Kirkosta eroaminen ja uudet kummit

Ihmette

Meillä on tilanne, että lapset kastettu, mutta olemme eronneet kirkosta, myös lapset. Onko heillä tällöin oikeastaan enää (kirkollisia) kummeja? Osa kummeista on lopettanut valitettavasti yhteydenpidon ja ei enää ole lapsen elämässä. Mitä mieltä ootte uusista "nimiäisistä" ja samalla uusista kummeista? Jos lapset ei enää kuulu kirkkoon, miten voi olla enää kirkon kummejakaan?

4

684

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Turha juttu

      Kummit on aivan turha juttu.

    • akaasi

      Asia on ristiriitainen sinänsä, että jos olette eronneet kirkosta juuri siksi että ette usko kirkon oppeihin jne. kummit ovat turhia koska heidän tehtävänsä kirkon mukaan kuitenkin on huolehtia lapsen hengellisestä kasvatuksesta. Käytännössä kummius kuitenkin harvoin tarkoittaa tuota. Onko sillä mitään väliä, onko alunperin valitsemanne kummit enää virallisia kummeja vai eivät? Kunhan lasten elämässä on luotettavia aikuisia, myös vanhempien lisäksi, niin sehän on hieno juttu, olipa virallinen nimike mikä hyvänsä :).

      • akaasi

        Olin itsekin n. kolme vuotta virallisesti (syli)kummi, mutta n. vuosi sitten erosin kirkosta. En enää pidä itseäni virallisesti kummina, mutta esimerkiksi lapsi ja hänen vanhempansa myös puhuvat minusta kummina, vaikka tietävät etten kuulu kirkkoon enää. Ei sillä ole ollut käytännössä mitään eroa, enemmänkin perheen ja kummin tai 'kummin' oma sopimus :).


      • Ihmette

        Tavallaan olet oikeassa Akaasi, mutta kummit merkitsee mulle myös sitä turvallista aikuista. Eli eivät merkinneet alunperinkään vain lapsen hengellisestä kasvatuksesta huolehtimista. Uusien kummien nimeäminen (siis samoja kuin alunperin, mutta joista osa poistunut) ja uudet kummitodistukset houkuttelisivat, koska haluaisin kuitenkin säilyttää lapsilla kummit. Tosin en kirkollisia kummeja, vaan ei-kirkolliset "kummit" ja olisi mukava, että sitten vain heistä puhuisi "kummeina" (tai mitä nimitystä nyt sitten käyttäisikään). Tuolla onko alunperin valitut kummit enää virallisia vai ei on se merkitys, että en halua heidän kaikkien olevan enää kummeja, koska eivät myöskään pysyneet lapsen elämässä.

        Osaisiko joku sanoa mitä mieltä on noista uusista kummitodistuksista?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      26
      2514
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      77
      2296
    3. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      57
      2294
    4. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      16
      1979
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      84
      1749
    6. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      7
      1469
    7. Kun ei numeroa

      niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍
      Ikävä
      30
      1368
    8. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      14
      1244
    9. Kenenkä halli se on tulessa nelostiellä

      11 yksikköä paikalla
      Pyhäjärvi
      4
      1093
    10. Se on siinä

      Jami kun vielä loppuu niin Lappajärvellä ei oo yhtään mitään toimintaa.Purkamista piisaa kymmenen vuoden ajalle.Maakunna
      Lappajärvi
      32
      937
    Aihe