Meillä on tilanne, että lapset kastettu, mutta olemme eronneet kirkosta, myös lapset. Onko heillä tällöin oikeastaan enää (kirkollisia) kummeja? Osa kummeista on lopettanut valitettavasti yhteydenpidon ja ei enää ole lapsen elämässä. Mitä mieltä ootte uusista "nimiäisistä" ja samalla uusista kummeista? Jos lapset ei enää kuulu kirkkoon, miten voi olla enää kirkon kummejakaan?
Kirkosta eroaminen ja uudet kummit
4
686
Vastaukset
- Turha juttu
Kummit on aivan turha juttu.
- akaasi
Asia on ristiriitainen sinänsä, että jos olette eronneet kirkosta juuri siksi että ette usko kirkon oppeihin jne. kummit ovat turhia koska heidän tehtävänsä kirkon mukaan kuitenkin on huolehtia lapsen hengellisestä kasvatuksesta. Käytännössä kummius kuitenkin harvoin tarkoittaa tuota. Onko sillä mitään väliä, onko alunperin valitsemanne kummit enää virallisia kummeja vai eivät? Kunhan lasten elämässä on luotettavia aikuisia, myös vanhempien lisäksi, niin sehän on hieno juttu, olipa virallinen nimike mikä hyvänsä :).
- akaasi
Olin itsekin n. kolme vuotta virallisesti (syli)kummi, mutta n. vuosi sitten erosin kirkosta. En enää pidä itseäni virallisesti kummina, mutta esimerkiksi lapsi ja hänen vanhempansa myös puhuvat minusta kummina, vaikka tietävät etten kuulu kirkkoon enää. Ei sillä ole ollut käytännössä mitään eroa, enemmänkin perheen ja kummin tai 'kummin' oma sopimus :).
- Ihmette
Tavallaan olet oikeassa Akaasi, mutta kummit merkitsee mulle myös sitä turvallista aikuista. Eli eivät merkinneet alunperinkään vain lapsen hengellisestä kasvatuksesta huolehtimista. Uusien kummien nimeäminen (siis samoja kuin alunperin, mutta joista osa poistunut) ja uudet kummitodistukset houkuttelisivat, koska haluaisin kuitenkin säilyttää lapsilla kummit. Tosin en kirkollisia kummeja, vaan ei-kirkolliset "kummit" ja olisi mukava, että sitten vain heistä puhuisi "kummeina" (tai mitä nimitystä nyt sitten käyttäisikään). Tuolla onko alunperin valitut kummit enää virallisia vai ei on se merkitys, että en halua heidän kaikkien olevan enää kummeja, koska eivät myöskään pysyneet lapsen elämässä.
Osaisiko joku sanoa mitä mieltä on noista uusista kummitodistuksista?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 544726
Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot1724286- 673892
- 1273872
Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti
Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans493681Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe793508- 983041
- 542895
- 252716
Korjaamo suositus
Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p152450