tarvitseeko Mopsi...

vaatteeita

tarvitseeko mopsi vaatteita?minulle on tulossa talvi pentu ja haluaisin tietää että pitääkö minun ostaa fleece mopsin pennulle kun se tulee kotiin?asumme lapissa ja lunta on reippaasti.entä onko mopsilla jotain sairauksia? esim.lonkkavikaa?entä voiko mopsin kanssa harrastaa agilityä?kiitos sinulle joka vastaat(jos vastaat)niin saan tietää mopsista lisää.

8

2193

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mutta...

      ...sä tarvitset

    • morthax

      koirat ole sinua varten. Älä ota koiraa,jos et rodusta mitään tiedä. -.-

    • tsih

      Älä ota koiraa ennen kuin sinulla on edes perus tiedot hallinnassa.. Tiedätkö edes miltä mopsi näyttää?

    • ...koirien pukeminen on,mutta järkeä voi toki käyttää,jos lyhytkarvaisesta koirasta on kysymys. Oikeastihan koira pärjää luonnonturkillaan,eikö ? Ja kovilla pakkasilla ei se edes viihdy ulkona. Minunkin joskus tekee mieleni pukea koiralle ainakin kurahaalari... Mutta ihan tosissaan jos ollaan,niin kysy näitä asioita kasvattajalta jolta meinaat koiran ostaa,hän tietää ja sanoo,myös terveysasiat ja agilityharrastuksen mahdollisuuden.Koiranpennut on niin kalliita,että aina pitää vaatia täydelliset "käyttöohjeet".

      • Minni-neiti;DD

        Meidän mopsimme jäätyisi ilman jotain haalaria kautta takkia.Pentuna se hädin tuskin jaksoi olla talvella edes viittä minuuttia ilman haalaria! Mopsihan on rotu, jota ei saa viedä liian kylmällä, eikä liian kuumalla ulos.

        Ehdottomasti haalari,tassut ovat niitten herkin paikka, joten vaikka tossutovat epämukavat, voisin silti suositella...Sielläpäin kun asutte.


    • els

      Ensin pieksetään ihmisiä siitä kun eivät kysy neuvoa ja sitten käsketään unohtamaan koko juttu jos kysyvät! Nyt ihmiset itteä vähän niskasta kiinni.Jos ette osaa vastata asialliseen kysymykseen asiallisella tavalla, voitte olla vastaamatta ollenkaan. Voitte lyödä vaikka vetoa ettette joudu oikeuteen vastaamatta jättämisestä!
      Nyt kun tuon asian sain purettua. :D
      Suosittelisin mopsille vaatetta talvisin. Lappihan on he***tin kylmä talvella niin mopsille olisi hyvä hankkia joko haalari tai edes mantteli jos ei meinaa tehdä älyttömän pitkää lenkkiä -30 asteessa. :) Töppösiäkin voi harkita,vaikka monet koirat niistä liiemmälti välitäkkään.
      Mopsilla on monta rodun jalostuksesta johtuvaa periytyvää sairautta,jotka kannattaa selvittää ja sitä kautta hankkia pentu jonka vanhemmat on testattu näiden sairauksien varalta. Mopsilla yleisin on selkärangan kierous, sillä koira on jalostettu niin että häntä olisi mahdollisimman kippura. Myös kannattaa pitää silmät auki hengitystieinfektioiden varalta. Mopsilla kun on lyhyt lättänä kuono, aiheuttaa se hengitysongelmia varsin usein. Nenän poimua on myös putsattava joka kerta lenkiltä tullessa ja hyvin, sillä se kerää kaikkea likaa ja moskaa joka siellä muhiessa aiheuttaa tulehduksen.
      Mopsia ei yleisiten pidetä erinomaisena agilitykoirana, mutta se ei sulje mahdollisuutta pois.Tutun mopsi on oikein oiva agilitykoira. :)
      Ruoasta tulisi sen verran mieleen että eläintarvikekaupasta kannattaa hankkia sillä ne ruoat eivät sisällä keinotekoisia väri-tai säilöntäaineita ja ovat suunniteltu paljon paremmin koiran hyvinvointia ajatellen kuin k-marketeiden ja muiden joista ei tiedä mitä siellä sisällä yleensä on. Mopseille on myös ainakin royal caninilla ihan oma roturuoka joka on suunniteltu juuri mopsin ruokavaliota ajatellen. Napsut ovat suunniteltu niin että koira saa ne helpommin syötyä.:)
      Onneksi olkoon pienestä lisäyksestä!:)

    • Chinchilla-etsijä

      Kyllä sille voi ostaa fleecen mutta sillehhän voi myös kutoa/neuloa vaatteet jos tahtoo.

      • luomuhurtta

        ei ole mopsia, mutta jos olisi, niin hakkisin sekä villpaidan, että paksummankin rotukohtaisen talvitakin. omalla sakemanni labbis hysky hurtalla on toppatakki ( kun matkustaa pakun tavaratilassa, häkissään,) ja jumpperi yli -10 asteen lenkeillä, koska otus on kylmänarka johtuen kilpirauhasen vajaatoiminnasta ja karvakadosta, jonka syy ei ole useasta lääkärireissusta huolimatta selvinnyt.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      117
      3932
    2. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      76
      3265
    3. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      67
      1877
    4. SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk
      Maailman menoa
      219
      1341
    5. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      117
      1242
    6. Venäläiset varkaudessa

      Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee
      Varkaus
      210
      1013
    7. Lupajaoston esityslista

      Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo
      Pyhäjärvi
      49
      765
    8. Haluaisitko kaivattusi

      kanssa ensiksi seksiä ja sen jälkeen puhumista?
      Ikävä
      62
      706
    9. Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?

      Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall
      Euroviisut
      20
      706
    10. Unelmoitko asumisesta ja elämisestä tai lomasta Lapissa?

      Unelmoitko Lapista, ja ehkä voisit asua ja elääkin siellä? Lappi kiehtoo niin suomalaisia kuin ulkomaalaisiakin: lumi,
      Sinun unelmalomasi
      6
      695
    Aihe