tarvitseeko Mopsi...

vaatteeita

tarvitseeko mopsi vaatteita?minulle on tulossa talvi pentu ja haluaisin tietää että pitääkö minun ostaa fleece mopsin pennulle kun se tulee kotiin?asumme lapissa ja lunta on reippaasti.entä onko mopsilla jotain sairauksia? esim.lonkkavikaa?entä voiko mopsin kanssa harrastaa agilityä?kiitos sinulle joka vastaat(jos vastaat)niin saan tietää mopsista lisää.

8

2154

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mutta...

      ...sä tarvitset

    • morthax

      koirat ole sinua varten. Älä ota koiraa,jos et rodusta mitään tiedä. -.-

    • tsih

      Älä ota koiraa ennen kuin sinulla on edes perus tiedot hallinnassa.. Tiedätkö edes miltä mopsi näyttää?

    • ...koirien pukeminen on,mutta järkeä voi toki käyttää,jos lyhytkarvaisesta koirasta on kysymys. Oikeastihan koira pärjää luonnonturkillaan,eikö ? Ja kovilla pakkasilla ei se edes viihdy ulkona. Minunkin joskus tekee mieleni pukea koiralle ainakin kurahaalari... Mutta ihan tosissaan jos ollaan,niin kysy näitä asioita kasvattajalta jolta meinaat koiran ostaa,hän tietää ja sanoo,myös terveysasiat ja agilityharrastuksen mahdollisuuden.Koiranpennut on niin kalliita,että aina pitää vaatia täydelliset "käyttöohjeet".

      • Minni-neiti;DD

        Meidän mopsimme jäätyisi ilman jotain haalaria kautta takkia.Pentuna se hädin tuskin jaksoi olla talvella edes viittä minuuttia ilman haalaria! Mopsihan on rotu, jota ei saa viedä liian kylmällä, eikä liian kuumalla ulos.

        Ehdottomasti haalari,tassut ovat niitten herkin paikka, joten vaikka tossutovat epämukavat, voisin silti suositella...Sielläpäin kun asutte.


    • els

      Ensin pieksetään ihmisiä siitä kun eivät kysy neuvoa ja sitten käsketään unohtamaan koko juttu jos kysyvät! Nyt ihmiset itteä vähän niskasta kiinni.Jos ette osaa vastata asialliseen kysymykseen asiallisella tavalla, voitte olla vastaamatta ollenkaan. Voitte lyödä vaikka vetoa ettette joudu oikeuteen vastaamatta jättämisestä!
      Nyt kun tuon asian sain purettua. :D
      Suosittelisin mopsille vaatetta talvisin. Lappihan on he***tin kylmä talvella niin mopsille olisi hyvä hankkia joko haalari tai edes mantteli jos ei meinaa tehdä älyttömän pitkää lenkkiä -30 asteessa. :) Töppösiäkin voi harkita,vaikka monet koirat niistä liiemmälti välitäkkään.
      Mopsilla on monta rodun jalostuksesta johtuvaa periytyvää sairautta,jotka kannattaa selvittää ja sitä kautta hankkia pentu jonka vanhemmat on testattu näiden sairauksien varalta. Mopsilla yleisin on selkärangan kierous, sillä koira on jalostettu niin että häntä olisi mahdollisimman kippura. Myös kannattaa pitää silmät auki hengitystieinfektioiden varalta. Mopsilla kun on lyhyt lättänä kuono, aiheuttaa se hengitysongelmia varsin usein. Nenän poimua on myös putsattava joka kerta lenkiltä tullessa ja hyvin, sillä se kerää kaikkea likaa ja moskaa joka siellä muhiessa aiheuttaa tulehduksen.
      Mopsia ei yleisiten pidetä erinomaisena agilitykoirana, mutta se ei sulje mahdollisuutta pois.Tutun mopsi on oikein oiva agilitykoira. :)
      Ruoasta tulisi sen verran mieleen että eläintarvikekaupasta kannattaa hankkia sillä ne ruoat eivät sisällä keinotekoisia väri-tai säilöntäaineita ja ovat suunniteltu paljon paremmin koiran hyvinvointia ajatellen kuin k-marketeiden ja muiden joista ei tiedä mitä siellä sisällä yleensä on. Mopseille on myös ainakin royal caninilla ihan oma roturuoka joka on suunniteltu juuri mopsin ruokavaliota ajatellen. Napsut ovat suunniteltu niin että koira saa ne helpommin syötyä.:)
      Onneksi olkoon pienestä lisäyksestä!:)

    • Chinchilla-etsijä

      Kyllä sille voi ostaa fleecen mutta sillehhän voi myös kutoa/neuloa vaatteet jos tahtoo.

      • luomuhurtta

        ei ole mopsia, mutta jos olisi, niin hakkisin sekä villpaidan, että paksummankin rotukohtaisen talvitakin. omalla sakemanni labbis hysky hurtalla on toppatakki ( kun matkustaa pakun tavaratilassa, häkissään,) ja jumpperi yli -10 asteen lenkeillä, koska otus on kylmänarka johtuen kilpirauhasen vajaatoiminnasta ja karvakadosta, jonka syy ei ole useasta lääkärireissusta huolimatta selvinnyt.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      77
      8001
    2. Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut

      Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m
      Maailman menoa
      89
      6053
    3. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      83
      5531
    4. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      67
      5446
    5. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      113
      4710
    6. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      121
      2452
    7. Ei välimatka meitä erottanut

      Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e
      Ikävä
      5
      1329
    8. Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!

      Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol
      Maajussille morsian
      7
      1324
    9. Kohta taas mesikämmeneen

      Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa
      Ähtäri
      43
      1154
    10. Olin ihan varma että sä olet se oikea

      Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko
      Ikävä
      52
      1143
    Aihe