Onko kokemuksia Vuokatin Huuskon tallista??
Vuokatin tallit
6
1824
Vastaukset
- ex-sotkamolainen
Kävin Huuskon tallilla ratsastamssa useamman vuoden, lopetin pari vuotta sitten paikkakunnalta pois muuton vuoksi. Siksi kokemukseni ei ole ihan tuoreita.
Hevosten koulutustaso on aika vaihteleva, osa osaa vaan ihan perusasiat ja osa on taitavampia. Ehkä vähän heikompia keskimäärin kuin monella muulla tallilla. Joukossa ei ole ihan huippuja, lukuunottamatta Päivin kilpahevosia (jotka ovat tunneilla satunnaisesti. Hevoset ovat luontelta ihan ok, muutama tosi kiltti, muutama hankalampi. Ratsastusryhmät ovat aika pieniä ja kentä reilun kokoinen, joten sen puolesta siellä on kiva ratsastaa. Tallilla järkätään omia pikkukisoja, johon tuniratsastajat pääsee osallistumaan, mutta nykyisin tallilta ei jurikaan lähdetä kisaamaan muualle (kuten ennen muinoin, harmi).
Päivi osaa opetaa ja pitää hyviä tunteja, jos haluaa, mutta valitettavan usein puuhailee suuren osan tunnista kaikkea muuta kuin opettaa (puhuu puhelimessa, seurustelee kentän reunalla katsojien kanssa, huolehtii lapsistaa, käy tallilla/kotonaan...). Varsinaista ratsastuksen opettajan pätevyyttä Päivillä ei ole, mutta hän taisi suoritaa jossain vaiheessa, jonkun alan tutkinnon (hevosharrasteohjaaja?). Huhujen mukaan tallilla pitäisi nykyisin tunteja myös joku ei Suomalainen mies. Hänestä olen kullut kehuja, mutta en tiedä taustoja juoruja enempää.
Tallin ilmapiri on tosi rento ja kiusaamista tai selän takana juoruamista ei juurikaan esiinny, siitä 10 Huuskon tallille.
Käy kokeilemassa, muuten et voi tietää onko Huuskon talli sinun jutusi.- Nykyisin:)
Nykyisin tallin hevoset ovat koulutettuja ja kisaavat myös kenttäkilpailuissa.Tuntiratsastajilla on mahdollisuus kilpailla muuallakin jopa kansalliselle tasolle asti.
Talli on Suomen ratsastajailliiton hyväksymä ratsastuskoulu:).Opetuksesta vastaavat Päivi ja Romain.Ilmapiiri on rento:). - 30
Nykyisin:) kirjoitti:
Nykyisin tallin hevoset ovat koulutettuja ja kisaavat myös kenttäkilpailuissa.Tuntiratsastajilla on mahdollisuus kilpailla muuallakin jopa kansalliselle tasolle asti.
Talli on Suomen ratsastajailliiton hyväksymä ratsastuskoulu:).Opetuksesta vastaavat Päivi ja Romain.Ilmapiiri on rento:).Rento ilmapiiri... :)
- tallikissa
Tallin uudet nettisivut yhteystiedot nyt osoitteessa http://soraset.sporttisaitti.com/huuskon-talli/
- kaisa6
Ilmeisesti lopettanu toimintansa? :(
- 12345678
Muuttaneet Ranskaan hevosineen
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP jo 100 % suositumpi kuin persut
Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst15711053Ikävä sinua mies
Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i474385Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa
Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58674116Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen
No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat1973674PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas
https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija1013496Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia
tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,1013350Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä
Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.731990Maajussi-Ville herättää kysymyksiä - Etsiikö oikeasti rakkautta vai mainostaako oliiviöljyä?
Mitä mieltä olet: etsiikö Ville rakkautta vai mainostaako oliiviöljyään? Maajussille morsian -ohjelmassa yksi maajusseis161315Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.
Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt1551018Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu
Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun270973