Onko näin?

Maito/muna-allergia

Tyttö kohta 5v ja heinäkuussa todettiin paha siitepöly-ja heinäallergia, isällä myös kyseiset allergiat, lisäksi todella paha sitrus-pähkinäallergia, (kurkku turpoaa ym. ym.). Varasin tytölle ajan tk-lääkärille ja pyysin ruoka-aineallergiatestejä (koska isälläkin allergiaa löytyy), sai siinä jonkun aikaa vääntää kättä, että lähete labraan heltisi, otettiin maito, sitrus ja pähkinä, tänään sain tulokset ja pähkinä hiukan koholla, maito-ja muna enemmän koholla, sitrus ei koholla, no kysyin lääkäriltä, miten siis tästä jatketaan, niin kuulemma saa antaa maitoa ja munaa jos ei mitään oireita ole, ainoa "oire" tähän asti on ollut kova uloste eli ei iho-oireita, kuitenkin lääkärin mielestä voi jatkaa näiden ruoka-aineiden antamista, vaikka allergiat todettu, onko siis todella näin? Eikö jo suolisto kärsi siitä, että jatkat allergiaa aiheuttavien aineiden syöntiä???

5

637

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • allergikon äiti

      Jos testi nöäyttää että on allergiaa, kannattaa tehdä myös valttamis-altistustesti, vaikka vain kotioloissa. Eli jätä ne maito ja kananmuna kaikissa muodoissaan pois 2 viikoksi (lue tarkkaan kaikki tuoteselosteet, jotta tiedät, ettei missään ole yhtään maitoproteiinia (hera, kaseiini yms.) ja sitten kokeilet ensin maidon ja katsot, tuleeko oireita. Kannattaa aloittaa kokeilu pitkään kypsytetyllä juustolla. Jos se sopii, viikon päästä hapanmaitotuotteet, joihin ei ole hapatuksen jälkeen lisätty maitoproteiinia. Jos niistäkään ei tule selviä oireita, kokeile viikon kuluttua maiton tehtyjä ruokia. Jos edelleenkään ei tule mitään selvää oiretta, voit antaa ihan selvää maitoa juomaksi.

      Jos tulee selviä oireita, jätä viimeksi käyttöön otetut maitotuotteet pois. Ja kun olette saaneet selville, missä määrin maito sopii, ja lapsi on oireeton, kokeile kananmuna, ensin pienissä määrin jotain mikä sisältää vähän kananmunaa. Määrää voi lisätä päivittäin, mutta jos tulee selviä, lasta häiritseviä oireita, katkaise kokeilu siihen.

      Noin pienellä allergiat voivat vielä parantuakin, joten kannattaa kokeilla 1-2 kertaa vuodessa niitä sopimattomia ruoka-aineita, joista ei ole tullut sairaalahoitoa vaativia oireita.

    • Allergisen lapsen äiti.

      Tuntuu todella oudolta,että lastasi hoitava lääkäri antoi luvan syödä EDELLEEN kananmunaa vaikka lapsellasi on selviä oireita kananmunasta.Itselläni on myös 5v. tyttö ja tytölläni kananmuna allergia(valkuainen vain).Itse en anna kananmunaa tyttärelleni,koska hän reakoi alapäällä mikäli on saannut kananmunaa jostain ruuasta.(oireita meidän tytöllä on punoittava ja kirvelevä alapää.)Kokeilkaa tekin vältää kananmunaa.Itse korvaan munan esim.käytän ruuanlaitossa lihalientä ja laatikkoruuat valmistan ilman munaa.ALLERGISEN LAPSEN RUOKINTA VAATII PALJON KÄRSIVÄLLISYYTTÄ JA MIELIKUVITUSTA.Tie ei ole helppo,mutta säästytään turhilta itkuilta ja kivuilta. Tyttäreni sairasti myös vauvasta aina 4v.asti maitoproteeni allergiaa,kun se allergia helpotti tuli tämä muna allerga,joten tuskainen ja todella hermoja rassaava on ollut meidän perheen arki. Tieto ja taito hoitaa ja käsitellä allergisen lapsen ruokavaliota tuotti minulle eniten päänvaivaa.Nyt se jo sujuu......Hyvää jatkoa teidän perheelle ja kaunista syksyn jatkoa.T.ALLERGISEN LAPSEN ÄITI.

