Hei, ajotietokoneen info näyttö ei vaihdu pyyhkiä viiksestä painamalla, eikä nöytön sivuilla olevista napeista tapahdu mitään kuten ehkä pitäisi. "Auto on uusi minulle". onko jossain joku näppäinlukko vai johto irti vai onko ajotietokone rikki. radion tiedot näkyvät. kiitos tiedoista.
307 sw, ajotietokone
8
7194
Vastaukset
- saatat
löytää apua, vaatii kirjautumisen. Hyvät sivut.
http://peugeot-foorumi.com/index.php - kysymyksiä
Onko autossasi ajotietokonetta lainkaan? Oli alunperin lisävaruste, tuli vakioksi syksyllä 2004. Eli onko pyyhkijäviiksen päässä oikeasti painonappi?
Näytön sivuilla olevista napeista pystyy mm. vaihtamaan kielen ja asettamaan kellonajan, riippumatta siitä, onko ajotietokonetta vai ei. Niillä ei voi vaihtaa näyttötilaa. Paina vasenta nappia muutama sekunti, niin jotain pitäisi alkaa näytössä tapahtumaan.
Jos ajotietokonetta ei ole, pitäisi viiksinapilla valittavien tietojen kohdalla näkyä jatkuvasti päivämäärä. Kellonaika, ulkolämpötila ja radion tiedot näkyvät aina, näyttötilan valinnasta riippumatta.- asia pitäisi
selvitä ohjekirjasta.
- ensin lukea
asia pitäisi kirjoitti:
selvitä ohjekirjasta.
Niinpä! Valitettavan usein sitä kirjaa ei viitsitä avatakaan ja sen sijaan aletaan kysellä täältä yhtä sun toista, joka selviäisi siitä kirjasta ihan itsekin lukemalla, ja aika usein ihan ymmärrettävästi selitettynäkin
307:n ohjekirjasta selviää ajotietokoneen käyttö, mutta ei sitä, onko autossa ajotietokonetta vaiko ei. Kaikki systeemit on selitetty huomautuksella "varustetasosta riippuen".
Ainoa ulkoinen tuntomerkki ajotietokoneen olemassaololle on se puoli milliä liikkuva nappi pyyhkijäviiksen päässä. Jos viiksen päästä ei pysty tuota nappia hahmottamaan, ei ajotietokonettakaan ole. Koko viiksi tosin painuu sisään päin tuon puoli millä, mutta se on ihan eri juttu.
Ajotietokoneen lisäys 307:aan pitäisi sinänsä olla aika helppo juttu. Vaihdetaan vain viiksi, jossa tuo nuppi on (= kallis) ja kerrotaan auton "keskustietokoneelle", että nyt autossa on ajotietokonetta. Kaikki muu toiminnallisuus kun pitäisi huhujen mukaan olla autossa valmiina. - pösö
ensin lukea kirjoitti:
Niinpä! Valitettavan usein sitä kirjaa ei viitsitä avatakaan ja sen sijaan aletaan kysellä täältä yhtä sun toista, joka selviäisi siitä kirjasta ihan itsekin lukemalla, ja aika usein ihan ymmärrettävästi selitettynäkin
307:n ohjekirjasta selviää ajotietokoneen käyttö, mutta ei sitä, onko autossa ajotietokonetta vaiko ei. Kaikki systeemit on selitetty huomautuksella "varustetasosta riippuen".
Ainoa ulkoinen tuntomerkki ajotietokoneen olemassaololle on se puoli milliä liikkuva nappi pyyhkijäviiksen päässä. Jos viiksen päästä ei pysty tuota nappia hahmottamaan, ei ajotietokonettakaan ole. Koko viiksi tosin painuu sisään päin tuon puoli millä, mutta se on ihan eri juttu.
Ajotietokoneen lisäys 307:aan pitäisi sinänsä olla aika helppo juttu. Vaihdetaan vain viiksi, jossa tuo nuppi on (= kallis) ja kerrotaan auton "keskustietokoneelle", että nyt autossa on ajotietokonetta. Kaikki muu toiminnallisuus kun pitäisi huhujen mukaan olla autossa valmiina.Vastauksista, eli ohje kirjasta ei selviä onko sitä vai ei. ja -03 307sw ei ole. Ja tosiaan tuolta peugeot foorumista se myös selvisi vanhoja katselemalla. eli vasemmassa viiksen päässä on kytkin jonka sisältä puuttuu 3-4mm tappi joka ajot. viiksestä löytyy. tapiksi kelpaa esim johdonpätkä. automaan 1/2 tunnin hinta on 50ekee jolla laittavat ajotietokoneen on tilaan. valmis viiksi maksaa 400e sisältää ohjelmoinnin. motonetista 199e kummankin puolen viikset. jos ei tappia osaa laittaa itse. maksaakohan vaivan koko tietokone?
- maksa
pösö kirjoitti:
Vastauksista, eli ohje kirjasta ei selviä onko sitä vai ei. ja -03 307sw ei ole. Ja tosiaan tuolta peugeot foorumista se myös selvisi vanhoja katselemalla. eli vasemmassa viiksen päässä on kytkin jonka sisältä puuttuu 3-4mm tappi joka ajot. viiksestä löytyy. tapiksi kelpaa esim johdonpätkä. automaan 1/2 tunnin hinta on 50ekee jolla laittavat ajotietokoneen on tilaan. valmis viiksi maksaa 400e sisältää ohjelmoinnin. motonetista 199e kummankin puolen viikset. jos ei tappia osaa laittaa itse. maksaakohan vaivan koko tietokone?
Mullon se, ja ainoastaan tulee katottua montako sataa kilsaa vielä tankkauksella pääsee, ja sit jos painan viiksen nappia ajon aikana niin näen sen hetkisen kulutuslukeman..
Kivempi ominaisuus ainakin -05 mallissa on tää puheohjattu audiojärjestelmä ja puhelin, joille voi antaa toimintakäskyjä enklanninkielellä, ja se jopa ymmärtää mua! : )
- Anonyymi
Miten asennetaan kellon aika
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell322078Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.461695Hallintooikeus..
"Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.1101460Olen rakastunut
varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.1041206Ootko A-nainen vielä vihainen?
Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja1041004Jos se joskus oli molemminpuolista
niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.75938- 59835
Laita nyt se viesti
Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗52779Teit yllättävän siirron
Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,28750Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd99709