Hei
Olisin kysynyt mitä teillä näyttää kaapelimodeemin Thomson TCW710 signaalitasot kun loggaatte sisään purkkiin?
Minulla näkyy kohdassa Connection/Downstream Channel/SNR arvo 36.0dB ja Downstream power -1.1dBmV
Minulla näkyy kohdassa Connection/Upstream Channel/SNR arvo 36.0dB ja Upstream power 52dBmV.
En tiedä mitä näiden pitäisi olla?
Mietin vain, että pitääkö soittaa johonkin antennifirmaan ta Elisalle, että tulevat mittaamaan kaapelit, kun yhteys pätkii.
Tosin epäilen vahvasti Elisan päätä (Riihimäki). Kaikki ATK laitteet TV:t on sellaisten älykkäiden jatkojohtojen päässä, missä sisällä vikavirta/ylijännitesuojat (myös puhelimelle ja TV-signaalille).
Yhteys on nopea, kun se toimii (3M kaapeli), mutta aina välillä yhteys on poikki!
terv:Ilphander
Kaapelimodeemin signaalitasot
ilphander
1
4089
Vastaukset 1
- jontsikka
Tutulla on thompsonissa suunnilleen samanlaiset arvot ja netti toimii hyvin (10M welho). Minulla on ollut tuota paremmat signaalit, mutta silti on kaatuillut välillä (welho 20M). Olen lukenut, että kaapelimodeemi saattaisi tykätä kyttyrää lähellä olevasta kännykästäkin (modeemi kaatuu ja käynnistyy uudelleen).
http://www.speedguide.net/read_articles.php?id=1197 ainakin tuon sivun mukaan tasosi ovat ok.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 123776
- 81706
- 56678
- 46583
Mitä luulet
Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?40577- 60542
Vielä hyvinvointitalosta
Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko71526Luule ja ajattele minusta
mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅44517- 26491
- 53473