    • .......

      iho-oireita (ihottuma, rakkulainen ja rikki mennyt iho jne),
      silmäoireita (punoitus, vetisyys, turvotus silmien ympärillä)
      suolisto-oireita (lähtee siis suusta suolta pitkin ihan alas asti; huulten, suun ja nielun turpoaminen, vatsan väänteet, oireet, löysä, kova vatsa, virtsateiden ympärillä oleva ihottuma punoitus jne)
      nuha, yskä, astma kohtaus (astmaatikoilla)
      levottomuus, huonovointisuus, päänsärky,
      pahimmillaan anafylaktinen shokki, joka vaatii jo ambulanssilla sairaalaan menon.
      Allergisia oireitahan voi saada sisäisesti ruuassa, juomassa nautittuna
      ja ulkoisesti iholle esimerkiksi aine, materiaali jne, hengitykseen hengitettynä jne.
      Nythän ovat homeet taas tapeetilla
      (allergisten oireiden aiheuttajien lisäksi)
      niissä olevien jopa hermostomyrkkyihin viittaavien ainesosien vuoksi.

      Hyvä allergialääkäri taikka allergologi on lapsiperheen pelastus monessa kohtaa. Valitettavasti terveydenhuoltomme on järjestetty nykyisin niin ettei keskussairaalaankaan tahdo saada enää edes tarvittaessa lähetettä
      (siellähän voi jopa törmätä allergioista ymmärtävään lääkäriin).
      Joten jos on tarvetta ja tuntuu
      ettei oma terveyskeskus lääkäri riitä lapsen terveydenhuoltoon
      niin yksityiselle sitten.
      Maksaa rahaa mutta voi monessakin tapauksessa olla se ainoa taho terveydenhuollossa
      joka ymmärtää mistä allergia asioissa on kyse.

      • suositella välttämistä

        jos oireet eivät ole pahoja!!! Suositukset ovat muuttuneet ja siedätys on päivän sana. Omalle vauvalleni annettiin ohjeeksi, että antaa esim. kauraa vaikkapa joka toinen tai kolmas päivä, jos suolisto sen tuntuu kestävän (meillä suolisto-oireita, joiden aiheuttajat osittain epäselviä). ELi ehdotonta välttämistä ei enää pidetä välttämättömänä. Tietenkin riippuu oireista.


    • näin on

      Meillä myös allerginen poika (muna, kotimaiset viljat, maito). Muna-allergia todettu prick-testillä, mutta käytännössä ei olla huomattu että munan syönnistä tulisi mitään oireita. Tähän onkin annettu ohjeeksi, että sitten munaa voi lapselle antaa, turha välttää sellaista ruoka-ainetta mistä ei oireita tule. Viljat ja maito negatiivisia prick-testissä, mutta niistä aiheutuu kovaa ripulia joten näitä vältetään testin negatiivisuudesta huolimatta. Itse antaisin kyllä kaikkia ruoka-aineita joista oireita ei tule.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      28
      2693
    2. Mitä aiot sanoa, kun ja jos tapaatte seuraavan kerran?

      Oletko päättänyt etukäteen?
      Ikävä
      91
      1034
    3. Koetko sä mitään

      Syyllisyyden tunteita siitä mitä teit mulle?
      Ikävä
      58
      901
    4. Mies muistatko kun näit

      Mut ensimmäisen kerran? Missä se oli? Hyvää yötä.
      Ikävä
      66
      875
    5. olet kaiken rakkauden arvoinen

      Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy
      Ikävä
      26
      847
    6. Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu
      Suomalaiset julkkikset
      6
      827
    7. Olisi kiva

      Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä
      Ikävä
      37
      800
    8. Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?

      Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.
      Ikävä
      65
      794
    9. Oot mun koko maailma

      Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹
      Ikävä
      75
      724
    10. Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa

      Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu
      Ikävä
      135
      708
    Aihe