Amerikan väkivaltarikollisuuden räjähdysmäistä kasvua 60-luvun puolenvälistä 80-luvun alkuun luotaava kohudokumentti onnistuu välttämään turhan exploitaation erittäin rankasta kuvamateriaalista ja aiheestaan huolimatta.
John Kennedyn salamurhasta alkava kylmäävä "tarina" johdattelee pahoinvoivan katsojan aseiden ja voimankäytön mallin omaksuneen kansakunnan ja mahdollisuuksien maan synkkään todellisuuteen, esitellen liudan salamurhaajia, massamurhaajia, sarjamurhaajia, tai vain muuten kajahtaneita tappajia, joiden tekoja ja motiiveja ei voi rationaalisesti ajatellen tajuta.
Dokumentti ei yritäkään tarjota yleispätevää vastausta näihin järjettömiin veritekoihin, vaan tyytyy vain esittämään kollaasin kansakunnan "sairaskertomuksesta", jättäen tulkinnan pitkälti katsojan harteille.
Puheenvuoron saavat niin Mansonit, Ted Bundyt kuin presidenttejä surmanneet, tai sitä yrittäneet kansalaiset, sen sijaan presidenttejen ja presidenttiehdokkaiden osana on pitkälti toimia vain maalitauluina hidastuksina ja uusintoina näytettäville murhayrityksille.
Joten dokumenttielokuvan saama esityskielto USA:ssa oli varsin odotettu reaktio, siitäkin huolimatta, että ketään murhamiestä, tai -naista ei nosteta jalustalle oli jo pelkkä puheenvuoron antaminen, näille eksyneille kansalaisille, ilman moraalista tuomitsemista näköjään liikaa.
Elokuvan kaikkien sensuroimattomien kuvien ja filminpätkien jälkeen, erään englantilaisen lauluntekijän muistotilaisuudessa, esitettävä yhteislaulu paremman huomisen puolesta luon raakaan dokumenttiin hienon kontrastin ja kosketuspinnan - ehkä nämä dokumentin tekijät eivät sittenkään ole niin pahaa sakkia, vaikka kuvaavatkin todellisuutta vailla auringonpaistetta.
Give Peace a Change!
****½
The Killing of America (-82)
3
319
Vastaukset
- MarkiisiDeFuckingÅmÅl
Tuo iskulause on "Give peace a CHANCE", ei change :)
Anteeksi pilkunrakastelusta, mutta noin sanottuna se tarkoittaisi "anna Rauhalle vaihtorahaa".
Vitsailu sikseen, itse leffa on kyllä hyvä ja kiinnostava dokkari, joka on tosin tehty ennen uusimpia väkivaltatapauksia. Kiitos arvostelusta.- albert fish
Jos pilkkujen kanssa aletaan intiimiin kanssakäymiseen, niin sitten on mainittava että vaihtorahasta puhuttaessa ei käytetä artikkelia, joten rauhalle tarjotaan muutosta jos sanotaan "give peace a change".
Aiheena olevasta dokumentista en sano juuri mitään, mainio pätkä se kyllä on, kun viimein vuosien odottamisen jälkeen sain levyn käsiini.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?
Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä5211792Sanna Marin vetänyt leukoja 11 kertaa
Tästähän oli joskus polemiikkia, kun muistaakseni lupasi kymmenen tai jotain vedellä. No nyt niin on, ainakin omien san404754Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman
nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie2562872Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?
Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin1522672- 1151782
Farmi Suomi: Kokeeko Frederik, 81, saman kohtalon kuin ikämies Danny?
Danny, musiikkineuvos Ilkka Lipsanen, nähtiin mukana Farmi Suomi -realityssä v. 2024. Danny teki yllätysratkaisun ja tuo19117840 vuotta töitä paiskinut ja 3 vuotta työttömänä mamuna Suomessa, sama eläke
Jokin mättää. Eläkettä ei pidä maksaa lainkaan mamuille jos työhistoriaa ei ole vähintään 10 vuotta takana.211941- 79889
- 82860
En luota sinuun
en edelleenkään yhtään tiedä oletko lintu vai kala vai kalavale. Ja ilmeisesti haluat pitää sen niin, syitä voi vain arv67835