Voyager 2.4 manual -98

Ajo-Jeppe

Ostin -98 vuosimallia olevan auton. Olisiko kellään kokemuksia, että mihin asioihin kannattaisi kiinnittää huomiota tulevissa huolloissa erityisesti? Muutenkin kokemukset kyseisestä mallista kiinnostaa.

4

804

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • erikoista tarvii

      huomioida,vaimo ajellu jo 240tkm,ei mitään erikoista öljykellon vaihdoin vuosi öljyt läpi ja nyt pitäis vaihtaa öljypohjan tiiviste

    • ostit

      Kulutus todella kohtuullista ja matkustusmukavuus hyvä niin kuljettajalla kuin muillakin.Tilojen muunneltavuus asiaa.

    • kansi korjattu

      Itellä on -97 Grand, mittarissa nyt 430000 km. Auto on ollut perheessä nyt 8 vuotta. Muutamia korjauksia on tehty.

      Kansiremppa on tehty n.330000 paikeilla. Alkoi kuluttaa vettä ja myöhemmin vuoti öljyä kannenetiivistestä moottorin takapuolelta. Syykin selvisi kun konetta alettiin korjata. Yksi kannen pultti koneen oikeassa päässä, rintapellin puolella oli selvästi löysemmällä kuin muut. Löystymiseen saattaa vaikuttaa se että ko paikka on varsin kuuma koska samalla puolella on ruiskulaiteitteisto joka haittaa ilmakiertoa koneen taakse. Uudemmissa 2,4:ssa koko ruisku on käänety koneen vasemmalle puolelle, jolloin ilmavirta pääsee paremmin viilentämään koneen takaosaa.
      Saman rempan yhteydessä vaihdettiin pakoventtilit jotka olivat juuri tiensä päässä. Lisäksi vaihdettinn jakohihna kaikki rattaat. Kustannus 1500€. Laatutyön teki jenkkiautokorjaamo Loimaalta.

      Viime kesänä alkoi hydrauliset venttilinnostimet rapsuttaa ikävästi. Pohdiskelin, mitä vois tehdä ja päädyin tekemään koneelle "sisäpesun" Valvolinen Engine flushilla. Aine öljyn sekaan, kone käyntiin, kierrokset n.1500, annoin käydä n. 20 min. Sen jälkeen suodattimen ja öljyn vaihto. Selvästi huomasi kuinka koneen käyntiääni muuttui. Tuon jälkeen on nyt ajettu yli 20000 km eikä rapsuta enää.

      Takajouset ovat löysää mallia.Siksi laitoin taakse lisäjouset. Ajettavuus ja kuormakkantokyky parani huomattavasti. Samoin takaiskarit alkoivat kestää. Suosittelen. Jouset hankin Hämennlinnalaisesta jenkkiautopurkaamosta. Yksi takapyöränlaakeri on vaihdettu.

      Käsijarru on heikonlainen. Viime viikolla laitettinn taakse uudet jarrukengät ja jarrusylintertit. Samalla käsijarrukin alkoi taas toimia.

      Tietenkin normaalia huoltoa on tehty.

      Vaikka joitakin yllätyksiä on ollut, olen kokonaisuuteen varsin tyytyväinen huomioonottaen ajomäärä ja aika.

    • Anonyymi

      Amerikkalaisesta jenkkiauto purkaamosta MITKÄ jouset sieltä sait tai minkä auton jousipakat tai lisä jouset ????

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      429
      7401
    2. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      92
      6136
    3. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      207
      5622
    4. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      119
      4581
    5. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      89
      4349
    6. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      29
      4289
    7. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      116
      3580
    8. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      67
      3578
    9. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      83
      3514
    10. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      23
      3488
    Aihe