Puolueen perustamiseksi 20 tuh nimeä

Pitäisikö puolueen perustamisen vaatimuksena olla 20 tuhatta nimeä? Näin ei esim. KDP:n, SKP:n ja Muutosvoimien kaltaiset puolueet voisi olla olemassa.
Kyllä puolueella on erittäin suuria vaikeuksia saada edustajia läpi, jos se ei pysty keräämään 20 tuhatta nimeä.
5273
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

ihan asiaa, vain juntti voi olla huomaamatta sitä, mistä kyllä kertoo maikkarin katsojaluvutkin ja äänestystulokset, tittytainment vaikuttaa.

Äänestä
  • Puhuvat mielestäsi asiaa. No katso niiden lehtiä ja päättele sitten kirjoittavatko he asiaa. Puolueet kuitenkin nimensä mukaisesti ajavat Suomeen kommunistista yhteiskuntajärjestelmää, onko se mielestäsi asiaa?

    Äänestä

  • aito demokratia kirjoitti:

    Puhuvat mielestäsi asiaa. No katso niiden lehtiä ja päättele sitten kirjoittavatko he asiaa. Puolueet kuitenkin nimensä mukaisesti ajavat Suomeen kommunistista yhteiskuntajärjestelmää, onko se mielestäsi asiaa?

    se kysymäsi ja kannattamasi yhteiskuntajärjestelmä toimii jotakuinkin näin,
    http://www.helsinki.fi/agora/vara/talous/amerikkakritiikki.html

    Äänestä

  • puoli kirjoitti:

    se kysymäsi ja kannattamasi yhteiskuntajärjestelmä toimii jotakuinkin näin,
    http://www.helsinki.fi/agora/vara/talous/amerikkakritiikki.html

    kuvaus toiminnasta, tuttua Suomessakin

    >>"Näiden reformien järki on ensinnäkin luoda olosuhteet yksityiseen, usein ulkomaiseen, pääomaan perustuvan taloudellisen toiminnan laajenemiselle. Ensinnäkin kyseessä olevan maan rahan arvoa alentamalla ne laskevat palkkoja dramaattisesti ja pienentävät näin työvoimakuluja. Ne luovat myös olosuhteet, joissa ulkomainen pääoma voi ottaa haltuun omaisuutta ja varoja yksityistämisohjelmien kautta. Mineraalivaroja aletaan huutokaupata ja kaivosyhtiöt saavat suuria voittoja tuottavia sopimuksia. Reformit avaavat uusia markkinoita globaalitaloudessa,>>
    http://gamma.nic.fi/~otammile/Chossudovsky.htm

    Äänestä

Pienimmillään viime eduskuntavaaleissa puolue tarvitsi runsaat 10.000 ääntä ehdokaspaikkaan. Tämä olisi perusteltu minimimäärä tarvittavalle kannattajajoukolle.
Toinen kysymys on se, että kannattajakortteja esiteään 5.000, mutta vaaleissa kertyy vain n. 500 ääntä. Osoittaako tuo, että 90% kannattajiksi ilmoittautuneista ei todellisuudessa edes kannata ko. puoluetta?
Kymmenkunta vuotta takaperin eräs "presidenttipuolueeksi" pyrkinyt ryhmä veti puoluehakemuksensa pois, kun muutamalla pistokokeella todettiin kannatuskortit tekaistuksi. Selittäisikö tuo yleisemminkin kannatuskorttien ja vaalimenetyksen huiman eron?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


aito demokratia kirjoitti:

Pitäisikö puolueen perustamisen vaatimuksena olla 20 tuhatta nimeä? Näin ei esim. KDP:n, SKP:n ja Muutosvoimien kaltaiset puolueet voisi olla olemassa.
Kyllä puolueella on erittäin suuria vaikeuksia saada edustajia läpi, jos se ei pysty keräämään 20 tuhatta nimeä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu