. Jos olisit saattanut läheisesi haudan lepoon, tietäisit mistä puhut. Mene vaikka siihen kalenteriin, haluaisin nähdä sinut ruiskukissa.
puhumaan kädelle elämän realiteeteista, kuolemasta, syntymästä, tai mistään muustakaan. Kalenteriinkin käde sopisi hyvin, oikein hyvin.
Mitä hesaan tulee...taidatte te muut olla pölhöjä...mitä olen näitä lukenut...
kaunis ja älykäs! http://paw.nu/img/3yoehw2.jpg
uimiksella ei ole yhtään omaa ajatusta, ja nekin mitä muilta lainaa on vääristeltyjä ja vailla mitään totuutta.
Mitään sanomista.
tuostakaan asiasta mitään hajua. Vanhusten huollossa on ns. passiivinen saattohoito olemassa joilla annetaan elintoimintojen loppua, luonnollisella tavalla. Tuohon liittyy monesti mm. tuo ravintokysymyskin, joten ennenkuin rupeet taas keuhkoomaan, niin ota asiasta selvää. Käde oli ajatuksellisesti ja asian oikeellisuuden tiimoilta, taas sua edellä. "Elämänrealiteetti" on kuolema ja kun vanhaksi tulet, niin et ainakaan kehity tai pysy fyysisesti etkä juuri psyykkisestikään paremmaksi, saati ehjemmäksi.
sä et itseasiassa tiedä mistään mitään. Minusta tai mun elämänreaaliteeteista kaikkein vähiten, joten älä rupee opettaa. Sulle tuntuu kaikki asiat olevan hakuammuntaa, tai toisten peesausta.
onko selkä rankaa sanoa suoraan tänne pohjoiseen vaihdoitko puoluetta.
Siirryin toiseen ryhmittymään jo Syksyllä 2007 joten oletin sen olevan sunkin tiedossa, koska ko. asiasta noita repostelijoita riittää.
mutta pohjoisessa on sanonta,se koira älähtää johon kalikka kalahtaa.toivottavasti suur puolueessa ei käy niin.
mutta mihin tuo sun kalikka teoriasi viittasi? Kysyt toiselta, mutta epämääräisesti itse vastaat.
Aika erikoinen tyyli jolla ei ole mitään koheesiota, saamiesi vastauksien kanssa.
ps.Tuo sama kansanperinteen lausahdus toimii kyllä läpi suomen, joten ei se pelkästään pohjoisessa ole käytetty.
joidenkin pitää mennä aamulla töihin.se voi olla siskon kuolemasta valitetaan oys.siin,eihän se tuo sitä takaisin, mutta valituksesta voi olla vielä jollekkin hyötyä hoidoissa.
vaikka asiat ei sitä vaatisikaan. Se on tuo menetyksen tuska kummallinen katalysaattori erillaisille mielikuville.
Tietysti on Helsingin vika jos joku kuolee OYS:n tiloissa. Sehän on selvä.
Myöskin Venäjän hyökkäys Georgiaan johtui Helsingin toiminnoista ja hirmumyrsky Karibialla johtui ainoastaan Hesan Koplan saamattomuudesta kun ei ole jakanut persulehtiä.